NEIZVESNOST ČINI KRIZU TEŽOM MMF predviđa delimični oporavak ekonomije u 2021.
9.4.2020 17:07 Autor: Vladimir Jokanović
Međunarodni monetarni fond (MMF) ocenjuje da svetska privreda trpi najgoru recesiju ikada, a da su posebno ugrožene zemlje Afrike, Latinske Amerike i Azije, gde je rizik najveći.
MMF predviđa delimični oporavak globalne ekonomije u 2021. godini, ukoliko pandemija bude prošla u drugoj polovini ove godine, kako bi moglo da se pristupi postepenom ukidanju mera izolacije, rekla je generalna direktorka MMF, Kristalina Georgijeva, u tekstu govora u koji je Bloomberg imao uvid.
Ona je istakla da neizvesnost u vezi sa trajanjem pandemije korona virusa može učiniti situaciju još gorom. „Nejasni izgledi odnose se podjednako na napredne i zemlje u razvoju. Ova kriza ne poznaje granice“, stoji u tekstu.
Prognoza MMF iz februara bila je optimistična – gubitak 0,1 odsto ovogodišnjeg globalnog rasta koji je prognoziran na 3,3 procenata. Sada treba očekivati znatno drugačiju prognozu i razmatranje „teških scenarija“. Više od 90 država zatražilo je pomoć od MMF, pa je udvostručen pristup hitnom finansiranju, a ukupna potražnja je oko 100 milijardi dolara.
MMF razmatra upotrebu predostrožnih kreditnih linija za povlačenje gotovine i uspostavljanje kratkoročnih zajmova, kao i druge opcije finansiranja poput upotrebe rezervnih sredstava. Georgijeva poziva vlade bogatih država da pristanu na zaustavljanje naplate duga od najsiromašnijih zemalja sveta.
Prema proračunama MMF fiskalne mere koje su preduzele vlade širom sveta zajedno iznose oko 8.000 milijardi dolara, a Georgijeva za iduću nedelju najavljuje nove izveštaje i svetsku ekonomsku prognozu.
MMF i Svetska banka pripremaju seriju zajedničkih prolećnih onlajn sastanaka počev od iduće nedelje, a Georgijeva naglašava potrebu da se nastavi sa podrškom zdravstvenim sistemima, da se zaštite firme i zaposleni, finansijski sektor, da se smanji stres finansijskog sistema i da se planira eventualni oporavak.