Kako izbeći prinudnu naplatu poreza?
AnalizaPoreziPreduzetnikU fokusu
22.6.2021 10:01 Autor: Ljiljana Begović
Prema Zakonu prinudna naplata poreza preduzima se onda kada dospela poreska obaveza nije namirena do isteka predviđenog roka. S druge strane, redovna naplata poreza vrši se o dospelosti poreske obaveze.
Poreska uprava može, poreskom obvezniku koji nije platio porez, a koji je dospeo za plaćanje, da pošalje upozorenje pisanim ili elektronskim putem, kao i sms porukom, da dospelu a neplaćenu poresku obavezu, sa obračunatom kamatom, plati u roku od pet dana od dana dostavljanja upozorenja.
Ako poreski obveznik nije platio porez, odnosno sporedno poresko davanje u roku, Poreska uprava počinje postupak prinudne naplate poreza, odnosno sporednih poreskih davanja, donošenjem rešenja o prinudnoj naplati poreza.
Rešenje se istovremeno dostavlja poreskom obvezniku i organizaciji nadležnoj za prinudnu naplatu, odnosno drugim registrima, čime postaje izvršno. Protiv rešenja o prinudnoj naplati poreza može se izjaviti žalba u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja.
Naplata poreza u postupku prinudne naplate sprovodi se na:
- Novčanim sredstvima poreskog obveznika
- Novčanim potraživanjima poreskog obveznika
- Zaradi, odnosno naknadi zarade, odnosno penziji, kao i na drugim vrstama prihoda na tekućim računima fizičkih lica, u delu koji nije izuzet od izvršenja prema zakonu kojim se uređuje izvršenje i obezbeđenje
- Nenovčanim potraživanjima i drugim pravima poreskog obveznika
- Gotovom novcu i hartijama od vrednosti
- Štednim ulozima
- Pokretnim stvarima
- Nepokretnostima
Predmet prinudne naplate ne mogu biti imovina i prihodi poreskog obveznika koji su zakonom izuzeti od izvršenja.
„Prinudna naplata se može sprovesti na jednom ili više predmeta u isto vreme. Poreska uprava vrši unovčavanje predmeta prinudne naplate. Ukoliko se prinudna naplata sprovodi na pokretnim stvarima i nepokretnostima poreskog obveznika, Poreska uprava vrši prodaju istih u skladu sa zakonom. Ukoliko se iste ne prodaju u zakonskom roku, Poreska uprava iste prenosi u svojinu Republike Srbije Republičkoj direkciji za imovinu“, navode za Biznis.rs iz Poreske uprave.
Iz Poreske uprave kažu da poreski obveznik može sprečiti prodaju svojih nepokretnosti pre nego što dođe do prenosa imovine u svojinu Republike Srbije.
„Da bi poreski obveznik izbegao prodaju, odnosno prenos imovine u svojinu Republike Srbije, potrebno je da poreski dug plati pre prodaje, odnosno pre prenosa u svojinu Republike Srbije, uključujući i nastale troškove i iznos uvećanja poreskog duga. U tom slučaju se postupak prinudne naplate obustavlja. Da poreski obveznik ne bi došao u situaciju prinudne naplate, potrebno je da sve poreske obaveze plaća o dospelosti“, objašnjavaju iz Poreske uprave.
Postupak prinudne naplate se prekida u sledećim slučajevima:
- Ako Poreska uprava pokrene stečajni postupak protiv poreskog obveznika
- U slučaju da Poreska uprava odobri odlaganje plaćanja poreza
- Ako se utvrdi postojanje greške kod obračuna poreske obaveze koja ima za rezultat niži porez, do ispravke utvrđivanja
- Postupak prinudne naplate može se prekinuti ako obveznik podnese zahtev za odlaganje naplate
„Postupak prinudne naplate neće biti pokrenut ako je očigledno da poreski obveznik nema imovinu iz koje naplata može da bude izvršena, što ne isključuje mogućnost prinudne naplate od drugih poreskih obveznika ili poreskih dužnika. Naplata se ne vrši iz predmeta prinudne naplate ako su troškovi prinudne naplate veći od vrednosti predmeta prinudne naplate. U izvršavanju prinudne naplate poreza Poreska uprava je obavezna da poštuje dostojanstvo poreskog obveznika“, navode iz Poreske uprave.
Troškovi prinudne naplate padaju na teret poreskog obveznika
Visinu troškova prinudne naplate iz stava propisuje Vlada, na predlog ministra.
„Ako poreski obveznik plati poresku obavezu po otpočinjanju postupka prinudne naplate, ne oslobađa se plaćanja nastalih troškova prinudne naplate“, zaključuju iz Poreske uprave.