Naknade prima 63.000 korisnika iz inostranstva

Kako podneti zahtev za penziju ako su ostvareni uslovi u stranoj državi?

Osiguranje

17.8.2024 16:01 Autor: Ljiljana Begović 14

Kako podneti zahtev za penziju ako su ostvareni uslovi u stranoj državi? Kako podneti zahtev za penziju ako su ostvareni uslovi u stranoj državi?
Rеpublički Fond za pеnzijsko i invalidsko osiguranjе (PIO), isplaćujе pеnzijе i naknadе za ostala prava iz pеnzijskog i invalidskog osiguranja za oko 63.000 korisnika... Kako podneti zahtev za penziju ako su ostvareni uslovi u stranoj državi?

Rеpublički Fond za pеnzijsko i invalidsko osiguranjе (PIO), isplaćujе pеnzijе i naknadе za ostala prava iz pеnzijskog i invalidskog osiguranja za oko 63.000 korisnika u inostranstvu, od čеga najvеći broj njih, višе od 50.000 živi u državama članicama bivšе SFRJ.

U poslеdnjеm izdanju Glasa osiguranika, glasila Fonda PIO navodi sе da ostalih oko 13.000 korisnika živе u nеkoj od 28 država svеta.

Kada je reč o podnošenju zahteva, ukoliko je budući penzioner radio u Srbiji, a kada je stekao uslov za penziju živi u drugoj državi, on zahtev za penziju podnosi u penzijskom fondu te države koja će zahtevom o tome obavestiti srpski Fond PIO.

“Da bi dobili inostranu penziju ili za strance koji su u Srbiji ostvarili pravo na istu neophodno je da zahtev za penziju podnesu isključivo u državi u kojoj kao osiguranik imaju prebivalište”, objašnjavaju iz PIO Fonda.

Iz ove institucije ističu da nije potrebno podnositi pojedinačne zahteve za ostvarivanje prava u Srbiji i u ostalim zemljama. Zahtev podnet u jednoj državi smatra se zahtevom za penziju u svim državama u kojima osiguranik ima staž. Izuzetak od ovog pravila je slučaj kada se zahtev podnosi državi sa kojom nije zaključen sporazum o socijalnom osiguranju. Ako se to desi, osiguranik može pravo na penziju da ostvari neposrednim podnošenjem zahteva nosiocu osiguranja u toj državi.

Foto: Freepik.com

Obaveza Fonda PIO je da pre svega utvrdi staž u Srbiji, pa ako je trajanje tog staža dovoljno za ostvarivanje penzije fond će doneti rešenje i utvrditi pravo na takozvanu samostalnu penziju.

Za ovakvu prinadležnost staž ostvaren u inostranstvu nije potrebno uračunavati, pa zato i nije neophodna prethodna potvrda od inostranog penzijskog fonda. Po donošenju rešenja u sve države u kojima je ostvaren staž uputiće se obaveštenje o zahtevu, uz potvrdu staža iz Srbije, kao i obaveštenje o konačnom postupku.

Iz Fonda PIO naglašavaju da na osnovu dokumentacije inostrani penzijski fond sprovodi postupak prema propisima te države i na osnovu toga odlučuje o pravu na penziju. To što su ispunjeni uslovi za prinadležnost u Srbiji ne znači da su ispunjeni i u inostranstvu. Moguće je i obrnuto. Da se zbog povoljnijih uslova za penzionisanje ostvari inostrana, ali ne i domaća penzija.

U slučaju da budući penzioner dobije srpsku, ali ne i inostranu penziju, potrebno je da po ispunjenju uslova za inostranu prinadležnost ponovo podnese zahtev i to opet u državi u kojoj živi, bez obzira na to što je reč o penziji iz strane zemlje.

Kako su za Biznis.rs pojasnili iz Fonda PIO, načinom obračuna isključuje se mogućnost umanjivanja penzije iz inostranstva.

Sa svakom državom sa kojom Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, pitanje osiguranika se pojedinačno rešava. Kada se ukupan staž kao uslov za penziju potvrdi, rešenje i visinu iznosa penzije donosi svaka zemlja posebno prema podacima o zaradama i stažu ostvarenom u toj zemlji.

“Ukoliko je reč o srazmernoj penziji sve države primenjuju sličan princip prilikom obračuna visine penzije. U obračun se uzimaju isključivo zarade ostvarene u Srbiji. Zatim se visina penzije određuje kao da je sav uračunat staž navršen u Srbiji, a potom se od tako dobijenog iznosa obračunava srazmeran deo koji odgovara udelu srpskog staža u ukupnom trajanju. Tako se isključuje mogućnost da, na primer, niže zarade u Srbiji umanje neku drugu penziju”, navode naši sagovornici iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

  • LEBRON

    17.8.2024 #1 Author

    Procedura laksa nego kod nas

    Odgovori

  • REA

    18.8.2024 #2 Author

    Procedure,procedure… Kod nas je sve procedura

    Odgovori

  • Grocka

    18.8.2024 #3 Author

    Lagano bez poteskoca kao ovde

    Odgovori

  • ELLA

    18.8.2024 #4 Author

    Veoma korisne informacije za buduce penzionere

    Odgovori

  • HANA

    18.8.2024 #5 Author

    Ovde ništa nije jednostavno.
    Ali ko mora, samo da se naoruža stpljenjem i kompletnom dokumentacijom.

    Odgovori

  • HEPO

    18.8.2024 #6 Author

    Bezi preko pa se vrati da trosis pare

    Odgovori

  • LAV

    18.8.2024 #9 Author

    Svaka drzava jma svoja pravila i to treba ispratiti.

    Odgovori

  • VALERIJA

    18.8.2024 #10 Author

    Odlično istražena i predstavljena informacija.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    18.8.2024 #11 Author

    Kod nas je sve komplikovano…

    Odgovori

  • Boba321

    19.8.2024 #12 Author

    Uvek treba jos jedan papir kod nas

    Odgovori

  • Maruška

    28.9.2024 #13 Author

    Zaraditi preko ovde trositi

    Odgovori

  • Freddy

    1.12.2024 #14 Author

    da li se to donosi i na vojna lica koji su sluzili u JNA od 1982-1992, a ne zive vise u bivsoj Jugoslaviji.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.