PESIMIZAM UOČI SAMITA O FONDU ZA OPORAVAK EU Krute pozicije pregovarača koče dogovor

EUNovacU fokusuVesti

9.7.2020 16:11 Autor: Vladimir Jokanović

PESIMIZAM UOČI SAMITA O FONDU ZA OPORAVAK EU Krute pozicije pregovarača  koče dogovor PESIMIZAM UOČI SAMITA O FONDU ZA OPORAVAK EU Krute pozicije pregovarača  koče dogovor
Pregovori o usvajanju evropskog paketa ekonomske pomoći i višegodišnjeg budžeta Evropske unije nastavljeni su u sredu uveče u Briselu na „mini samitu“, na kojem... PESIMIZAM UOČI SAMITA O FONDU ZA OPORAVAK EU Krute pozicije pregovarača  koče dogovor

Pregovori o usvajanju evropskog paketa ekonomske pomoći i višegodišnjeg budžeta Evropske unije nastavljeni su u sredu uveče u Briselu na „mini samitu“, na kojem su se uživo sastali nemačka kancelarka Angela Merkel i čelnici evropskih institucija. „Učesnici su istakli da je od suštinske važnosti da šefovi država i vlada postignu dogovor tokom ovog sastanka (17-18 jula) Evropskog saveta, kako bi omogućili početak međuinstitucionalnih pregovora“, saopštila je Evropska komisija.

Biće veoma teško postići dogovor zbog ukorenjenih nesuglasica među zemljama članicama EU, navodno je rekla nemačka kancelarka čelnicima institucija EU. Prema izjavi neimenovanog evropskog zvaničnika, sa saznanjima sa sastanaka, kako prenosi Politico, Merkel je izrazila zabrinutost „zbog krutosti položaja nekih zemalja“. Isti izvor navodi da se ona „čini zabrinutom u vezi sa mogućnošću postizanja dogovora na idućem samitu“, koji će biti održan 17. i 18. jula u Briselu.

Uoči „mini samita“ Merkel se obratila plenumu Evropskog parlamenta u Briselu, gde je predstavila prioritete šestomesečnog nemačkog predsedavanja EU, koje je počelo 1. jula. Ona je rekla da epidemiološke mere zadiru u „elementarna osnovna prava“, zbog čega je njoj kao državljanki bivše Demokratske Republike Nemačke, bilo „beskrajno teško“ da se odluči za njih, prenosi Euractiv. Isti izvor ističe uz ovu izjavu nemačke kancelarke,da je ona nedavno tokom pregovora o budžetu i fondu za oporavak izjavila da neće da povezuje pitanja vladavine prava sa novcem EU, a da su neki važni poslanici EP izrazili neslaganje sa takvim njenim stavom.

Predsednik EP David Sasoli (David Sassoli) istakao je pred mini samit da će za dogovor biti potrebna saglasnost Parlamenta, kao i da ova institucija ne smatra da je predlog EK sam po sebi „cilj, nego polazna tačka“ za dogovor. Predsednica EK Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel (Charles Michel) založili su se za postizanje dogovora što je brže moguće, imajući u vidu ogroman ekonomski šok zbog pandemije. „Idem 17. jula u Brisel u nameri da postignemo dogovor. Ne mogu da zamislim neku drugu mogućnost“, navela je Merkel prošle nedelje.    

Podsetimo, pregovora se o usvajanju višegodišnjeg budžeta (2021-2027) u iznosu 1.100 milijardi evra i fonda za evropski ekonomski oporavak vrednom 750 milijardi evra, prema predlogu EK.  U osnovi predloga EK stoje dva različita plana. Jedan koji su predložili francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i nemačka kancelarka o grantovima u vrednosti 500 milijardi evra, i drugi alternativni iza kojeg su stale Austrija, Švedska, Danska i Holandija (Štedljiva četvorka) kojim se traži kreditiranje ugroženih.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.