Šta je zabranjeno da sadrži oglas za posao?
AnalizaIntervjuPoslovanjePreduzetnikU fokusu
24.5.2021 15:05 Autor: Ljiljana Begović
Ako ste neko ko posao traži tako što iščitava oglase po raznim portalima, onda ste sigurno naišli i na one u kojima se navodi do koliko godina ili kog pola su poželjni kandidati. Prema rečima poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Brankice Janković, oglas za posao ne sme da sadrži određene godine života niti određeni pol.
„Oglas ne sme da sadrži diskriminatorne uslove koji onemogućavaju pojedine kategorije građana i građanki da konkurišu za željeni posao, samo zbog nekog njihovog ličnog svojstva. Ovakvi oglasi zapravo unapred uskraćuju mogućnost potencijalnim kandidatima, odnosno kandidatkinjama, da njihova stručna znanja i profesionalne kompetencije budu vrednovane pod jednakim uslovima“, kaže za Biznis.rs Brankica Janković.
Ona dodaje da je ranije bilo vrlo često da se u oglasima za posao koji su objavljivani u novinama ili na sajtovima za posredovanje u zapošljavanju otvoreno navode uslovi koji su po svojoj prirodi diskriminatorni, kao što su, na primer, godine života i pol ili zahtev da kandidati uz svoj CV obavezno pošalju i fotografiju.
Svi znamo za takve oglase – traži se sekretarica, starosti do 30 godina, traži se radnik za rad u magacinu ili vozač autobusa, nepušač, starosti do 40 godina.
„Danas ćete retko videti takav oglas, zato što postoji svest o tome da su takvi zahtevi diskriminatorni, što je rezultat bolje informisanosti organizacija koje se bave oglašavanjem, ali i samih poslodavaca, čemu je doprinos dala i institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Mi smo tokom prethodnih godina održali više sastanaka sa predstavnicima Nacionalne službe za zapošljavanje i internet portala koji objavljuju oglase za posao i dali preporuke mera, sa ciljem da ih bliže uputimo u to šta predstavlja diskriminaciju prilikom zapošljavanja i kako da prepoznaju oglase takve sadržine“, objašnjava poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Šta u oglasu za posao može da bude navedeno?
Sve što nije zakonom zabranjenom zapravo može biti u oglasu. Poslodavac može navesti sve objektivnije kriterijume koji će omogućiti da bude izabrana najkompetentnija osoba za određeni posao.
„Suština je da akcenat treba biti stavljen na traženi nivo obrazovanja, posebna znanja i veštine, sposobnosti rada u stresnim uslovima i slično, a ne na lična svojstva potencijalnih zaposlenih. Mi smo dali preporuku Nacionalnoj službi za zapošljavanje da ne smeju biti objavljivani oglasi za posao koji sadrže diskriminatorne uslove za zaposlenje i to one koji se odnose na pol, starosno doba, izgled kandidata, odnosno kandidatkinje, ili neko drugo lično svojstvo“, navodi Jaknović.
Izuzetak su situacije kada se oglas za zaposlenje odnosi na posao čija je priroda takva ili se posao obavlja u takvim uslovima da lično svojstvo predstavlja stvarni i odlučujući uslov obavljanja posla, ako je svrha koja se time želi postići opravdana.
Neprikladna pitanja na razgovoru za posao
Poslodavac u razgovoru za posao ne bi smeo kandidatu da postavi pitanja o njegovom bračnom statusu, seksualnoj orijentaciji, verskoj ili političkoj pripadnosti, planovima za budućnost ili bilo koja druga pitanja koja zadiru u lični život potencijanog zaposlenog i ni na koji način ne utiču na posao za koji se konkuriše. Drugim rečima, budući poslodavac ne bi trebalo da postavi sledeća pitanja:
- Da li ste u braku?
- Da li planirate uskoro da se udate/oženite?
- Da li imate dece?
- Da li planirate decu?
- Da li ste član neke stranke?
- Koje ste veroispovesti?
- Koje ste seksualne orijentacije?
- Da zahteva dostavljanje fotografije pre razgovora
- Ko vam čuva decu?
„Ipak, ne znači da diskriminatornih uslova a naročito pitanja u usmenom razgovoru nema. Neki od poslodavaca smatraju da im to što imaju svoj biznis daje za pravo da navedu šta hoće u oglasu, ali to nije tako. Zakoni isto važe za sve – za male i velike firme, preduzetnike, javna preduzeća ili međunarodne korporacije“, kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković.
Treba napomenuti i da je prilikom prijema oglasa u kojima su označena lična svojstva, koja u diskriminatoran položaj stavljaju kandidate, prenosilac oglasne poruke dužan da poslodavca (oglašivača) upozori na odredbe antidiskriminacionih propisa i da zahteva izmenu oglasa ili da odbije da objavi oglas koji sadrži diskriminatorne uslove.
Kandidate štiti Zakon o zabrani diskriminacije
Ako se na intervjuu postave neprimerena ili diskriminatorna pitanja, pravna zaštita može se potražiti na sudu, kod Poverenika za zaštitu ravnopravnosti ili inspekcije rada. Кandidat za posao koji smatra da je u bilo kojoj fazi zapošljavanja diskriminisan može da se pritužbom obrati Povereniku za zaštitu ravnopravnosti pritužbom.
Zakon o zabrani diskriminacije propisuje da su svi jednaki i uživaju jednak položaj i jednaku pravnu zaštitu, bez obzira na lična svojstva, te da je svako dužan da poštuje načelo jednakosti, odnosno zabranu diskriminacije.
„Zakon takođe propisuje da mogućnost za zasnivanje radnog odnosa ne sme biti narušena, kako bi sva lica koja traže posao imala jednake uslove, bez ikakve diskriminacije po osnovu pola, starosnog doba, fizičkog izgleda ili bilo kog drugog ličnog svojstva. Isti smisao imaju i odredbe Zakona o radu koje zabranjuju posrednu i neposrednu diskriminaciju zaposlenih i lica koja traže zaposlenje“, zaključuje Brankica Janković.