RASTUĆI OPTIMIZAM NA SVETSKIM BERZAMA Indeks S&P 500 nadomak rekordne vrednosti
11.8.2020 12:35 Autor: Vladimir Jokanović
Vrednosti berzanskih indeksa na Wall Streetu dodatno su porasle u utorak rano ujutro (CET), što se objašnjava optimizmom investitora zbog nagoveštaja mogućnosti da bi Bela kuća i demokrate ipak mogli da se dogovore o novom stimulativnom paketu pomoći za nezaposlene u SAD.
Podsetimo, nakon isteka programa pomoći poslednje nedelje jula, Bela kuća i lideri Demokratske stranke bezuspešno su pregovarali o novom paketu i visini isplata nezaposlenima. Nakon što dogovor nije postignut, američki predsednik Donald Tramp (Donald Trump) regulisao je to pitanje uredbama, čiju ustavnost demokrate sada osporavaju.
Ministar finansija Siven Mnučin (Steven Mnuchin) koji je učestvovao u pregovorima kao predstavnik Trampove administracije, izjavio je da je Bela kuća otvorena za nastavak razgovora o pomoći i za konačni kompromis, prenosi CNBC.
Pored toga, porastao je optimizam u pogledu pronalska pouzdane vakcine protiv korona virusa, nakon čega bi se ekonomski tokovi uveliko vratili u pređašnje stanje. Berza je reagovala pozitivno na ove nagoveštaje „gledajući u svetliju budućnost“, kako ocenjuju pojedini stručnjaci.
Vrednost industrijskog Dow Jones indeksa porasla je u utorak za još 138 poena, nakon što je u ponedeljak zabeležio skok od 350 poena. Indeks S&P 500 i Nasdaq takođe su dobili na vrednosti. Vrednost indeksa S&P 500 gotovo se vratila na nivo pre pandemije, nakon rasta za 34 odsto od marta. S&P 500 vredeo je 19. februara 3.386,15 poena, najviše svih vremena, a u utorak 11. avgusta 3.360 poena.
Na mogućnost postizanja dogovora u Americi i usvajanja obimnog finansijskog paketa dobro su reagovale i berze u drugim delovima sveta. Prema oceni portala Investing, tome su doprineli i znakovi smanjenja tenzija između Kine i SAD, uoči nastavka trgovinskih razgovora.
Kina će nastaviti da sprovodi svoj deo obaveza iz prve faze trgovinskog sporazuma sa SAD i ispuniće svoja obećanja bez obzira na pogoršanje bilateralnih odnosa dve najveće svetske ekonomije, izjavio je guverner kineske centralne banke Ji Gang.
„Bez obzira na to kako se međunarodna situacija menja, najvažnije je da učinimo svoje i da snažno produbimo finansijsku reformu i otvaranje. Pre svega nastavićemo da sprovodimo trgovinski sporazum prve faze sa SAD“, rekao je Ji u izjavi za državnu agenciju Sinhua, prenos i South China Morning Post.
Američki trgovinski predstavnik Robert Lajthajzer (Robert Lighthizer) i Stiven Mnučin, koji su predvodili pregovarački tim SAD održaće, kako se očekuje, video konferencijski sastanak sa potpredsednikom kineske Vlade Liu Heom. Liu je vodio kineski tim za trgovinske pregovore i najviši je ekonomski savetnik predsednika Si Đinpinga.
Oni bi trbalo da ocene sprovođenje sporazuma. Peking tvrdi da namerava da nastavi da poštuje trgovinski sporazum, a to podrazumeva značajno povećanje kupovine američke robe i poboljšanje zaštite prava intelektualne svojine. Istovremeno, kupovina američkih farmerskih i energetskih proizvoda, daleko je od dogovorenih kvota, što je delimično posledica pandemije korona virusa.
Prema oceni analitičara za američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) sporazum je veoma važan, kao jedno od njegovih glavnih dostignuća, a njegov protivkandidat na izborima, demokrata Džo Bajden (Joe Biden) izjavio je prošle nedelje da trgovinski sporazum sa Kinom propada. Što se Pekinga tiče, očuvanje sporazuma odražava napore da se spreči da se odnosi sa SAD pretvore u otvorenu konfrontaciju.