Nagla depresacija rublje zbog pada izvoza

U Rusiji pojačana prodaja deviza tokom jula

BankeNovacSvet

9.8.2023 10:19 Autor: Vladimir Jokanović 0

U Rusiji pojačana prodaja deviza tokom jula U Rusiji pojačana prodaja deviza tokom jula
Građani Rusije prodali su u julu devize za 44,4 milijarde rubalja (oko 450 miliona dolara) u pozadini nagle depresacije rublje, navodi se u mesečnom... U Rusiji pojačana prodaja deviza tokom jula

Građani Rusije prodali su u julu devize za 44,4 milijarde rubalja (oko 450 miliona dolara) u pozadini nagle depresacije rublje, navodi se u mesečnom analitičkom pregledu centralne banke Rusije.

Najveći deo transakcija izvšen je u prvoj polovini jula, a Rusi su najviše prodavali devize preko menjačnica i najvećih banaka. Najveći prodavci inostrane valute u julu bile su sistemski važne banke. Procenjuje se da su one prodale devize za 528 milijardi rubalja (5,43 milijardi dolara) u odnosu na 377 milijardi rubalja u junu, prenosi Komersant.

Prema podacima centralne banke, tokom prošlog meseca ruska valuta izgubila je 2,3 odsto vrednosti u odnosu na američki dolar. Banka Rusije navodi da je slabljenje rublje u julu bilo „beznačajno“ u odnosu na pad od 10,4 odsto u junu.

Razlog za slabljenje kursa rublje, prema oceni centralne banke, jeste smanjenje trgovinskog bilansa. Istovremeno, ruska pravna lica smanjila su u julu prodaju deviza za 1,6 odsto u odnosu na jun na sedam milijardi dolara.

Kurs rublje prema dolaru i evru pao je najniži nivo od marta prošle godine. Evro je dostigao vrednost od oko 105 rubalja, a dolar oko 98. Ministarstvo finansija od 7. avgusta započelo je kupovinu deviza u okviru pravila budžeta, a kineski juan će se prodavati, i neće se akumulirati. Tržište dobija devize u iznosu oko 500 miliona rubalja dnevno (5,13 miliona dolara).

Ruski ekonomski stručnjaci i zvaničnici saglasni su da je ključni uzrok depresacije rublje slab izvoz. U avgustu se nastavlja slična situacija, a glavni razlog pada izvoza je smanjenje proizvodnje nafte za 500.000 barela dnevno u okviru dogovora zemalja članica OPEC+.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.