NEOPHODNA POMOĆ EGZISTENCIJALNO UGROŽENIM PREDUZETNICIMA Udruženje poslovnih žena Srbije traži od Vlade subvencije za naredna tri meseca
AnalizaIntervjuPoslovanjePreduzetnikU fokusu
15.12.2020 15:49 Autor: Ljiljana Begović
Udruženje poslovnih žena Srbije uputilo je novi predlog urgentnih mera za podršku najugroženijim mikro, malim i srednjim preduzećima (MSPP) i zatražilo subvenciju u iznosu minimalne zarade za radnike na prinudnom odmoru, neopterećenu obavezom plaćanja poreza i doprinosa, koja bi se isplaćivala naredna tri meseca.
„Udruženje poslovnih žena Srbije, više od dve decenije kontinuirano pruža podršku različitim kategorijama ženskih preduzeća – od onih koje su u začetku i zadovoljavaju se prisustvom na lokalnom tržištu do onih koje imaju potencijal za internacionalizaciju i prisutne su na međunarodnom tržištu“, kažu za Biznis.rs, iz Udruženja poslovnih žena Srbije.
Ova kriza je najviše ugrozila upravo MSPP sektor te je Udruženje sprovelo anketu među svojim članicama o tome kakve mere bi im bile od pomoći za preživljavanje u narednih šest meseci, i na osnovu dobijenih informacija dalo je predlog Urgentnih mera za podršku najugroženijim.
Udruženje je dalo predlog da u ovom talasu pomoć dobiju samo oni koji su egzistencijalno ugroženi, a kvalitetni.
Kvalitet bi dokazali izveštajem o bonitetu koji treba da pokaže da su pozitivno poslovali minimum tri godine, imaju namirene poreze i doprinose i nisu osuđivani za privredne prestupe.
„Kriterijum za egzistencijalnu ugroženost bio bi taj da su u ovoj godini imale za minimum 1/3 pad realizacije u periodu od marta do decembra 2020. u odnosu na isti period prethodne godine. Za ovako selektovana mikro, mala i srednja preduzeća Udruženje predlaže samo jednu, urgentnu meru. To je subvencija u visini minimalne zarade za radnike na prinudnom odmoru, neopterećenu obavezom plaćanja poreza i doprinosa. Subvencija bi se isplaćivala naredna 3 meseca“, objašnjavaju iz Udruženja.
Pandemija izazvana virusom Covid-19 promenila je dosadašnji način života i poslovanja u celom svetu. Posledice na ekonomski društveni razvoj će se još dugo osećati i proučavati, a dostupni podaci pokazuju da je tržište rada posebno pogođeno, ali i da uticaj nije isti u svim zemljama niti u svim sektorima.
Takođe, kriza je više pogodila žene nego muškarce. Trendovi na tržištu rada su uslovljeni, s jedne strane, neizvesnošću koju produžetak pandemije donosi a s druge strane i nivoom državne intervencije u ovoj oblasti.
Naša sagovornica navodi da je prema prvim procenama o uticaju pandemije na zaposlenost u Srbiji, 8,2 odsto zaposlenih osoba izgubilo posao, sredinom aprila 2020. Čini se takođe da su najviše pogođena preduzeća sa do deset zaposlenih, preduzeća u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, transportu, prometu nekretnina i u tekstilnoj industriji, pokazuju podaci Udruženja poslodavaca Srbije.
Žensko preduzetništvo jedna od najranjivijih kategorija
Imajući u vidu podatak da skoro 99 odsto preduzetnica u Srbiji poseduje mikro preduzeće, jasno je zbog čega se žensko preduzetništvo ubraja u ranjive kategorije i da je posebno podložno negativnim uticijama krize, uključujući i ovu poslednju, izazvanu pandemijom.
„Iako još uvek ne raspolažemo tačnim podacima o broju zatvorenih MSP u Srbiji, podatak o šest procenata zatvorenih preduzetničkih radnji tokom korona krize u kojima je zaposleno samo jedno lice. Ovaj podatak dovoljno indikativno i ukazuje na nedovoljnu elastičnost upravo najmanjih preduzeća, među kojima su žene u većini“, zaključuje predstavnica Udruženja poslovnih žena Srbije.