pojedine semenske kuće već podigle cene

Poljoprivrednici: Vlada ispunila deo obećanja, seme kukuruza 30.000 dinara, a dobićemo 17.000 dinara

AgrobiznisNovacSrbija

4.12.2024 16:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 14

Poljoprivrednici: Vlada ispunila deo obećanja, seme kukuruza 30.000 dinara, a dobićemo 17.000 dinara Poljoprivrednici: Vlada ispunila deo obećanja, seme kukuruza 30.000 dinara, a dobićemo 17.000 dinara
Obećanja Vlade Srbije, potvrđena sporazumom sa Ministarstvom poljoprivrede za ovu i sledeću godinu, kojim su jesenas okončani protesti poljoprivrednika, realizuju se delimično i usporeno,... Poljoprivrednici: Vlada ispunila deo obećanja, seme kukuruza 30.000 dinara, a dobićemo 17.000 dinara

Obećanja Vlade Srbije, potvrđena sporazumom sa Ministarstvom poljoprivrede za ovu i sledeću godinu, kojim su jesenas okončani protesti poljoprivrednika, realizuju se delimično i usporeno, rekli su danas agenciji Beta poljoprivredni proizvođači.

Procenjuje se da je do sada isplaćeno tek oko 50 odsto podsticaja za seme za ovu godinu, iako su pristali da se smanje sa 17.000 dinara po hektaru, koliko je prošle godine obećala tadašnja premijerka Ana Brnabić, na 10.000 dinara, da bi novac dobili što pre i razdužili bar deo dugova.

Taj sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede potpisan je na sastanku 27. oktobra u prisustvu Žarka Mićina, šefa kabineta premijera Miloša Vučevića.

Pojedine semenske kuće, već su podigle cenu semena kukuruza koji će se sejati na proleće, kada bi podsticaj trebalo, po sporazumu da iznosi do 17.000 dinara po hektaru, pa će, prema sadašnjim cenama, za hektar biti potrebno od 21.000 do 30.000 dinara, zavisno od kvaliteta.

„Plašili smo se da ćemo na kraju biti samo protočni bojler podsticaja za seme, na šta smo upozoravali. Čim je najavljen podsticaj semenske kuće su počele da podižu cene, što je bilo poznato i Vladi Srbije, pa je obećala da će razgovarati sa proizvođačima semena kako bi zaustavili poskupljenja, ali od toga izgleda nema ništa. Za hektar kukuruza seme sada košta od 21.000 do 30.000 dinara, jer su neke semenske kuće podigle cene za deset odsto“, rekao je za agenciju Beta predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednika Subotice, Miroslav Matković.

Dodao je da je to Udruženje pristalo da se subvencija za seme sa 17.000 dinara smanji na 10.000 dinara za ovu godinu samo da bi što pre dobili bar deo novca jer su zbog katastrofalne suše poljoprivrednici u velikim gubicima.

Foto: Freepik by jcomp

Matković je rekao da ni Radna grupa za uređenje berze i izdavanje robnih zapisa za robu na berzi, do sada se ni jednom nije sastala, niti je bilo sastanka u Ministarstvu poljoprivrede, kako bi se razgovaralo o pravilniku za seme za narednu godinu.

Predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednih proizvođača Srbije Goran Filipović kazao je da je obećanih 10.000 dinara za seme za ovu godinu, nakon što se poljoprivrednik odrekne prava na žalbu, počelo da se isplaćuje, a prema obećanju trebalo bi da se završi do kraja godine.

Filipović je rekao da je vlada obećala da će se naredne godine isplatiti 18.000 dinara po hektaru osnovne subvencije do 31. marta, a da će se 1. aprila objaviti javni poziv za prijavljivanje za podsticaj za seme.

On je kazao da je povraćaj (refakcija) akcize na dizel ostao 50 dinara po litru, iako je zahtev bio da se ukine akciza u punom iznosu.

I kod povraćaja akcize od sredine oktobra postoji, kako je rekao, neki problem, jer se računi za gorivo, kupljeno na pumpi, ne registruju u sistemu e-agrara, pa ne može da se podnese zahtev za povraćaj tih 50 dinara po litru.

„Rekli su nam da naredne dve-tri godine ne mogu da obezbede dizel bez akcize, zbog Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)“, naveo je Filipović.

Veliki problem, čije se rešavanje nije pomaklo sa početne tačke, su dugovi na ime doprinosa za Fond penzijskog i invalidskog osiguranja.

U protestu prošle godine, poljoprivrednici su tražili da se dugovi otpišu, a tokom pregovora, koje je započela Brnabić, ponuđena je otplata na rate.

Poljoprivrednici nisu prihvatili taj predlog jer nemaju novca ni za rate pošto je nekoliko poslednjih godina bila suša i nisu mogli da namire ni tekuće troškove.

Foto: Freepik.com / @wirestock

„Dugovi poljoprivrednika, koji su u međuvremenu preminuli, su za PIO fond oko 200 milijardi dinara, a poljoprivrednika u aktivnim domaćinstvima oko 120 milijardi dinara. Vlada je svesna da taj dug neće moći da naplati, ali tvrdi da ne može da ga otpiše odmah zbog MMF-a, već ga vodi kao prihod“, rekao je Filipović.

Dodao je da nema ni logike da se naplati dug za preminule jer nisu koristili usluge PIO fonda, a zakon nije precizan da li naslednici moraju da plate taj dug.

Naveo je da je u poslednjih šest godina platio doprinose za PIO fond samo za jednu godinu i da je dug narastao na oko milion dinara od čega su samo kamate oko 600.000 dinara.

„Tražili smo da se doprinos za PIO fond naplaćuju prema broju hektara ili prihodu jer nije logično da svi poljoprivrednici godišnje plaćaju istu sumu od oko 140.000 dinara, ali ni to nije prihvaćeno“, rekao je Filipović.

On je rekao da plaća doprinos za taj fond sinu koji je napunio 18 godina i nema pravo da bude zdravstveno osiguran na osnovu doprinosa kojima se on, kao otac, zadužuje.

Kako je naveo, poljoprivrednici, koji ne plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje, nemaju pravo da se leče u državnim ustanovama, već odlaze u privatne zdravstvene ustanove, isto kao i oni koji plaćaju doprinose.

Veliki je problem, prema njegovim rečima, kada poljoprivrednici, koji ne plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje, moraju u bolnicu jer su tada troškovi ogromni.

  • Seljanka

    5.12.2024 #1 Author

    Ja sam sa juga Srbije .brdovit kraj .nekad smo ziveli beznsubvencija i bilo super .sad i sa subvencije jedva radimo zemlju .ako je 1ha30000meni beracnuzme 24000a djubre i gorivo .opet sam na nuli .dali mogu nase semenare da spiste cenu a ne da podignu kad bude sejanke u prolece ???djubre podignu cenu a bez djubra nemam nista .

    Odgovori

  • Milun

    5.12.2024 #2 Author

    Ako želite u Evropu ubedite njihova plaćanja i stimulacije. Zašto vam MMF na to ne ukaže nego samo priča i sav teret na račun zemljoradnika. Treba neko da konačno shvati da bez krava, svinja, ovaca , nema naroda a ni poljoprivrede.

    Odgovori

  • Mogli

    5.12.2024 #3 Author

    Necuuu da me uslovljava saka polupismenih. Hocu cenu,necu milostinju. Puu

    Odgovori

  • Slavica

    5.12.2024 #4 Author

    Kada ce se dobiti tih 17000 dinara? Slusamo to obecanje dugo, nikako da se desi.

    Odgovori

  • Nikola

    5.12.2024 #5 Author

    Svi smo znali da će to da se desi, država dala podsticaj za seme i eto odmah semenske kuće i trgovci podigli cene semenske robe 🤣 jel sme država nešto da im kaže NESME. Kako to da se država ne seti da podigne cenu kukuruza, žita, suncokreta,mleka,…tj da formira cenu istih na osnovu inputa

    Odgovori

  • Nebojsa Vasic

    5.12.2024 #6 Author

    Registrovao sam domacinstvo letos posle ostavinske rasprave dobio broj registacije dobio racun u banci karticu za gorivo i danima pokusavam da vidim u cemu je problem zbog uplate tih 10000 /hektaru…i u direktnom kontaktu sa operaterima od pre 10 dana je i dalje ne definisano …

    Odgovori

  • Nnt

    5.12.2024 #7 Author

    A o neplacanju premije za mleko i da ne govorimo. Jer za sve ima samo za poljoprivrednika nema.

    Odgovori

  • Pišta bači

    6.12.2024 #8 Author

    Interesantno. MMF ne dozvoljava pomoć poljoprivredi, a dozvoljava idiotske projekte kao ekspo, nacionalni stadion, ogromnu korupciju u velikim infrastrukturnih projektima…
    LAŽU 1000% i treba ih stiskati maksimalno!
    Šta nas briga za MMF! Njihov problem…

    Odgovori

  • Mira

    6.12.2024 #9 Author

    Za neplacen PIO doprinos očekujem da ce se samo jednog dana pojaviti neko da nam „fenduje“ stoku, zemlju, traktor…i stavi na licitaciju. I ne bi me iznenadilo pa čak i da ne dobijem penziju i ne lečim se u drzavnoj ustanovi. A sto se tice subvencija, ako drzava ne obuzda proizvodjače semena, djubriva, špecija…džaba. Mi svakako isti taj novac vratimo drzavi i još dodamo od našeg rada. Kad se bude uredila cena naših proizvoda pre nego posejemo, utovimo..onda ce nesto značiti. Eto, javni poziv za subvencije za osiguranje useva do danas nije ni raspisan, a tupili su o osiguranju pomagaj.

    Odgovori

  • Zeljko

    6.12.2024 #10 Author

    Malo smo se osilili bilo 4000 din subvencije sad nam je 20-30 hiljada malo. Svi bi sa 100 h da zarade da voze dzipove,sto vece traktore,vikendice,mozda tri cetiri kuce al jedno do dvoje dece da se imanje ne rasparcava slucajno.

    Odgovori

  • Nemanja

    6.12.2024 #11 Author

    Postovani, da li možda neko ima informaciju zašto se ne isplaćuju subvencije koje se odnose na povraćaj (70 %) osiguranja.Niko to ne komentariše,u 2023 to je isplaćeno početkom novembra.

    Odgovori

  • Milan

    6.12.2024 #12 Author

    Bravo Nemanja,da li neko ima informaciju u vezi isplate subvencija koje se odnose na povracaj osiguranja?

    Odgovori

  • LEBRON

    8.12.2024 #13 Author

    Dobra vest za poljoprivrednike.

    Odgovori

  • Iksi

    9.12.2024 #14 Author

    Pa oni kad daju nesto,na drugu stranu i uzimaju duplo vise od toga sto su dali

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.