Uprkos sankcijama u Rusiji više milijardera u odnosu na prošlu godinu
3.4.2025 08:28 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Broj ruskih milijardera porastao je tokom protekle godine uprkos zapadnim sankcijama usmerenim na destabilizaciju ekonomije zemlje, prema listi svetskih milijardera lista Forbes.
Godišnji rang dodao je 15 novih ruskih imena u 2025. godini, dostigavši rekordnih 146.
Novi ruski milijarderi dolaze iz različitih branši i uključuju preduzetnike koji su sami izgradili bogatstvo, kao i naslednike. Industrije koje su zastupljene među njima obuhvataju rudarstvo uglja, finansije, IT, farmaciju, naftu i gas, poljoprivredu, prehrambenu industriju, stanogradnju, trgovinu, transport i energetiku, piše Blic.
Među novajlijama na listi, najbogatiji je bio Indijac po rođenju Vikram Punia, osnivač farmaceutske kompanije Pharmasyntez, koji je debitovao sa bogatstvom od 2,1 milijardu dolara. Ostali uključuju Ljudmilu Kogan (Lyudmila Kogan) sa 1,3 milijarde dolara, udovicu bankara Vladimira Kogana i naslednicu većinskog udela u Uralsib banci, blizance Aleksandra i Viktora Linnika (po 1,3 milijarde dolara), osnivače proizvođača mesa Miratorg. Na listi je i Boris Nuralijev, osnivač softverske kompanije 1C sa 1,3 milijarde dolara.
Rusija se našla na petom mestu u svetu po broju novih milijardera. Prvo mesto zauzele su Sjedinjene Američke Države sa 103 nova imena, uključujući Merilin Simons (Marilyn Simons) sa 31 milijarda dolara, udovicu pionira hedž fondova Džima Simonsa (Jim Simons), i Lindal Stivens Gret (Lyndal Stephens Greth) sa 25,8 milijardi dolara, ćerku naftnog magnata Otrija Stivensa (Autry Carl Stephens).
Nemačka je bila druga sa 37 novih milijardera, među kojima je i najmlađi milijarder na listi, devetnaestogodišnji Johan fon Baumbah (5,4 milijarde dolara). Kina i Hongkong su sledili sa 32 nova milijardera, dok se Indija plasirala na četvrto mesto sa 17 novih imena.
Skoro 70 odsto novih svetskih milijardera, odnosno njih 196, steklo je bogatstvo samostalno, navodi Forbes. Tehnologija i veštačka inteligencija bile su vodeće industrije po broju novih milijardera, sa 46 predstavnika, uključujući kineskog investitora Hao Tanga (4,3 milijarde dolara) i američke osnivače startapa Bena Lama (3,7 milijardi dolara) i Darija Amodeija (Dario Amodei) sa 1,2 milijarde dolara. Finansijski sektor je zauzeo drugo mesto sa 41 novim milijarderom, dok je zdravstvo bilo treće sa 40.
Pročitajte još:
Ovo je 39. izdanje ove liste, a ove godine ima rekordnih 3.028 milijardera – najviše otkako Forbes drži ovaj rekord.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.