Koje su bile najpopularnije industrije u regionu lane?
AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu
16.6.2021 11:00 Autor: Julijana Vincan
Građevinska delatnost se u svim državama u regionu nalazi među prvih pet po broju otvorenih firmi, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall, obrađeni za potrebe portala Biznis.rs. U Srbiji je u prošloj godini osnovano čak 4.517 kompanija koje se bave specijalizovanim građevinskim radovima, i kao i u većina država u regionu, i kod nas su se tokom pandemije korona virusa intenzivirali infrastrukturni radovi.
Prema podacima Ministarstva za infrastrukturu, u Srbiji je u januaru bilo aktivno čak 16.000 više gradilišta nego u istom periodu prethodne godine i vredni su čak 30 milijardi dinara više nego lane. Takođe, najveći investitor je država, a za razliku od svih drugih država u regionu, kod nas je zabeležen značajan broj osnovanih firmi i u oblasti kopnenog saobraćaja i cevovodnog transporta.
Na listi delatnosti gde je broj novoosnovanih firmi značajan nalazi se računarsko programiranje, konsultantske i sa tim povezane usluge. Međutim, da i tu dolazi do određenih prestrojavanja govori činjenica da su, recimo, u Srbiji osnovane 2.193 firme sa ovom delatnošću, ali i da je zatvoreno 1.973. Poznavaoci prilika na ovom tržištu kažu da su ove promene posledica i dalje aktuelne situacije na relaciji država – frilenseri.
Međutim, i u Hrvatskoj gde je odnos države i preduzetnika u ovom sektoru rešen, došlo je do sličnih pomeranja. Tako je u Hrvatskoj u prošloj godini osnovano 967 firmi koje se bave računarskim programiranjem, a zatvoreno 622. Savetovanje u vezi sa poslovanjem su nova delatnost za 1.073 kompanije u Hrvatskoj, ali je i 646 onih koji su prošle godine izašli iz tog posla.
Slovenija je država gde je jedino u regionu zabeleženo bitnije dešavanje u poslovima u vezi sa obrazovanjem. Za godinu dana je u ovoj državi ugašena čak 1.401 firma koja je, kao osnovnu delatnost, imala obrazovanje. U istom periodu otvorena su 993 slična preduzeća.
Kako je pojedinačno svaka firma poslovala u Srbiji i regionu u poslednjih godinu dana, jasno će pokazati presek godišnjih izveštaja koji će uskoro objaviti bonitetna kuća CompanyWall. Takođe, kako je najavljeno, privrednicima će i dalje biti omogućen besplatan pristup finansijskom asistentu CompanyWall Business uz pomoć kojeg poslovni subjekti mogu da unaprede svoje poslovanje.
„U skladu sa situacijom i posledicama koje trpi tržište zbog korona krize koja je pogodila ceo svet, CompanyWall je svojim klijentima, kao i drugim privrednim subjektima, omogućio u više navrata besplatno korišćenje baze podataka o bonitetu svih pravnih subjekata u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Ovaj potez samo je učvrstio našu poziciju na tržištu i umnogome pomogao okrnjene ekonomije zemalja regiona usled pandemije“, izjavila je za Biznis.rs direktorka bonitetne kuće CompanyWall, Maja Kljun.
Ona je istakla da informacije jednostavno moraju da budu dostupne svima, a da u svetu brzog poslovanja platforma CompanyWall Business omogućava poslovnim subjektima da donose brze i sigurne poslovne odluke.
„Podaci o bonitetu i bonitetne ocene neophodan su ekonomski instrument, koji se koristi u savremenom poslovnom svetu kao verodostojna rejting pozicija poslovanja kompanije. Tako se ubrzava i pojednostavljuje donošenje poslovnih odluka pri izboru poslovnog partnera, ali i analiza konkurencije i procena rizika. Ti podaci predstavljaju podršku u postupku finansijske analize svakog privrednog subjekta“, naglasila je Kljun.
Koristeći istu specifičnu metodologiju finansijske analize kojom se služe elitne bonitetske kuće u svetu poput Standard & Poor’s (S&P), Fitch Group i Moody’s (Big Three), koja je potvrđena registracijom na EUIPO, CompanyWall ovlašćena je za izradu bonitetnih izveštaja, bonitetnih ocena i sertifikacija kompanija.
„Sertfikat bonitetne izvrsnosti naše kompanije, validno je uverenje koje se dodeljuje firmama koje zadovoljavaju stroge ekonomske i finansijske kriterijume. Bonitetna ocena, koju izračunavamo na osnovu jasne metodologije i analize finansijskog izveštaja, zapravo je pisano svedočanstvo o poziciji na tržištu. Evaluaciju boniteta radi tim ekonomskih stručnjaka na osnovu zvaničnih podataka koji su dostupni zahvaljujući saradnji koju CompanyWall business godinama ima sa Agencijom za privredne registre (APR)“, naglasila je Kljun.
Da podsetimo, bonitetne ocene su skup standardizovanih podataka koji obuhvataju celokupno poslovanje privrednog subjekta. U širem smislu bonitetna ocena je mišljenje stručnjaka o ekonomskoj pouzdanosti privrednika. Bonitetne ocene privrednih subjekata razvrstane su u bonitetne razrede, od najvišeg AAA – do najnižeg CCC. Kako saznajemo, bonitetna kuća CompanyWall, jedini je vlasnik licence pouzdane klasifikacije najviših bonitetnih ocena: AAA, AA+ i A+.