Da li se bliži kraj „irskog ekonomskog čuda“?
AnalizaPoreziPreduzetnikU fokusu
1.6.2021 09:00 Autor: Marko Miladinović
Irska je do pre samo 25 godina bila na samom ekonomskom začelju Evrope, ali onda je niskim stopama poreza privukla velike tehnološke kompanije, koje su redom počele da otvaraju svoja evropska predstavništva u njoj i privlače lokalnu radnu snagu. Politika niskih poreza postala je tako nacionalna strategija za privlačenje krupnog kapitala, no predložena međunarodna standardizacija poreza na dobit od (najmanje) 15 odsto, mogla bi da stavi tačku na ovakav model irskog privrednog rasta.
Analitičari listom očekuju da će predstavnici zemalja G7 na predstojećem samitu prihvatiti predlog američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) o globalnoj stopi poreza na dobit kompanija od 15 odsto. Poreska stopa u Irskoj trenutno iznosi 12,5 procenata, ali je u isto vreme najmanja u Evropskoj uniji.
Ukoliko bi se poreske stope ujednačile na nivou cele EU, velika je verovatnoća da će velike multinacionalke potražiti geografski primamljivije lokacije usred kontinenta, umesto ostrva u istočnom Atlantskom okeanu, što bi im omogućilo mnoge logističke prednosti i približilo čitavo tržište.
Kako podseća Deutsche Welle, Irska je već skrenula pažnju na sebe kada je uspela na sudu da obori odluku Evropske komisije da kompanija Apple mora da plati razliku u (ne)plaćenom porezu između 2004. i 2014. godine u iznosu od 14 milijardi dolara.
Pritom, nije Irska jedino tržište koje će eventualno biti potreseno novim poreskim modelom – na primer, tu je i Holandija – ali je svakako najveće što se tiče mogućih negativnih posledica. Pesimistička računica kaže da će 250.000 zaposlenih biti pogođeno ako multinacionalke budu počele da se iseljavaju iz zemlje.
S druge strane, Den O’Brien (Dan O’Brien), glavni ekonomista Instituta za međunarodne i evropske poslove, smatra da će Irska ostati sedište velikim kompanijama i ukoliko dođe do ujednačavanja globalne stope na dobit, ali spada u one analitičare koji brane dosadašnji irski model privlačenja investicija: „To je bio legitiman politički izbor za perifernu malu ekonomiju poput naše. A gotovo niko ne ističe činjenicu da globalni poreski prihodi na osnovu poreza na dobit preduzeća godinama rastu“.