Potražnja za stanovima u Kini i dalje zabrinjavajuće niska
21.8.2024 10:35 Autor: Vladimir Jokanović 1
Kina je isplatila samo mali deo sredstava iz centralnog bankarskog fonda namenjenog spasavanju građevinskih kompanija, dok se vlasti bore sa smanjenjem ogromnih zaliha neprodatih stanova i okončanjem dugotrajne krize na tržištu nekretnina.
Peking je u maju predstavio plan da Narodna banka Kine i državne banke mobilišu do 500 milijardi juana (70 milijardi dolara) za kreditiranje lokalnih državnih preduzeća kako bi kupila neprodate nekretnine. Lokalna vlada bi zatim iznajmljivala te nekretnine kao socijalne stanove, prenosi Financial Times.
Međutim, najnoviji podaci Narodne banke Kine pokazuju da su banke do sada plasirale svega 24,7 milijardi juana kroz ovaj program, što je podstaklo centralnu banku da ovog meseca obeća ubrzanje programa. „Implementacija je bila jedno od uskih grla“, rekao je Lišeng Vang, ekonomista za Kinu u banci Goldman Sachs, dok se banke, lokalne vlade i drugi bore da se dogovore oko cene nekretnina.
Prema ocenama analitičara, slaba zainteresovanost dolazi u trenutku kada kreatori politike imaju poteškoće u stabilizaciji sektora nekretnina, što podriva poverenje domaćinstava u zemlji u kojoj nekretnine čine većinu imovine građana.
Odgovor Pekinga naglašava tržišno zasnovano kreditiranje kroz finansijski sistem, ali su političari naišli na izazovne ekonomske okolnosti. Potražnja za kreditima je opala, a novi zajmovi u juanima realnom sektoru su u julu postali negativni prvi put od 2005. godine.
Prodaja novih stanova po površini bila je u junu na oko polovini nivoa od pre tri godine na godišnjoj osnovi, dok su novi projekti gradnje opali za dve trećine u odnosu na vrhunac početkom 2021. godine, uprkos merama podrške za nekretnine.
Pročitajte još:
Tržište je prvobitno sa entuzijazmom dočekalo program ponovnog kreditiranja, smatrajući da je politika intervencije na tržištu kroz podršku lokalnim vladama u kupovini neprodatih stanova korak u pravom smeru.
Manja
21.8.2024 #1 AuthorOcito treba ubrzati program…