Turska privukla 12,4 milijarde dolara stranih direktnih investicija
13.1.2026 15:31 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Priliv stranih direktnih investicija (SDI) u Tursku dostigao je 12,4 milijarde dolara u prvih 11 meseci 2025. godine, objavilo je u utorak Međunarodno udruženje investitora (YASED).
Iznos SDI porastao je za 28 odsto od januara do novembra prošle godine na godišnjem nivou, dok je ukupna vrednost priliva SDI u Tursku od 2003. godine premašila 286 milijardi dolara, prenosi Anadolu Agency.
Ukupan priliv SDI u novembru iznosio je 990 miliona dolara, uključujući 342 miliona dolara u obliku investicionog kapitala.
Tokom ovog perioda, 514 miliona dolara od ukupnih SDI bilo je u obliku dužničkih instrumenata, a 218 miliona dolara u obliku prodaje nekretnina stranim državljanima.
Likvidacije investicija imale su efekat smanjenja od 84 miliona dolara u istom mesecu.
Pročitajte još:
U prvih 11 meseci godine, priliv investicionog kapitala iznosio je 8,9 milijardi dolara, dužnički instrumenti tri milijarde dolara, a kupovina nekretnina 2,1 milijardu dolara, dok su likvidacije imale negativan uticaj od 1,5 milijardi dolara, čime je ukupna vrednost dostigla 12,4 milijarde dolara.















SUNCE
14.1.2026 #1 AuthorTurska vodi vrlo uspešnu ekonomsku politiku i jedna je od najviše radtućih ekonomija.