OPZ „Kapi života“ iz BiH primer uspešnog poslovanja

Bavljenje proizvodnjom mleka perspektivno i unosno zanimanje

AgrobiznisBiznisFirme u fokusuPoslovanjePreduzetnikU fokusu

23.2.2021 15:56 Autor: Julijana Vincan 5

Bavljenje proizvodnjom mleka perspektivno i unosno zanimanje Bavljenje proizvodnjom mleka perspektivno i unosno zanimanje
Svetska proizvodnja mleka i mlečnih proizvoda iz godine u godinu raste, a od 2020. godine porašće za 1,6 odsto godišnje, odnosno, na 997 miliona... Bavljenje proizvodnjom mleka perspektivno i unosno zanimanje

Svetska proizvodnja mleka i mlečnih proizvoda iz godine u godinu raste, a od 2020. godine porašće za 1,6 odsto godišnje, odnosno, na 997 miliona tona do 2029. godine, predviđanja su Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Organizacije za poljoprivredu i hranu (FAO) za perspektivnu poljoprivredu od 2020. do 2029. godine.

U 2019. godini proizvedeno je 522 miliona tona mleka, najvećim delom kravljeg, a kontinent koji prednjači s tom vrstom mleka je Evropa, odnosno, Evropska unija. Naime, prošle godine proizvela je 155 miliona tona, a prema podacima Statista, držala je više od 23 miliona muznih krava.

Da je bavljenje proizvodnjom mleka perspektivan i unosan posao govori i praktičan primer Opće Poljoprivredne zadruge „Kapi života“ sa p. o. Tešanj, koja je jedan od najvećih proizvođača mleka u tom delu Bosne i Hercegovine.

„Bavimo se otkupom mleka u Opštini Tešanj i distribucijom mleka svojim partnerima. Pored toga, zadruga poseduje 18 laktofriza na nivou cele Opštine, u kojima se čuva mleko koje zatim ide u dalju preradu. Zadruga okuplja oko 180 kooperanata i ima ugovore sa nekim od najjačih prerađivača mleka u BiH“, izjavio je za Biznis.rs direktor „Kapi života“, Senad Hatkić.

Krava i pašnjaci
Foto: Unsplash.com

Prema podacima sajta Numbeo, u BiH je cena litre mleka u marketima 0,70 evra, dok je u Srbiji 0,78 evra, u Crnoj Gori 0,79, u Makedoniji 0,81 evro, u Hrvatskoj 0,91 evra i u Sloveniji 0,92 evra.

„Mi na godišnjem nivou proizvodimo tri miliona i 200 litara mleka. Od jula 2012. godine smo počeli sa radom, ne svi odjednom, ali većina kooperanata, a i dalje se širimo i prihvatamo nove članove. Meggle Bihać i Bosna Milk su naši najjači saradnici, a sa velikom kompanijom Meggle sarađujemo još od 2012. godine i veoma smo zadovoljni svojim poslovanjem. Proizvodimo samo kravlje mleko, a ukupno imamo oko 860 grla od oko tri, četiri različite sorte“, objašnjava naš sagovornik.

Krave na pašnjaku
Foto: Unsplash.com

Dodaje da imaju u planu da prošire poslovanje, odnosno, da pokrenu i deo za dalju preradu mleka i proizvodnju sira, jogurta, maslaca, ali trenutno ne proizvode druge mlečne proizvode, već su fokusirani samo na sirovo mleko koje prodaju dalje drugim proizvođačima.

„S obzirom da zadrugu čini više proizvođača mleka, kroz godine smo uspeli da se organizujemo među sobom tako da svako radi svoj deo posla i nema logističkih problema. Na ideju o ovom biznisu u samom početku došli smo vrlo lako, jer rad s mlekom donosi mnogo blagodeti u ekonomskom smislu. Tako nas ni korona kriza nije uopše dotakla, čak radimo i još bolje, a, naravno, pridržavamo se i svih epidemioloških mera“, naglasio je Hatkić.

U prilog uspešnom poslovanju „Kapi života“ ide i to što je nosilac A+ bonitetne ocene, koja spada u najviše ocene kojima se može nagraditi poslovanje neke firme.

„A+ Sertifikat bonitetne izvrsnosti označava visoku sposobnost izvršenja finansijskih obaveza i nizak kreditni rizik. Preduzeće koje je zaslužilo ovu bonitetnu ocenu ne pokazuje nikakve znakove za rizično poslovanje u budućnosti. S takvom firmom ostale kompanije mogu kvalitetno i uspešno da sarađuju, a uspešno poslovanje će se nastaviti i u budućnosti“, zaključak je bonitetne kuće CompanyWall.

Poslovni prihodi (EUR):
1.844.997 (2019)
Broj zaposlenih:
1 (2019)
  • Tatjana

    23.2.2021 #1 Author

    Super

    Odgovori

  • Irina

    23.2.2021 #2 Author

    Lepe vesti

    Odgovori

  • Goca Bg

    23.2.2021 #3 Author

    Za svaku pohvalu!

    Odgovori

  • Stefan

    24.2.2021 #4 Author

    Bravo

    Odgovori

  • Ljilja

    24.2.2021 #5 Author

    Sam plasman mleka nije toliko unosan kao prerada mleka u kiselo-mlečne proizvode ili specijalne vrste tvrdog sira ili sir sa dodatkom aromatičnog bilja.Različite su mogućnosti za preradu mleka. Sve pohvale za proširenje proizvodnje. Kozji proizvodi takođe imaju lep plasman tako da i ove proizvođače možete da prihvatite u svoju Poljoprivrednu zadrugu ukoliko ima konkuretnih u okolini…..

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...