KORONA DELIMIČNO BLOKIRALA TRŽIŠTE NEKRETNINA Lazarević za Biznis.rs: Mora se naći rešenje za zakupce

NekretnineNovacSrbija

2.4.2020 12:05 Autor: Marija Jovanović

Cene nekretnina pre pojave korona virusa dostigle su vrhunac, a ništa manja nije bila ni potražnja. U izveštajima su se nadmetale cene najskupljih stanova...

Cene nekretnina pre pojave korona virusa dostigle su vrhunac, a ništa manja nije bila ni potražnja. U izveštajima su se nadmetale cene najskupljih stanova u Beogradu, a rast je zabeležen i u ostalim delovima Srbije.

Međutim, kakva je sutacija danas? Kako funkcioniše tržište nekretnina tokom vanrednog stanja i šta se može očekivati u budućnosti, za Biznis.rs govorila je Kaća Lazarević, licencirani agent i suvlasnik agencije za nekretnine.

“Tržište nekretnina u Srbiji delimično je blokirano zbog korona virusa. Mnogi poslovi započeti pre ove krize teško se završavaju, a novi ne započinju. Ima vrlo malo zainteresovanih kako za kupovinu, tako i za prodaju”, rekla je Lazarević.

Foto: Pixabay.com

Kada je reč o institucijama bez kojih ne može da se izvrši kupovina ili prodaja nekretnina, Lazarević objašnjava da se i do sada postavljalo pitanje efikasnosti Katastra nepokretnosti, kako zbog organizacionih problema, tako i zbog nedovoljnog broja zaposlenih. „Dodatna otežavajuća okolnost je da je posle proglašenja epidemije korona virusa Katastar praktično prestao sa radom, a bez njega se teško bilo šta može završiti kada je imovina u pitanju“, kaže Lazarević i dodaje da je problematika efikasnosti rada Katastra aktuelna godinama unazad. Ona dodaje da se dokumentacija koja je neophodna za prodaju ili kupovinu nepokretnosti dobija u različitim državnim institucijama koje su prestale sa radom ili rade minimalno, pa je komplikovano završiti bilo koji posao.

“Banke funkcionišu dobro, odobravaju se krediti. Samo su šalterske službe skratile radno vreme, a kod kupoprodaje, uplate i isplate moraju da se završavaju preko računa, u nadležnim bankama”, objasnila je ona.

Evidentno je da se celokupna situacija odražava na rad institucija, a samim tim i na tržište nekretnina. “Nažalost, agencije za nekretnine moraju da se trude i rade i u ovim nemogućim uslovima. Tržište neće stati ukoliko svi ne budemo u karantinu radi opšte sigurnosti i bezbednosti, ali ako do toga i dođe, to ne može dugo trajati”, navodi Lazarević.  

Prema njenim rečima, u ovakvoj specifičnoj situaciji klijenti sami odlučuju da li je pametnije kupovati nekretnine ili je sigurnije novac ostaviti u banci. “Mislim da je uvek bolje imati nekretnine. Njihova cena može biti viša ili niža, ali je uvek sugurna”.

Kako kaže, ne sme se zaboraviti na zakupce, ali ni na ljude koji svoje prostore izdaju, jer su i  jedni i drugi u nezavidnoj situaciji. “Svi oni su u problemu, jer ko sada može redovno da plaća zakup i komunalne troškove oko nepokretnosti ako nema nikakvih primanja”, rekla je Lazarević i dodala da se mora pronaći neko prelazno rešenje dok se ekonomska situacija ne stabilizuje. “Zakupodavci moraju da imaju više razumevanja i to tako što će primera radi, korigovati cenu zakupa, otkazati zakup ili dozvoliti da zakupci ostanu u prostoru, a da plaćaju samo komunalne troškove”, kazala je Lazarević i zaključila da će doći do ozbiljnog poremećaja na tržištu nekretnina ukoliko se vanredne mere produže.  

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.