Ne pitaju za cenu, predmeti čija vrednost prelazi desetine miliona dolara
10.4.2022 08:01 Autor: Miljan Paunović 13
Aukcije stvari poznatih ličnosti uvek privlače veliku pažnju javnosti, te je tako i najavljena prodaja dresa argentinske fudbalske legende Dijega Armanda Maradone (Diego Armando Maradona) brzinom svetlosti stigla do fanova.
Naime, dres legendarnog Maradone u kojem je igrao četvrtfinale Svetskog prvenstva 1986. godine protiv Engleske naći će se uskoro na aukciji, a očekuje se da će biti prodat za ne manje od četiri miliona funti. U tom dresu Maradona je postigao dva nezaboravna gola, prvi rukom, a drugi posle velike majstorije kada je predriblao većinu engleskih fudbalera i golmana.
Cena po kojoj će biti prodat dres je za običnog čoveka nešto nezamislivo, milionerima može da bude nešto veći izdatak, a milijarderima malo jači „bakšiš“.
S obzirom na to da će Maradonin dres biti ponuđen na online licitaciji koju organizuje aukcijska kuća Sotheby’s od 20. aprila do 4. maja, mogućnost da se prijavi što više učesnika je veća. Dres će tokom aukcije biti izložen u galeriji Sotheby’s u Londonu, a odatle će ga odneti neko ko je spreman da iskešira možda i desetine miliona dolara.
Aukcije donose velike sume novca za pojedinačne predmete, a može se kupiti sve od jahte do dragulja, dijamanata, unikatnih predmeta poput retkih markica, starih automobila… Sve se može trgovati po cenama i do nekoliko stotina miliona dolara.
Neki od najvrednijih predmeta prodatih na svetskim aukcijama
Verovatno jedan od najpoznatijih odevnih predmeta 20. veka je pliširana haljina boje slonovače koju je nosila čuvena glumica Merilin Monro. Dizajnirao je Vilijam Travila (William Travilla) 1955. godine za Merilin da bi je nosila u filmu „Sedam godina vernosti“, u režiji Bilija Vajldera (Billy Wilder). Haljina je Beverli Hilsu na aukciji donela 5,5 miliona dolara i postala najskuplji odevni predmet prodat u 2021. godini, piše Pawnbrokersodeodrive.com.
Teška 0,04 grama, marka Britanske Gvajane One Cent Magenta, kada je prvi put štampana 1856. godine prodata je za jedan peni. Najređa marka na svetu, jedinstvena je kolekcionarska marka, i nju je kupio dizajner cipela Stjuart Vajcman (Stuart Weitzman) za sumu od devet miliona dolara.
Prilikom preuzimanja predmeta, Vajcman je navodno stavio marku u zadnji džep, kako ne bi skrenuo pažnju na nju.
Prvi dolar koji su ikada izdale Sjedinjene Američke Države, iskovan 1794. godine, poznat je kao „Srebrni dolar sa likom talasaste kose“. Novčić je iskovan u srebru, nakon što je Aleksandar Hamilton osnovao nacionalnu kovanicu novca. Danas je ovaj novčić neverovatna retkost, sa vrlo malo preostalih iz tog doba. Stack’s Bovers Galleries prodao je novčić za 10 miliona dolara kompaniji Legend Numismatics, firmi za retke novčiće sa sedištem u Nju Džersiju.
Osnivač Microsofta Bil Gejts (Bill Gates) kupio je na aukciji Kodeks Leonarda Da Vinčija – svesku od 72 stranice za 30,8 miliona dolara. Zbirka stranica sadrži ideje, crteže i dijagrame iz uma poznatog umetnika.
Još jedna rekordna prodaja zabeležena je 2021. godine, i to automobila Ferrari 250 GTO Berlinetta iz 1962. godine. To je najskuplji automobil ikada prodat na aukciji. Prodat je za 48 miliona dolara. Ovaj tip Ferrarija osvojio je GT šampionat 1962. godine i ima više od 15 pobeda. Vozio ga je i Fil Hil, prvi američki šampion sveta u Formuli 1. Štaviše, pogodan je i za uličnu upotrebu.
Pročitajte još:
Oppenheimer plavi dijamant je ušao u istoriju kao najskuplji dragulj ikada prodat na aukciji, piše Pawnbrokers. Dijamant je takođe najveći živopisni plavi dijamant ikada ponuđen na aukciji, sa svojim pravougaonim rezom od 14,62 karata i koji je ranije pripadao Filipu Openhajmeru. Prethodni rekord držao je Blue Moon Diamond, koji je prodat za 48,6 miliona dolara. Licitacija je otvorena na 30 miliona švajcarskih franaka i na kraju je prodata za 57,6 miliona dolara.
Sa samo dvadesetak Da Vinčijevih slika koje su danas preživele, Salvator Mundi, ako je zaista autentičan, je prosto neprocenjiv, što objašnjava zašto je prodat po ogromnoj prodajnoj ceni od 450 miliona dolara.
TATJANA
10.4.2022 #1 AuthorVecna legenda fudbala
Anna
10.4.2022 #2 AuthorTo nije hobi za nas obične smrtnike. Ali za milionere i milijardere ovakve igračke su statusni simbol. Mi možemo samo da čitamo o njima.
STRAHINJA
17.4.2022 #3 AuthorOvo je visi nivo stila zivota koji se jednostavno gaji u visim klasama, samo mozemo da se lazemo da je savremeni svet besklasno drustvo
SANJA
10.4.2022 #4 AuthorNema pravila,pogotovo kada su antikviteti u pitanju
Milovan94
10.4.2022 #5 AuthorLako je da ne pitaju za cenu oni koji imaju novca i previše.
DANIJELA
10.4.2022 #6 AuthorCene nekih predmeta, stvari i dela nisu realne. Ali svaka roba ima svog kupca, bilo i bice.
MADMAX
10.4.2022 #7 AuthorHumanije je pomoći tim novcem lečenje bolesne dece.
Ika
10.4.2022 #8 AuthorSamo za one sa dubokim dzepom
VILENJAK
10.4.2022 #9 AuthorKupuje onaj ko to može da priušti, a očigledno mu mnogo znači. Posebno me raduje kada novac od aukcijskih prodaja ide u humanitarne svrhe.
GOCA BG
10.4.2022 #10 AuthorUvek je bilo i bice bogatih kolekcionara koji ce platiti basnoslovno za neki komad garderobe ili slike..
VANJA
10.4.2022 #11 AuthorNe pitaju kad imaju!
TiNA
10.4.2022 #12 AuthorTo je zabava za bogate.
GINKO
12.4.2022 #13 AuthorOni koji imaju para retki kada i pitaju za cenu.