Pomorci oslobođeni poreza u Srbiji, digitalni nomadi ne
AnalizaIzdvajamoPoreziPoslovanje
24.10.2024 16:49 Autor: Marija Jovanović 13
Ključne izmene predložene radnom verzijom Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji (ZPPPA) tiču se uvođenja evidencije fizičkih lica, kao i oporezivanja takozvanih digitalnih nomada i ostalih kategorija koje će, ukoliko ove izmene budu usvojene, imati drugačiji status od pomoraca.
Kako za Biznis.rs navodi poreski advokat dr Minja Đokić, uvođenje evidencije fizičkih lica vrlo je važno jer porez plaćaju rezidenti Srbije na svoj celokupni svetski dohodak, bez obzira na to odakle ga ostvaruju, dok nerezidenti plaćaju na dohodak čiji je izvor u Srbiji.
“Jako je važno razumeti to da ‘rezident’ nije isto što i državljanin, bar kada je Srbija u pitanju. Status poreskog rezidenta Srbije može imati i sve češće imaju stranci. Isto tako, to što je srpski državljanin privremeno otišao iz Srbije ne znači da mu je prestao status poreskog rezidenta, pa Srbija polaže pravo da mu oporezuje dohodak koji on ostvaruje u drugoj državi”, objašnjava naš sagovornik.
Tako će, primera radi, Poreska uprava o državljanima Srbije imati podatak o tome kakav im je bračni status, kakvo im je imovinsko stanje, da li poseduju nepokretnost u Srbiji i slično.
“To su sve kriterijumi koji u poreskoj praksi definišu ‘centar poslovnih i životnih interesa’ od čega, između ostalog, zavisi da li će neko fizičko lice biti tretirano kao rezident ili nerezident. To će dalje pomoći da se napravi razlika između onih koji su se (trajno) iselili iz Srbije, te su izgubili lične i ekonomske veze sa njom i po tom osnovu moguće prestali da budu rezidenti, i onih koji su napustili granice zemlje iz drugih razloga, ali ipak ostvaruju prihode van Srbije, te nisu prestali da budu rezidenti. Poreska uprava će imati podatak o mestu privremenog boravka tih lica u inostranstvu, kao i osnov obaveznog socijalnog osiguranja u Srbiji, ukoliko on postoji”, ističe Đokić.
Naš sagovornik podseća da je veliki broj građana Srbije u prethodnom periodu dobio maltene identična privremena poreska rešenja kojima im je utvrđena obaveza plaćanja poreza i doprinosa. Kako naglašava, Poreska uprava im je obavezu utvrdila na osnovu nepotpunih podataka koje je dobila najverovatnije od poslovnih banaka u Srbiji koje su Poreskoj upravi dostavile informacije o svim prilivima na račune tih građana, ali koji ne referišu na broj objedinjene naplate javnih prihoda koje generiše Poreska uprava.
“Svi oni su tvrdili da godinama ne dolaze u Srbiju, da rade u inostranstvu, da su tamo osigurani, primaju platu. Pozivali se, uglavnom bezuspešno, na lične i porodične prilike – da izdržavaju porodicu, da su samohrani roditelji i slično. Ti građani su onda morali da ulaze u spor sa Poreskom upravom i dokazuju svoj status (ne)rezidenta, uslove za primenu kako ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, tako i socijalnih sporazuma, ukoliko su primenjivi. To je sve stvaralo troškove i za građane i za Poresku upravu”, kaže Đokić.
Novi registar, kako navodi, ima potencijal da smanji rizik od takve vrste sporova jer će Poreskoj upravi, načelno, biti dostupni podaci koji definišu da li neki građanin (stranac ili državljanin) ima status poreskog rezidenta Srbije, ili je reč o nerezidentu koji na teritoriji Srbije ostvaruje prihode ili ima oporezivu imovinu kao što je primera radi stan.
“Svaka država na svetu takve rezidente, odnosno nerezidente, želi da stavi pod svoj ‘poreski zahvat’. Srbija po tome nije drugačija”, dodaje on.
Na pitanje koji faktori mogu da utiču na kočenje donošenja Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji sa novim izmenama i dopunama datim u radnoj verziji, Đokić kaže da je to pitanje takozvanih pomoraca ili brodara koje privlači značajnu pažnju stručne javnosti, pre svega jer se tim pravilima odstupa od ustaljenih i jasnih definicija poreskih kategorija.
Naime, prema opštem pravilu rezident Srbije plaća porez u Srbiji na svoj celokupni svetski dohodak (nezavisno odakle ga ostvaruje i na koji račun mu je taj dohodak uplaćen), pri čemu je rezidentstvo pre svega određeno ličnim i životnim interesima nekog lica sa Srbijom.
“Primera radi, ako neko lice ima porodicu u Srbiji, vlasnik je nepokretnosti, deca mu idu u školu u Srbiji. Zbog toga se, između ostalog, radnom verzijom izmene ZPPPA uvodi registar fizičkih lica. Osim toga, rezident je i ono lice koje ima prebivalište u Srbiji. Isto tako, rezident ste ako na teritoriji Srbije, neprekidno ili sa prekidima, boravite 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini”, navodi Đokić.
Nasuprot tome, kako objašnjava naš sagovornik, radnom verzijom izmena Zakona o porezu na dohodak građana uvodi se posebna kategorija „prihoda pomoraca“ i predviđa se da ako neko lice boravi na brodu duže od 174 dana u kalendarskoj godini – oslobođeno je od plaćanja poreza u Srbiji.
“Tako ispada da ‘pomorac’ koji ima lične i ekonomske veze sa Srbijom, na primer tu mu je porodica, oženjen je ili je udata u Srbiji, ima nepokretnost, deca ovde idu u školu, obdanište i slično, a ode da radi na brodu – neće biti dužan da plati porez u Srbiji. S druge strane, ako bi neko drugi ko nije ‘pomorac’ uradio isto – ostao bi rezident Srbije i platio bi porez u Srbiji na svoj celokupan svetski dohodak. To, naravno, ne znači da taj ‘pomorac’ neće nigde platiti porez, samo znači da ga Srbija neće oporezovati”, ističe Đokić.
Pročitajte još:
“Ipak, i pored toga, lično ne razumem zašto baš tih 174 dana kada je u međunarodnoj poreskoj praksi 183 dana dosledan kriterijum za rezidentnost po osnovu boravka i zašto baš samo ‘pomorci’, a ne i, recimo, digitalni nomadi“, navodi naš sagovornik i dodaje da se stiče utisak da se u pogledu određenih kategorija ili delatnosti odstupa od opštih pravila, pri čemu nema neke poreske logike za tako nešto.
„Ustupak koji se čini ’pomorcima’ nema previše poreske logike. Stiče se utisak da je reč o kompromisu – nekoj vrsti društvenog dogovora, budući da je u poreskoj praksi poznato da ima primera gde pravo na oporezivanje dohotka fizičkih lica koja obavljaju usluge na brodu pripada državi matične luke broda„, zaključuje poreski advokat dr Minja Đokić.
knezevicknele@gmail.com
25.10.2024 #1 AuthorJa sam za to da se ovim poreskim advokatima uvede porez, i to duplo, kao i političarima ( vlasti i opoziciji).
Zakon se o javnim nabavkama se menja da ne mogu da se krivično gone oni koji prevare državu za manje 5 miliona dinara a vi ajde da napadamo pomorce koji pošteno zaradjuju dinar.
Pozdrav svima
Bog Vam pomogao
SUNCE
25.10.2024 #2 AuthorBar su se pomorci spasli poreza.To mi deluje fer ako ti ljudi veci deo godinw nisu u Sriji oni su na neki nacin gasteebajteri.
DOBRILA
25.10.2024 #3 AuthorEto , bar nekome neka bude dobro…
Kristijan
25.10.2024 #4 AuthorMoja najiskrenija preporuka, kao pomorca koji radi na prekookeanskim brodovima vise od 25 godina, je da doticna advokatica proveri sve informacije i sazna kako pomorci u drugim drzavama placaju porez i druge doprinose pre iznosenja dezinformacija i nestina u javnosti, koji samo doprinose daljem nerazumevanju posla pomoraca.
Sto se tice njene nedoumice kako 174 dana a ne 183 dana doticna advokatica bi trebala da procita “Strategiju razvoja vodnog saobracaja Republike Srbije od 2015. do 2025. godine” koju je potpisao licno tadasnji predsednik vlade Aleksandar Vucic. Takodje da napomenem da tih 183 dana jeste najcesci “limit”, ali nije Srbija jedina drzava u kojoj ce se racunati manje od 183 dana.
Izmene u zakonu (ZPPPA) koje su napravljene a ticu se pomoraca u Srbiji nisu nikakvi ustupci. Ponovicu: nisu nikakvi ustupci. I opet: nisu nikakvi ustupci. Ovim se Srbija donekle priblizila i uskladila sa drugim drzavama gde su regulisana prava i obaveze pomoraca kao poreskih obveznika. Znaci, izmene zakona su nastale kao proizvod dogovora, koji su trajali skoro dve godine, izmedju UPRSa (kao usko strukovnog udruzenja gradjana) i nadleznih institucija. Upravo bi izjednacavanje pomoraca i frilensera u poreskom zakonu bio paradoks i verovatno bi Srbija bila time jedinstvena u svetu.
Jos jednom bih zamolio doticnu advokaticu da ipak malo prouci kako se oporezuju pomorci u drugim drzavama pre nego sto iznese dezinformacije u javnost.
JANA
25.10.2024 #5 AuthorTrebalo bi svima isto da bude ,ne neki povlasceni neki ne …
SHALIMAR
25.10.2024 #6 AuthorGospodin pomorac je sve lepo objasnio..
BC
26.10.2024 #7 AuthorKonačno pravda za pomorce što svi pozdravljamo. Pitamo drzavu šta će biti sa ogromnim brojem drugih gasarbajtera koji nemaju svoja udruzenja~sindikate u Srbiji da ih zastupaju a rade za stranog poslodavca u stranoj drzavi. Građevinci, monteri, inzenjeri, nafta i gas, rafinerije, naftne platforme, vozaci, varioci, doktori …… Svi oni imaju plaćene poreze u tim drzavama, imaju obavezno placeno privatno zdravstveno osiguranje tokom cele godine vazece svuda u svetu , rade minimum 8 meseci godisnje van Srbije. Srbija ima ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa oko 95% zemalja ali opet i ona hoce da naplati poreze i to 5 godina u nazad iako su ih vec tamo platili. Gde je tu pravda i hoce li drzava da dozvoli da se ovakvi sporovi resavaju u Strazburu umesto u Srbiji ? Pod hitno ukinuti sva Privremena poreska resenja za sve od 2017 do sada i naplacuvati za tekucu godinu kao sto je svuda u svetu. Ovako drzava ih je gurnula u Dužnicko ropstvo ni krive ni dužne. Oni nemaju veze sa Frilenserima a i u odnosu na pomorce imaju tamo sve već plaćeno. Mnoge drzave nece da izdaju Potvrde o rezidentnosti za 2017, 2018,….. Vec samo za tekucu godinu što je veliki problem za nase građane. Ko je kriv za stanje ovog ogromnog broja radnika, kojima nasa poreska uprava blokira racune a vec 2 godine ne donosi konacna resenja na zalbe podnete na privremena resenja ???
Riki
27.10.2024 #8 AuthorSrbija za sve ostale radnike koji rade u inostranstvu za stranog poslodavca izuzev pomoraca hoce da krsi potpisane Medunatodne ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Svi oni imaju tamo obavezne placene poreze na zarade i obavezno placeno privatno zdravstveno osiguranje vazece i u privatnim ustanovama svuda u svetu pa i u Srbiji ali ne i u drzavnim jer nemaju sa njima ugovore a ne kao brodari samo dok su na brodu. Svi ovi radnici (gradevinci, monteri, varioci, vozaci, doktori, inzenjeri, ……rade tamo preko 183 dana godisnje i po tome oni nemaju nista sa poreskim sistemom u Srbiji. Zasto jedino Srbija hoce da naplati od tih radnika kada za to nema pravnih osnova. Prema mišljenju Ministarstva rada javno objavljenom svi radnici koji rade u inostranstvu za stranog poslodavca NISU U OBAVEZI placanja PIO u Srbiji.Zasto i to zele da krse kod ostalih a kod brodara ne ? Podrzavamo odluke vezano za brodare ali ostali se guraju u DUZNICKO ROPSTVO ni krivi ni duzni ???Srbija mora ponistiti sva privremena poreska resenja i po novom zakonu poceti od tekuce godine primenu da ti radnici unapred znaju sta su njihova prava i obaveze . Ovako Strazbur ce morati resavati njihova prava jer Srbija to ne zeli .
Faith
27.10.2024 #9 AuthorBas zamrsena tema
Faith
27.10.2024 #10 AuthorBas opsirna tema, i dosta nasih ljudi stvarno ide da radi preko bez ikakvog radnog staza
Mirko
28.10.2024 #11 AuthorO ovoj kategoriji radnika koji nisu ni frilenseri ni brodari a najvise ih ima niko ne piše ništa sem što ih poreske uprave ove 2 godine unistavaju psihički i materijalno. Prepušteni su sami sebi, advokatima, ….Ministarstvo finansija ne zeli da se bavi njihovim problemima, nemaju udruzenja u poreskim upravama niko ništa nezna gde oni spadaju. Poreske uprave su im blokirale racune, administrativne zabrane ko je u penziji bez opomena i bez donosenja konacnih resenja iako su svi na vreme podneli zalbe i prilozili sve dokumente da su platili porez u stranim drzavama i obavezno privatno zdravstveno osiguranje vazece cele godine svuda u svetu pune 2 godine cekaju a drzava ne odgovara. Ovi svi radnici su ogorčeni, trazice pravdu svi u Strazburu, masovno se sele iz Srbije sa celim porodicama. Zašto im to radi matična Drzava kada su vec sve platili u drzavama gde su radili a Srbija ne postuje vec potpisane ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa tim zemljama???Svi mediji pisu o pomorcima i frilenserima godinama a o ovoj kategoriji radnika niko nista? On ce biti Kolateralna steta sistema koji ne funkcionise jer hoce da im naplati ono sto su vec platili i stavlja ih u kategoriju frilensera sa kojima nemaju ama bas nikakve veze. I u odnosu na pomorce oni svi imaju sve regulisano u zemljama gde su radili ili jos uvek rade dok se ne odsele svi iz Srbije , a pravdu moraju traziti na režimskim sudovima i u Strazburu.
floyd
30.10.2024 #12 AuthorA gde vam je more?
Jovan Mirović
13.11.2024 #13 AuthorSramota je da su vlastodršci i ovih dana slali nova poreska rešenja pomorcima, ovog puta za 2019. godinu. Izgleda hoće novac po svaku cenu i ništa ih ne zanima.
Pogledajte na internetu, informišite se kakav status imaju pomorci u drugim zemljama sveta.