Novi pravilnik za PDV obveznike

Još izmena od 1. januara za korisnike e-faktura

PoreziPoslovanje

31.12.2024 14:11 Autor: Ljiljana Begović 2

Još izmena od 1. januara za korisnike e-faktura Još izmena od 1. januara za korisnike e-faktura
Na osnovu Zakona o elektronskom fakturisanju, pretposlednjeg dana 2024. godine Ministarstvo finansija je donelo pravilnik o izmenama i dopunama postojećeg pravilnika. Ove izmene, koje... Još izmena od 1. januara za korisnike e-faktura

Na osnovu Zakona o elektronskom fakturisanju, pretposlednjeg dana 2024. godine Ministarstvo finansija je donelo pravilnik o izmenama i dopunama postojećeg pravilnika. Ove izmene, koje stupaju na snagu 1. januara 2025. godine, donose promene u načinu obrade i evidentiranja elektronskih faktura i uvođenja novih procedura u vezi sa elektronskim fakturisanjem i praćenjem poreza, carinskih deklaracija i drugih administrativnih procesa.

Pravilnik sadrži niz izmena koje se odnose na izmene u zakonskoj regulativi i tehničkim uslovima za funkcionisanje sistema elektronskog fakturisanja.

U članu 1 pravilnika dodaje se nova tačka koja se odnosi na sadržaj liste carinskih deklaracija unutar sistema elektronskog fakturisanja. Ova nova tačka omogućava da se carinske deklaracije automatski unose u sistem na osnovu podataka o carinjenju, čime se poboljšava preciznost i brzina obrade podataka.

Takođe, u članu 2 pravilnika dodaje se odredba koja omogućava ponovno registrovanje subjekata koji su prethodno izbrisani sa liste korisnika sistema elektronskog fakturisanja. Subjekti mogu ponovo da se registruju u sistemu uz dostavljanje određenih podataka, kao što su matični broj, PIB i jedinstveni broj korisnika javnih sredstava, ukoliko im je dodeljen.

Izmena člana 3 odnosi se na pojašnjenje terminologije. U ovoj izmeni precizirane su definicije vezane za jedinstveni broj korisnika javnih sredstava, koji se sada označava jednostavno kao „JБКЈС“, bez potrebe za objašnjenjem skraćenice.

Jedna od ključnih izmena se nalazi u članu 4, koji uvodi novu obavezu za sistem elektronskog fakturisanja – da automatski generiše listu carinskih deklaracija. Ova lista pruža uvid u podatke o carinskim deklaracijama, uključujući informacije kao što su šifra carinske ispostave, vrsta isprave, broj carinskog računa i druge relevantne informacije.

Foto: Freepik

U članu 5 izmenama su obuhvaćeni i detalji vezani za obavezu elektronskog evidentiranja PDV-a. Ove izmene omogućavaju precizniji uvid u obaveze vezane za PDV, uključujući obaveznu evidenciju svih povećanja i smanjenja PDV-a u skladu sa važećim zakonima.

Izmena člana 6 predviđa obavezu izdavanja elektronske fakture u slučaju kada se iznos koji se ne naplaćuje, kao što su različite vrste poreskih obaveza, mora iskazati na odgovarajući način. Uvođenje nove poreske kategorije za ove iznose omogućava tačnije prikazivanje obaveza koje nisu naplaćene, kao što su situacije kada se primenjuje poreski tretman po odbitku.

U članu 7 menjaju se odredbe koje se odnose na način izrade i korišćenja dokumenata o povećanju ili smanjenju iznosa, kao i na preciziranje termina koji se koriste u vezi sa dokumentima o smanjenju ili povećanju cena ili naknada.

Dalje izmene uključuju obavezu da elektronsko evidentiranje obračuna PDV-a mora biti završeno do 12. dana u mesecu koji sledi, a u nekim slučajevima, kao što su posebni uslovi ili izuzeci, ovo može biti omogućeno i ranije. Pored toga, izmenama se preciziraju obaveze vezane za evidenciju transakcija sa PDV-om i njihovim unosom u sistem, čime se obezbeđuje veća preciznost u praćenju i obračunu poreza.

Pravilnik se takođe menja i u delu koji se odnosi na poresku administraciju i obaveze vezane za evidenciju prethodnog poreza.

Elektronsko evidentiranje prethodnog poreza može se korigovati u slučaju pogrešno ili nepotpuno iskazanih podataka, sa izuzetkom podataka koji se automatski unose.

Ako se korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza vrši zaključno sa 12. danom kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši elektronsko evidentiranje prethodnog poreza, automatski unos podataka vrši se sa stanjem na dan koji prethodi danu korigovanja elektronskog evidentiranja prethodnog poreza, kao i na 10. dan kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza ako se korigovanje vrši 11. ili 12. dana tog kalendarskog meseca.

Ukoliko se korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza vrši po isteku 12. dana kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši korigovanje elektronskog evidentiranja prethodnog poreza, automatski uneti podaci ostaju nepromenjeni.

U članu 11 se uvode nove odredbe o pravilima za izmenu podataka u slučaju grešaka u elektronskoj fakturi.

U periodu od 1. januara 2025. godine zaključno sa 30. junom 2025. godine, u postupcima provere pravilnosti elektronskog evidentiranja poreza na dodatu vrednost, Ministarstvo finansija ne uzima u obzir eventualne greške pri iskazivanju podataka u evidencijama poreza na dodatu vrednost.

Konačno, izmenama člana 12 definisani su novi uslovi za obračunavanje PDV-a u situacijama kada dođe do snižavanja ili povećanja osnovice, a ove izmene omogućavaju jasnije i preciznije iskazivanje ovih promena u fiskalnim izveštajima i evidencijama.

  • LJUBOMIR

    2.1.2025 #1 Author

    „Pravila,pravila“

    Odgovori

  • BIJUTI27

    3.1.2025 #2 Author

    Knjigovodje su sludjene,opšti haos sa evidencijama…kazne milionske…A čemu dupla evidencija?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.