Registracija obavezna pre početka skladištenja

Zatvorske kazne i zabrana obavljanja delatnosti do pet godina za neprijavljivanje magacina

InfrastrukturaNekretninePoslovanje

22.5.2025 13:45 Autor: Ljiljana Begović 2

Zatvorske kazne i zabrana obavljanja delatnosti do pet godina za neprijavljivanje magacina Zatvorske kazne i zabrana obavljanja delatnosti do pet godina za neprijavljivanje magacina
Prijava magacina se mora izvršiti pre početka skladištenja. Ne postoji nijedan izuzetak. Poreski savetnik i član Upravnog odbora Udruženja poreskih savetnika Srbije Aleksandar Vasić... Zatvorske kazne i zabrana obavljanja delatnosti do pet godina za neprijavljivanje magacina

Prijava magacina se mora izvršiti pre početka skladištenja. Ne postoji nijedan izuzetak.

Poreski savetnik i član Upravnog odbora Udruženja poreskih savetnika Srbije Aleksandar Vasić naglašava da Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji skladištenje dobara u magacinima o kojima nije obaveštena Poreska uprava tretira kao nedozvoljeno skladištenje robe.

Za skladištenje robe u neprijavljenom prostoru predviđena je krivična odgovornost i zaprećena kazna zatvora od tri meseca do tri godine. Takođe, predviđeno je da se preduzetniku ili odgovornom licu u pravnom licu izriče i mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti u trajanju od jedne do pet godina.

“Roba koja se zatekne u neprijavljenim skladištima se trajno oduzima. Takođe, obveznik PDV-a ima obavezu i ispravke prethodnog poreza za oduzetu robu, tako da praktično ima i obavezu plaćanja PDV-a za oduzetu robu”, ističe naš sagovornik.

Prema aktuelnom pravilniku, svi poreski obveznici – bilo da su firme, preduzetnici ili druga pravna lica – dužni su da prijave svaki prostor u kojem skladište robu ili obavljaju neku delatnost. I to ne samo sedište firme. Reč je o svakom lokalu, magacinu, kancelariji, pa čak i o otvorenom prostoru ako se na njemu odvija bilo kakva poslovna aktivnost.

Prijava se obavlja isključivo elektronski, preko portala Poreske uprave, i to na obrascu EP IPP. Za one koji to ne urade na vreme zakon je izričit – novčane kazne kreću se od 100.000 do dva miliona dinara za firmu, dok su za odgovorna lica u pravnim licima predviđene kazne od 10.000 do 20.000 dinara. Preduzetnici, koji su istovremeno i odgovorna lica, mogu očekivati kazne između 15.000 i 150.000 dinara.

Poreski savetnici naglašavaju da je ova zakonska obaveza deo šire borbe protiv sive ekonomije i da se ne tiče samo firmi koje posluju “na crno”. Naprotiv, i one koje inače posluju legalno, ali ne ažuriraju svoje podatke, mogu se naći na udaru zakona.

Foto: Freepik

Ključna izmena dogodila se još krajem 2019. godine, kada je dopunjen član 25. Zakona o poreskom postupku i administraciji. Tim izmenama precizirano je da se Poreskoj upravi moraju dostaviti svi podaci o prostorima u kojima se obavlja delatnost – čak i ako se radi o sekundarnoj ili neformalno upisanoj delatnosti. Tako, na primer, preduzeće koje je registrovano za trgovinu, ali koristi deo prostora i za usluge servisa, mora prijaviti i taj deo kao poseban poslovni prostor.

Isto važi i za slučajeve kada poreski obveznik iznajmljuje svoj prostor drugom licu. Bez obzira na to što je prostor već jednom prijavljen, zakupodavac mora podneti novu evidencionu prijavu, jer se sada radi o novoj delatnosti – iznajmljivanju. I zakupac tog prostora mora, nezavisno, podneti svoju prijavu za obavljanje delatnosti u istom prostoru.

Ako poreski obveznik skladišti robu koja nije njegovo vlasništvo, ali to ne prijavi i ne vodi urednu vanbilansnu evidenciju, inspektori mogu protumačiti da se radi o pokušaju prikrivanja prometa – što povlači još strože posledice, uključujući i zaplenu robe.

Važno je znati i da za sedište firme ne treba podnositi dodatnu prijavu, jer se ti podaci već vode u Agenciji za privredne registre i Poreskoj upravi. Ali sve drugo – svaka pomoćna prostorija, prodajni punkt, dodatni magacin – mora biti prijavljeno.

Poreska uprava je dodatno precizirala da u slučaju kada je protiv obveznika već pokrenut postupak poreske kontrole ili aktivnosti poreske policije više nije moguće retroaktivno podneti evidencionu prijavu.

Takođe, u slučaju bilo kakvih promena – prestanka korišćenja prostora, preseljenja, promene delatnosti – poreski obveznik je dužan da o tome obavesti Poresku upravu najkasnije 24 sata pre nego što promena nastupi, i to za svaki prostor posebno.

Na pitanje da li postoji razlika u propisima ukoliko se prostor iznajmljuje ili privrednik ima vlasništvo nad objektom, poreski savetnik Aleksandar Vasić rekao je da se obaveza prijave skladišta odnosi na sve prostore, bez obzira na to da li su u vlasništvu firme ili preduzetnika ili u zakupu.

  • Jelena

    22.5.2025 #1 Author

    Veoma važne informacije za sve privrednike – neprijavljeni magacini mogu skupo da koštaju. Vreme je da se ozbiljno shvati obaveza urednog prijavljivanja poslovnih prostora!

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    22.5.2025 #2 Author

    Kad se dobro postavi i sprovede zakon svi će poštovati

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.