Program protiv sive ekonomije i lakša prekogranična trgovina – prioriteti privrednika
13.11.2024 16:16 Autor: Ljiljana Begović 0
U Beogradu je održana konstitutivna sednica Saveza za fer konkurenciju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), na kojoj su prezentovani značajni rezultati u borbi protiv sive ekonomije u Srbiji, kao i mere koje će biti prioritet u predstojećem periodu.
Kada je reč o suzbijanju sive ekonomije, privrednicima su najbitniji usvajanje i praćenje sprovođenja programa Vlade Repubilke Srbije za suzbijanje sive ekonomije sa inkorporiranim merama Saveza za fer konkurenciju (FCA). Za ovu meru kao prioritet izjasnilo se 56 odsto kompanija članica NALED-a.
Druga važna mera je unapređenje graničnih procedura i olakšanje prekogranične trgovine kroz izmenu propisa, za koju je kao prioritetnu glas dalo 50 procenata anketiranih.
Izmene Zakona o radu i administrativno rasterećenje radnog angažovanja dobile su 39 odsto glasova, dok su izmene Zakona o budžetskom sistemu na četvrtom mestu sa 28 procenata. Prema prioritetu kompanija koje su učestvovale u anketi slede: izrada i sprovođenje akcionog plana za zapošljavanje novih inspektora i unapređenje njihovog položaja, smanjenje fiskalnog opterećenja najnižih zarada i unapređenje funkcionalnosti sistema eInspektor.
Takođe, kao bitne stavke u suzbijanju sive ekonomije privrednici su naglasili usvajanje izmena i dopuna Zakona o inspekcijskom nadzoru, zatim razvoj i sprovođenje hodograma za koordinaciju inspekcijskog nadzora za prioritetne delatnosti, razvoj modela lokalnih odluka o administrativnim taksama, ali i proširenje zakona o angažovanju sezonskih radnika na druge delatnosti.
Za deset godina siva ekonomija smanjena za osam procenata
Siva ekonomija, koja obuhvata sve nezakonite ekonomske aktivnosti, decenijama predstavlja izazov za srpsku privredu, ali i društvo u celini, budući da podriva državne prihode, otežava razvoj fer tržišta i ugrožava uslove rada zaposlenih.
Predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Zoran Daljević istakao je na sastanku da je smanjenje sive ekonomije jedan od najvažnijih koraka ka jačanju privrede i društvenih vrednosti.
„U poslednjoj deceniji siva ekonomija je u Srbiji smanjena sa 29,1 odsto na 21,1 odsto, što je rezultat posvećenih napora u suzbijanju nelegalnih aktivnosti u privredi. Ministarstvo finansija započelo je izradu novog programa za suzbijanje sive ekonomije, sa ciljem da se ovi pozitivni trendovi nastave”, rekao je Daljević.
Ovi podaci dokazuju da su se primenjene mere, kao što su uvođenje e-fiskalizacije, e-faktura, inspekcijskog nadzora i sistema bezgotovinskog plaćanja elektronskih usluga, pokazale kao uspešne i donose konkretne rezultate.
Poseban akcenat stavljen je na rad tržišne inspekcije koja igra ključnu ulogu u borbi protiv sive ekonomije. Inspekcija je u periodu od januara do oktobra ove godine izvršila preko 6.000 nadzora, od kojih je više od polovine bilo usmereno ka neregistrovanim subjektima. To znači da su inspektori fokusirani na identifikaciju i sankcionisanje onih privrednih subjekata koji posluju van zakonskih okvira, bez adekvatnih dozvola i bez uplata poreza, što je i najveći izvor gubitaka za državni budžet.
„Ministar Momirović je na poslednjoj sednici koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije potpisao sporazum o saradnji sa predsednikom Saveza za fer konkurenciju, gospodinom Daljevićem. Ovaj sporazum osnažuje partnerski odnos između Ministarstva trgovine i društveno odgovornih kompanija koje su zainteresovane za suzbijanje sive ekonomije”, rekao je Stevan Nikčević iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
Dodao je da je cilj ovog partnerstva stvaranje tržišta sa fer i ravnopravnim uslovima poslovanja, gde svi privredni subjekti poštuju zakone i doprinose razvoju lokalne ekonomije.
Sporazum o saradnji je korak napred ka intenziviranju kontrole nad tržištem i jačanju saradnje između države i privatnog sektora. Prema mišljenju stručnjaka, dugoročno suzbijanje sive ekonomije moguće je samo kroz modernizaciju inspekcijskih procedura, digitalizaciju sistema i stalnu edukaciju kako inspektora, tako i građana i privrednika. Time će se omogućiti bolje informisanje o važnosti fer konkurencije, čime će se doprineti izgradnji društva u kojem zakonito poslovanje ima prevagu nad ilegalnim aktivnostima.
Pročitajte još:
Borba protiv sive ekonomije, kako naglašavaju iz NALED-a, nije samo zadatak države već i svih građana, kompanija i organizacija koje žele pravedan sistem u kojem će poslovanje biti transparentno, a zaposlenima omogućeni stabilni i legalni uslovi rada.
“Zadovoljstvo je što možemo da komentarišemo ove impresivne rezultate koji su postignuti u prethodnom periodu. Mi smo se trudili da podržimo rad Saveta, kao i NALED-a u kontinuitetu. I mislim da sve ono što je urađeno proteklih godina prava slika onoga što se naše minsitarstvo trudi da uradi. To je, pre svega, smanjenje birokratskih procedura koje će omogućiti da naša privreda bude efikasnija i konkurentnija na inostranom tržištu. Gledaćamo kako možemo da unapredimo saradnju”, zaključio je Nikčević.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.