Insolventno čak 4.573 preduzeća

U Nemačkoj najviše bankrotstava od 2005.

Novac

9.4.2026 15:07 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

U Nemačkoj najviše bankrotstava od 2005. U Nemačkoj najviše bankrotstava od 2005.
Kvartalna insolventnost u Nemačkoj dostigla je najviši nivo u poslednjih 20 godina. Između januara i marta je bankrot proglasilo 4.573 preduzeća. Poslednji put je... U Nemačkoj najviše bankrotstava od 2005.

Kvartalna insolventnost u Nemačkoj dostigla je najviši nivo u poslednjih 20 godina. Između januara i marta je bankrot proglasilo 4.573 preduzeća.

Poslednji put je broj kvartalnih insolventnosti bio veći u trećem tromesečju 2005, sa 4.771 bankrotom, saopštio je Institut za ekonomska istraživanja u Haleu (IWH), prenosi DPA.

Bankrotstva sada prevazilaze ona iz finansijske krize 2009.

Insolventnost je iznenada skočila tokom marta, povećavši se za 71 odsto u poređenju sa prosekom za taj mesec u godinama pre pandemije, od 2016. do 2019, naveo je institut.

Prošlog meseca, bankroti u građevinskom i maloprodajnom sektoru, između ostalih, bili su rekordni, prema podacima IWH-a.

Ipak, manje zaposlenih je trpelo u martu u poređenju sa februarom i martom prošle godine, kažu u institutu, dodajući da su uglavnom manja preduzeća zapala u probleme.

IWH očekuje da će insolventnost ostati visoka u drugom kvartalu. Ključni pokazatelji pružaju malo razloga za optimizam, prema rečima Štefena Milera (Steffen Müller), šefa istraživanja o bankrotima.

„Moguće je da bi vrlo visoke brojke zabeležene u martu mogle biti ponovljene“, rekao je Miler.

  • angelina

    9.4.2026 #1 Author

    Trenutna situacija, a i predjasnja desavanja unazad par godina, na globalnom ekonomskom nivou uticu na sve drzave, pa i na Nemacku…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.