Početna cena za rudnik Lece četiri milijarde dinara
31.7.2024 12:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 3
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) raspisala je oglas za prodaju rudnika Lece kod Medveđe u stečaju, sa procenjenom vrednošću od približno osam milijardi dinara, i početnom oko četiri milijarde dinara.
U oglasu je navedeno da je javno nadmetanje zakazano za 26. avgust, a da je procenjena vrednost rudnika 8,09 milijardi dinara i da će početna cena na javnom nadmetanju biti 4,04 milijarde dinara.
Da bi zainteresovani mogli da učestvuju na licitaciji potrebno je da otkupe prodajnu dokumentaciju koja košta 129 miliona dinara, dok je depozit za učešće u nadmetanju 20 odsto od procenjene vrednosti, odnosno 1,6 milijardi dinara, prenosi Beta pozivajući se na Forbes Srbija.
Neuobičajeno visoku cenu za otkup dokumentacije, izvor Forbesa navodi kao još jednu potvrdu namere da se rudnik proda daleko ispod stvarne tržišne vrednosti, tačnije sumnja da se, cenom većom od milion evra, za otkup dokumentacije iz igre pokušava umanjiti konkurencija.
„Depozit moraju uplatiti svi koji hoće da učestvuju, ali se kasnije vrati, dok se novac, dat za otkup dokumentacije ne vraća. Da bi odvratili one koji eventualno žele da se nadmeću i jesu stavili ovako neuobičajeno visok iznos za otkup dokumentacije“, tvrdi izvor Forbesa i dodaje da je cena otkupa dokumentacije obično niska da bi se što veći broj firmi stimulisao da kupi dokumentaciju.
U ovom slučaju, realno bi bilo da cena otkupa dokumentacije bude 10.000 do 20.000 evra, maksimalno 30.000 evra, a „sve iznad toga je nedopustivo visoko“.
RUDNIK LECE DOO ŠABAC – U STEČAJU
HAJDUK VELjKOVA bb, 15000, Šabac, Srbija
32.064.234,95 (2022)
417 (2022)
Jedan od poverilaca rudnika, Velimir Jovanović, vlasnik kompanije Mediolanum invest, mogao bi biti učesnik na javnom nadmetanju za kupovinu tog rudnika. Potencijalni konkurent zainteresovanom Jovanoviću mogla bi biti neka kineska kompanija, a mediji na jugu Srbije već licitiraju da se za ovaj rudnik interesuje i kineski Zijin, vlasnik RTB-a Bor.
Rudnik je u stečaju od 2017. godine, kada je uhapšen njegov njegov tadašnji vlasnik Miroslav Bogićević, a njegove firme počele da posrću. Bogićević je rudnik Lece kupio 2008, govoreći da, zbog rezervi, spada u najveći rudnik zlata u Evropi. Reč je, inače, o rudniku olova i cinka, u kojem se nalaze i zlato i srebro kao nus proizvodi.
Iako je poslednjih sedam godina u stečaju i do sada nikada nije organizovana njegova prodaja, ovaj rudnik posluje iz godine u godinu sve uspešnije.
Pročitajte još:
Ipak, finansijski rezultati za 2023. godinu i dalje se kriju od očiju javnosti. Naime, oni najpre nisu bili objavljeni jer su bili nepotpuni, pa je Agencija za privredne registre (APR) tražila ispravku jer se „dostavljeni dokument nije mogao smatrati Revizorskim izveštajem“, kako je navedeno u obrazloženju.
U međuvremenu, polovinom jula ove godine, rudnik Lece dostavio je APR-u novo objašnjenje. Kako navode u APR-u oni su primili „Poseban zahtev obveznika odnosno zahtev za odustanak od podnetog Redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja sa dokumentacijom zbog pogrešno odabrane vrste zahteva“.
Agencija im je, tako, omogućila da „kreiraju“ novi Redovni godišnji finansijski izveštaj.
Jj992
31.7.2024 #1 AuthorPa zasto bi se prodavao tako bogat rudnik, to samo kod nas moze.
Brana
2.8.2024 #2 AuthorNisu tu čista posla
Ivana91
27.8.2024 #3 AuthorTo samo kod nas