Građevinarstvo u BiH korona kriza stavila na test izdržljivosti
BiznisFirme u fokusuInfrastrukturaPoslovanjePreduzetnikU fokusu
17.6.2021 15:45 Autor: Julijana Vincan
U prethodnoj godini, koju je obeležila borba sa pandemijom korona virusa, građevinarstvo širom regiona testiralo je svoju snagu. Samo u Srbiji danas je aktivno oko 62.000 gradilišta, što je značajno više nego u relativno mirnoj 2019. godini i nešto aktivnijoj prošloj godini.
Takođe, kako pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall, privrednici iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije i Bosne i Hercegovine smatraju da će u ovom periodu uspeti najviše da profitiraju ako krenu da se bave građevinskim radovima, a sama građevinska delatnost nalazi se među prvih pet po broju otvorenih firmi.
Iako ova oblast poprilično uspešno odoleva negativnom uticaju pandemije bolesti Covid-19, i u pojedinim zemljama regiona cveta više nego što je to bio slučaj pre korona krize, iskustvo građevinskih firmi kao što je Laki, koja posluje decenijama u Višegradu, svedoči da korona kriza ipak nije svima u građevinarstvu donela boljitak.
„Vršimo kompletne građevinske radove na području cele BiH i važimo za firmu koja obavlja sve ozbiljno i profesionalno, tako da sve projekte izvode stručni, organizovani i iskusni ljudi. Na sve što radimo dajemo garanciju na kvalitet i preciziramo rok za izvršenje građevinskih radova. Veoma smo zadovoljni postignutim do sada, kao i našim radnicima. Međutim, poteškoća tokom pandemije korona virusa je i te kako ima, tako da poslovanje nije nikad teže i izazovnije bilo. Pridržavamo se svih propisanih epidemioloških mera, a opstajemo zahvaljujući dobroj organizaciji i porodičnim vrednostima, s obzirom na to da je u pitanju skromni podorični biznis“, izjavio je za Biznis.rs direktor firme Dragan Lakić.
Kako kaže, njihov stručni tim spreman je da izađe u susret klijentima i za sve vrste završnih građevinskih radova i adaptacije stanova, kuća ili lokala. Kapaciteti preduzeća Laki su skromni i nemaju želju da se šire, a kako smatra Lakić, ima mnogo većih i boljih firmi od njihove, ali se oni ističu tradicijom još od 1986. godine i vrednostima kao što su poverenje, pouzdanost i istrajnost.
„Možete biti sigurni da će svaki posao biti urađen kvalitetno, precizno i na vreme. Cene su prilagođene domaćem tržištu, a kvalitet je zagarantovan. Obavljamo sve vrste radova u građevinarstvu, a vizija našeg poslovanja je da klijentima omogućimo sve što su zamislili i da pritom budu zadovoljni“, naglasio je naš sagovornik.
Takođe, firma Laki jedan je od prvih izvođača i saradnika Andrićgrada (Kamengrada), kulturnog centra i vrste etno-sela na samom ušću reka Drina i Rzav u Višegradu, čiji je idejni tvorac režiser Emir Kusturica.
Ovo preduzeće je i nosilac AA+ bonitetne ocene, koja stoji rame uz rame uz najvišu ocenu, što predstavlja veoma visoku kreditnu sposobnost i izuzetno nizak kreditni rizik, što znači da je u pitanju veoma pouzdana i stabilna firma.
„Prema našem decenijskom iskustvu, bonitetna ocena AA+ u više od 67 odsto slučajeva u sledećem godišnjem prikazu prelazi u AAA bonitetnu ocenu. Do tog „fenomena“ dolazi jer se povećani rashodi sa neophodne vremenske distance pokazuju kao trenutni, a tendencija rasta kao konstanta. Saradnja sa AA+ firmom daleko je od zone rizika, jer ova bonitetna ocena potvrđuje visoke standarde uspešnog poslovanja i visok nivo kreditne sposobnosti“, zaključeno je u bonitetnoj kući CompanyWall.
46.372 (2020)
3 (2020)