Beogradske pijace odolevaju korona krizi
AgrobiznisBiznisPoslovanjePreduzetnik
24.3.2021 15:25 Autor: Ljiljana Begović
Za veliki deo Beograđana odlazak na beogradske pijace ne predstavlja samo puku nabavku svežih, domaćih proizvoda. Pijace su mesta i socijalizacije, prilika da se ljudi sretnu, popričaju. Beogradske pijace su neizostavni deo života svih građana koji ih posećuju, ali i sadržaji koji životu u gradu daju posebnu draž.
Međutim, kada je proglašena pandemija Covid-19 i u Srbiji uvedeno vanredno stanje beogradske pijace radile su svakodnevno u skraćenom režimu, da bi zatim prešle na trodnevni režim rada – četvrtak, petak i subota. Krajem marta prošle godine sve beogradske pijace poštujući odluke Vlade Republike Srbije bile su zatvorene.
“To međutim, nije značilo i nemogućnost da naši mnogobrojni sugrađani stupe u kontakt sa svojim omiljenim prodavcima i snabdeju se svežim i kvalitetnim proizvodima. U datim okolnostima bili smo važna karika u lancu snabdevanja tako što smo već 2. aprila prošle godine na sajtu našeg preduzeća objavili spisak svih naših zakupaca, poljoprivrednih proizvođača, samostalnih trgovinskih i zanatskih radnji koji su izrazili želju i mogućnost da na taj način snabdevaju naše sugrađane”, kažu za Biznis.rs iz JKP Gradske pijace.
Prodavci sa beogradskih pijaca Kalenić i Đeram, kažu da im je najteže palo potpuno zatvaranje, ali da se, kada je to prošlo, promet vratio na uobičajeni nivo.
Vesna Đorđević, koja godinama svoje proizvode prodaje na Kalenić pijaci, kaže da su za vreme vanrednog stanja ona i njene kolege, prešli na kućnu dostavu, koju i dalje praktikuju.
“Kao najveće preduzeće koje se bavi pijačnom delatnošću u Srbiji, sa 30 pijaca u svom sastavu, JKP Gradske pijace je režim i način rada od samog početka pandemije usklađivalo sa svim merama Vlade Republike Srbije, obavljajući svoju ulogu omogućavanja snabdevanja, ali na odgovoran način i prema kupcima i prema prodavcima”, kažu iz ovog JKP za Biznis.rs.
Naši sagovornici objašnjavaju da ljubitelji pijačne kupovine i dalje rado posećuju beogradske pijace, vodeći se devizom „očima biraj, rukama ne diraj“ iz razloga neophodnosti poštovanja propisanih i preporučenih preventivnih mera.
“Kako se na beogradskim pijacama dominantno prodaju prehrambeni proizvodi, veliku pažnju, posvećujemo higijeni. Međutim, poslednjih 12 meseci higijenske mere podignute su na viši nivo, pijačni platoi i oprema se čiste posebnim dezinfekcionim sredstvima. Zatvoreni prostori poput mlečnih hala, koje posluju u sastavu pijaca kao i dve pijace u zatvorenom prostoru „Palilula“ i TC „Novi Beograd“, provetravaju se 24 časa”, naglašavaju iz Gradskih pijaca.
Kako se većina beogradskih pijaca nalazi na otvorenim prostorima to im daje mogućnost da snabdevaju građane namirnicama bez prekida u radu.
“Kako bismo beogradske pijace učinili sigurnim mestima za kupovinu, još krajem maja prošle godine smo na tezge postavili posebne, providne zaštitne pregrade koje omogućavaju da kupci i prodavci lakše održavaju preporučenu fizičku distancu uz izbegavanje principa samousluživanja. Vodimo računa i o poštovanju mere obaveznog nošenja zaštitnih maski prilikom boravka u zatvorenim prostorima, kao i mere kojom se propisuje maksimalnan broj osoba koje istovremeno mogu boraviti u zatvorenim prostorima, srazmerno njihovoj kvadraturi”, objašnjavaju naši sagovornici.
I pored otvaranja velikih tržnih centara, kao lanaca koji se bave prodajom prehrambenih proizvoda, izgleda da Beograđani i dalje vole da vikende provode na pijacama i kupuju lično od proizvođača.
“Uprkos nesvakidašnjoj, kako životnoj tako i poslovnoj godini, broj naših zakupaca nije se smanjio u proteklom periodu, jer su beogradske pijace zbog svoje duge tradicije i dobre posećenosti za njih mesta direktnog i pre svega sigurnog plasmana. Uveliko je poznato da su naši zakupci najvećim delom domaći poljoprivredni proizvođači, pa je samim tim jasno da je najveći broj proizvoda iz domaćeg uzgoja i proizvodnje”, kažu iz JKP Gradske pijace.
Prema lokacijskoj pripadnosti, pijace se razvrstavaju u četiri zone (Extra, I, II, III zona), te shodno tome i cene zakupa tezgi zavise od zone u kojoj se pijaca nalazi. Cene tezgi na gradskim pijacama kreću se od 8.000 do 12.000 dinara za mesečni zakup u zavisnosti od zone.
Prodavci i zakupci tezgi sa pijaca Đeram i Kalenić kažu da su zadovoljni uslovima i prodajom i da se u tom smislu za njih ništa nije promenilo, ali da su cene đubriva, goriva i svega što ulazi u cenu proizvoda na pijaci značajno poskupelo.
JKP Gradske pijace su izuzetno značajne za male poljoprivredne proizvođače i preduzetnike, predstavljajući sigurno mesto plasmana, a time i izvora prihoda. Takođe, beogradske pijace su od neprocenjivog značaja za stanovnike Beograda u smislu kontinuiranog snabdevanja kvalitetnim i svežim namirnicama.
Veliki broj proizvođača je podstaknut pandemijom počeo da radi dostavu na kućnu adresu. Spisak koji je i sada dostupan na sajtu JKP „Gradske pijace“ čini više od 500 kontakata, koji su razvrstani prema pijacama i vrstama robe koju nude.
“Veliko interesovanje koji su naši sugrađani iskazali za taj vid snabdevanja uticalo je na to da nam se pridruži i Savez vinogradara i vinara Srbije sa oko 60 kontakata domaćih vinarija”, zaključuju iz JKP Gradske pijace.