POKRENUTA PRVA DOMAĆA PLATFORMA ZA GRUPNO INVESTIRANJE Za razvoj inovativnih biznis ideja, ali i kulture poslovnih anđela

IntervjuInvesticijeNovacU fokusu

5.11.2020 13:34 Autor: Marko Miladinović

POKRENUTA PRVA DOMAĆA PLATFORMA ZA GRUPNO INVESTIRANJE Za razvoj inovativnih biznis ideja, ali i kulture poslovnih anđela POKRENUTA PRVA DOMAĆA PLATFORMA ZA GRUPNO INVESTIRANJE Za razvoj inovativnih biznis ideja, ali i kulture poslovnih anđela
U Srbiji je počela sa radom prva domaća online platforma za grupno investiranje (crowdinvesting), Ventu.rs. Njeni suosnivači su konsultantska kuća BDO i austrijska kompanija... POKRENUTA PRVA DOMAĆA PLATFORMA ZA GRUPNO INVESTIRANJE Za razvoj inovativnih biznis ideja, ali i kulture poslovnih anđela

U Srbiji je počela sa radom prva domaća online platforma za grupno investiranje (crowdinvesting), Ventu.rs. Njeni suosnivači su konsultantska kuća BDO i austrijska kompanija Conda, koju je ovakvu platformu već razvila u Nemačkoj i Austriji još 2013. godine.

„Pošto prethodno prođu neophodnu pravnu, poslovnu i finansijsku analizu, svi kandidati zahvaljujući našoj usluzi mogu da provere svoj poslovni model kroz pokretanje vremenski ograničenih kampanja za privlačenje potrebnih finansijskih sredstava. U suštini, mi nastupamo kao posrednici za ulaganje velikog broja kompanija koje žele da budu potencijalni investitori u kvalitetne poslovne ideje, najčešće mladih i malih preduzeća“, kaže Luka Pejović, direktor Ventu.rs.

Trajanje online kampanja se određuje prema veličini samog projekta i zacrtanog finansijskog cilja, od 45 dana do nekoliko meseci. Najmanji pojedinačni ulog kompanije koja hoće da učestvuje u grupnom finansiranju iznosi 100 evra.

Ukoliko se dostigne minimalni cilj kampanje, onda se računa da je ona uspela, pa preduzeće koje je potražilac sredstava dobija uplaćeni novac na korišćenje. Ukoliko nije, tada se ulozi vraćaju potencijalnim ulagačima bez ikakve provizije.

Ventu.rs u posredovanju uzima određenu visinu provizije na ukupno prikupljen novac, dok ulagači obračunavaju kamatu od šest odsto na dogovoreni rok otplate.

U nedostaku novog, sve po postojećim zakonima

U razgovoru za Biznis.rs Luka Pejović obješnjava da je ovakva mogućnost postojala i ranije u našem zakonodavstvu, samo što je sada čitav proces omogućen preko konkretne online platforme.

„Sve kompanije kojima je bila potrebna novčana pomoć su u našoj zemlji i do sada mogle da se finansiraju od drugih fizičkih lica, ali to je podrazumevalo da svaka strana angažuje svog advokata i da se potpisuju zasebni ugovori sa svakim investitorom. Nasuprot tome, usluga koju mi nudimo je za sve učesnike u potpunosti ista, standardizovana i garantovana, što doprinosi većoj efikasnosti pa i smanjenju troškova“, napominje direktor Ventu.rs.

Foto: Pixabay

U nedostatku donošenja novog zakona o alternativnim vidovima finansiranja – o čemu se u domaćoj javnosti dosta govorilo prethodnih nekoliko godina – jedan od pravnih akata koji reguliše ovakvu vrstu usluge je i postojeći Zakon o obligacionim odnosima.

Preko Ventu.rs novac se, zapravo, investira u obliku subordiniranih zajmova, a banke posle ta sredstva vide kao deo osnivačkog kapitala


Kako bi sve funkcionisalo kako treba, u izradi digitalne usluge konsultovani su mnogi eksperti, pa i Narodna banka Srbije.

Da li će crowdinvesting postati dominantan način finansiranja domaćih startapova?

Interes mladih firmi da privuku finansiranje ovim putem nije čisto finansijske prirode, jer one mogu da dobiju i preko potreban marketinški zamajac, ističe naš sagovornik.

Neke od kompanija ulagača imaju želju da vremenom razviju i partnerski odnos sa korisnicima njihovih sredstava, čime se u Srbiji polako pokreće institucija „poslovnih anđela“.


„Mi nismo samo finansijski već i marketinški instrument, jer nudimo umrežavanje i eventualno dugoročno ulaganje u inovativne poslovne ideje. Pored toga, početnici u biznisu na ovaj način mnogo brže mogu da dobiju povratne informacije o kvalitetu i privlačnosti svojih ideja, obzirom na veliku bazu ulagača koju posedujemo. To je svojevrsno istraživanje tržišta koje inače nije dostupno mladim i malim kompanijama“, ističe Pejović.

Veliko je pitanje koliki broj malih biznisa u našoj zemlji može u kratkom roku da dobije bankarski kredit. Ukoliko su te firme mlađe od dve godine, njima su bankarski zajmovi praktilno nedostupni.

Zato Pejović očekuje da će za nekoliko godina grupno finansiranje i u Srbiji postati dominantan oblik investiranja u startapove.

Prvu kampanju preko Ventu.rs pokrenula je porodična firma Bubaja d.o.o. koja proizvodi sirove torte i kolače, kaše i hladno ceđene sokove i plasira ih u domaćim supermarketima, a njen vodeći ulagač je WM Equity Partners.








    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.