SAJBER KRIMINAL SVE UČESTALIJI Ovo su načini da sprečite krađu na vašim bankovnim računima

BankeIzdvajamoNovacSrbijaVesti

15.10.2020 15:59 Autor: Marija Jovanović

SAJBER KRIMINAL SVE UČESTALIJI Ovo su načini da sprečite krađu na vašim bankovnim računima SAJBER KRIMINAL SVE UČESTALIJI Ovo su načini da sprečite krađu na vašim bankovnim računima
Ukoliko na vašem bankovnom računu dođe do nekih promena obavezno obratite pažnju jer postoji mogućnost da je u pitanju krađa, a da toga niste... SAJBER KRIMINAL SVE UČESTALIJI Ovo su načini da sprečite krađu na vašim bankovnim računima

Ukoliko na vašem bankovnom računu dođe do nekih promena obavezno obratite pažnju jer postoji mogućnost da je u pitanju krađa, a da toga niste ni svesni.

Socijalni inženjering jedna je od najpoznatijih tehnika prevare osmišljena upravo kako bi ljudi spustili gard i u momentu nepažnje drugom licu omogućili pristup svojim sredstvima, upozorava kompanija Visa, svetski lider u digitalnim plaćanjima.

Najčešći primeri manipulacije

Jedan od najčešćih primera socijalnog inženjeringa je kada se napadač lažno predstavlja kao zaposleni u banci ili drugoj finansijskoj instituciji i zahteva da mu hitno otkrijete poverljive informacije kako bi sprečio navodne sumnjive transakcije na vašem računu.

Foto: Visa

Pod argumentom zaštite vaših sredstava, tražiće da sa njim podelite jednokratnu lozinku koja vam je baš u tom trenutku poslata, broj kartice, datum njenog isteka, trocifreni CVV2 kod sa poleđine ili PIN.

Imajte na umu da finansijske institucije nikada neće tražiti vaše osetljive podatke u komunikaciji koju su same inicirale jer ovim informacijama već raspolažu.

U slučaju da primite ovakav poziv, nipošto ne odajte svoje podatke i odmah pozovite telefonski broj na zadnjoj strani kartice kako biste informisali izdavaoca o onome što se upravo dogodilo.

„Čestitamo! Osvojili ste specijalan popust“ – laž

Budući da sve više kompanija koristi SMS poruke za komunikaciju sa svojim kupcima, prepoznavanje prevara postaje sve izazovniji zadatak. SMS poruke kao forma direktnog marketinga služe za informisanje potrošača o novinama u ponudi, specijalnim pogodnostima i drugim informacijama od značaja za potrošača.

Foto: Pixabay.com

Ipak, u pojedinim situacijama SMS poruka na vašem telefonu predstavlja primer socijalnog inženjeringa. Prepoznaćete je po tome što umesto kontakt telefona postoji link koji treba posetiti, a od vas se traži da se ulogujete na svoj bankovni račun, unesete PIN, trocifreni CVV2 kod ili jednokratnu lozinku kako biste potvrdili transakciju.

Umesto na stranicu bankarske aplikacije, regularna poruka koja nije primer socijalnog inženjeringa će voditi na online prodavnicu kompanije gde možete nastaviti sa kupovinom.

Zovite banku proverite identitet

Ne libite se da tražite dodatne informacije. Nije dovoljno da vam neko kaže svoje ime, prezime i funkciju kako biste podelili najosetljivije podatke svog računa.

Bez obzira da li je nepoznata osoba putem telefona, SMS poruke ili imejla tražila broj vašeg računa, kartice, CVV2 kod ili jednokratnu lozinku, imajte u vidu da finansijske institucije nikada neće tražiti ovaj tip informacija u komunikaciji koju su same inicirale.

Foto: Pixabay.com

Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica u vezi sa identitetom osobe koja vas zove, prekinite vezu i pozovite banku koristeći broj telefona sa poleđine kartice.

Kada vi zovete banku, svakako će biti potrebe da potvrdite svoj identitet deljenjem nekih ličnih podataka (poput punog imena, datuma rođenja i slično), a ponekad i podataka o računu (na primer poslednje transakcije, stanja na računu, broja kartica izdatih na vaše ime). Ipak, ovo važi SAMO kada vi inicirate poziv i SAMO kada zovete broj telefona sa poleđine vaše kartice.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.