U novoj godini novi rokovi za likvidaciju i stečaj
IzdvajamoPoreziPoslovanjeStečaj
18.11.2024 13:03 Autor: Ljiljana Begović 3
Nedavne izmene Zakona o porezu na dobit pravnih lica u Republici Srbiji donose značajne novine u poreskom tretmanu likvidacije i stečaja pravnih subjekata.
U objašnjenju Nacrta zakona navodi se da su ove izmene usmerene na jasnije definisanje obaveza poreskih obveznika i stečajnih upravnika, kako bi se obezbedila bolja primena zakona i efikasnije poreske procedure.
Oporezivanje dobiti u postupku likvidacije i stečaja
Dobit ostvarena tokom likvidacije ili stečaja pravnih lica sada je predmet oporezivanja u skladu sa novim odredbama zakona. Postupak likvidacije i stečaja podrazumeva da se poreske prijave i poreski bilansi podnose u određenim rokovima i u specifičnim trenucima kao što su:
- Pokretanje postupka likvidacije ili stečaja – obveznik je dužan da podnese poresku prijavu sa stanjem koje prethodi početku postupka
- Okončanje ili obustava postupka – prijava mora biti podneta sa stanjem na dan okončanja ili obustave postupka
- Početak primene plana reorganizacije – obveznik dostavlja poresku prijavu sa stanjem na dan koji prethodi primeni plana.
Stečajni i likvidacioni upravnici su nosioci ključnih odgovornosti za podnošenje ovih prijava, a rokovi su striktno definisani – 60 dana od relevantnog događaja, kao što je registracija u nadležnom registru ili donošenje pravosnažnih odluka.
Dobit u stečajnom postupku
Za period nakon nastavka stečajnog postupka bankrotstvom, dobit obveznika se utvrđuje kao razlika u vrednosti imovine između početka i kraja tog perioda, uzimajući u obzir obaveze prema poveriocima. Vrednost imovine prilagođava se prema propisima o stečaju, a poreske prijave za ovaj period podnose se u roku od deset dana od dana pravosnažnosti odluke suda.
Izmene zakona posebno se bave i statusnim promenama koje rezultuju prestankom postojanja pravnih lica. U ovim slučajevima poreska prijava mora biti podneta u roku od 60 dana od upisa promene u nadležni registar. Ukoliko se radi o podelama ili izdvajanjima, pravni sledbenici dužni su da dostave izveštaj o podeli prava i obaveza u istom roku.
Za slučajeve likvidacije, članovi društva koje prestane likvidacijom solidarno odgovaraju za ispunjenje poreskih obaveza, do visine imovine koja im je pripala tokom postupka.
Zakon predviđa precizne rokove za podnošenje poreskih prijava i bilansa. Uobičajeni rok za podnošenje poreskih prijava iznosi 180 dana od isteka poreskog perioda. Izuzeci se primenjuju u slučaju statusnih promena ili stečajnih postupaka, gde se rokovi skraćuju na 60, odnosno 10 dana, u zavisnosti od okolnosti.
U slučaju da poreski obveznik ne podnese poreski bilans uz prijavu, zakon predviđa da se takva prijava smatra nepotpunom.
Pročitajte još:
Izmene Zakona o porezu na dobit pravnih lica stupaju na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije, ali njihova primena počinje od 1. januara 2025. godine.
“Novi okviri za oporezivanje u slučaju likvidacije i stečaja predstavljaju značajan korak ka transparentnijem i efikasnijem poreskom sistemu. Pažljivo praćenje ovih propisa biće od suštinske važnosti za preduzeća i nadležne organe u narednim godinama”, navodi se u obrazloženju izmena zakona.
U skladu sa novim izmenama, Ministarstvo finansija ima rok od 30 dana za donošenje izmena podzakonskih akata koji će bliže urediti sadržaj poreskih prijava, bilansa i izveštaja u slučaju statusnih promena.
SENSEI
18.11.2024 #1 AuthorTaman se čovek navikne, a onda od nove godine nova pravila
SHALIMAR
18.11.2024 #2 AuthorKnjigovodje ce imati pune ruke posla,treba sve to ispratiti,obavestiti i objasniti klijentima..
Emilija
19.11.2024 #3 AuthorNije lako knjigovodjama