ODZVONILO PORESKOM RAJU San Marino pred bankrotom, mole Italiju za pomoć
6.7.2020 09:22 Autor: Redakcija Biznis.rs
Republici San Marinu preti opasnosti da zbog ekonomske krize koja je nastupila nakon pandemije Covida19 bankrotira.
Dug bi mogao da dovede i do gubitka samostalnosti San Marina, duge već 1.300 godina dugu samostalnost”, piše dnevni list “Il Fato Kotidijano” (Il fatto Quotidiano).
Republika San Marino je na početku pandemije oklevala, iz ekonomskih razloga, da uvede karantin, a nakon što je zaraženo 1.200 građana od ukupno 33.000 i procentualno skočila na prvo mesto po broju zaraženih u svetu vlasti su bile prisiljene da uvedu restriktivne mere.
Još pre pandemije bankarski sistem Republike je bio u kolapsu, dugovi zemlje su narasli na 360 miliona eura, a sada da bi izbegli finansijsku propast vlasti San Marina traže pomoć od prvog suseda Italije, i “Banke Italije”.
Republika San Marino bila je dugogodišni poreski raj, idealno mesto za sakrivenje novca i zametanja tragova firmi čije bogatstvo vlasnici nisu u mogli da dokažu.
Milioni su nestali “pojele su ih banke”, tvrdi Đuzepe Marija Morganti, savetnik opozicione demokratske partije.
Od 11 banaka šest je bankrotiralo, gubitke je morala da nadoknadi država, a jedna banka je nacionalizovana.
U poslednih pet godina bogatstvo Republike je prepolovljeno, društveni proizvod pred pandemiju koronavirusa bio je manji za 28 odsto, a zbog zaraze i karantina opao je za jos 12 procenata.
Da bi ublažila ekonomsku krizu Republika San Marino je štampala državne obveznice “Titano” (ime po planini Titano na čijim obroncima se prostire država) u vrednosti od 500 miliona evra.
Jedan “titano” vredi jedan evro, ali ni to nije dovoljno, nedostaje novca za isplatu penzija i za život, piše list.
Čak se razmišlja i o uvođenje porez na dodatnu vrednost, što bi bio presedan u istoriji najmanje države na svetu.
“Il fato Kotidijano” piše da ukoliko se San Marinu ne pomogne, mogao bi da “padne” u ruke kineskom ili ruskom kapitalu, što bi ovi onda mogli da koriste za kupovinu glasova u međunarodnih institucijama, poput UN, OEBS…
U San Marinu živi oko 10 hiljada Italijana koji imaju dvojno državljanstvo, pa je i ovo jedan od motiva što deo italijanskih političara apeluje “da se pomogne, jer ako propadne San Marino biće to tragedija i za Italijane”, tvrdi član demokratske partije Marko di Maio.