Strancima na raspolaganju sedam načina zaposlenja
AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu
8.11.2021 15:09 Autor: Ljiljana Begović
Srbija, Albanija i Severna Makedonija formiraće Implementacioni savet kako bi se u što kraćem roku ubrzao protok robe, usluga, ljudi i kapitala, i zaživeo sistem jedinstvenih radnih dozvola za građane tri države početkom 2022. godine, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije nakon sastanka lidera Srbije, Albanije, Severne Makedonije sa privrednicima regiona i Atlanskog saveta, a u okviru inicijative „Otvoreni Balkan“.
Dok ovaj sistem ne zaživi, procedura dobijanja radne dozvole ista je za sve strance, bez obzira iz koje zemlje dolaze.
Iz Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) za naš portal kažu da je postupak dobijanja dozvole za rad u Srbiji donekle uslovljen vrstom dozvole za koju se podnosi zahtev.
Stranac podnosi zahtev za odobrenje privremenog boravka MUP-u. Osim privremenog boravka, da bi radio u Srbiji strancu je potrebna i dozvola za rad, koju izdaje Nacionalna služba za zapošljavanje. U zavisnosti od vrste dozvole za rad zahtev za izdavanje dozvole za rad podnose poslodavac ili stranac.
Dakle, da bi stranac radio u Republici Srbiji potrebno je da poseduje regulisan boravak i dozvolu za rad. Pored stranaca kojima je odobren privremeni boravak, zahtev za izdavanje dozvole za rad može se podneti i za strance kojima je odobrena viza za duži boravak po osnovu zapošljavanja (viza D) ili stranac kome je odobreno stalno nastanjenje.
“Prema Zakonu o zapošljavanju stranaca propisano je sedam vrsta dozvola za rad. Posebno je specifična radna dozvola za zapošljavanje, kod koje je poslodavac pre podnošenja zahteva obavezan da podnese zahtev za sprovođenje testa tržišta rada”, ističu iz NSZ.
Test tržišta rada pokreće poslodavac na osnovu zahteva NSZ-u najranije 60, a najkasnije 30 dana pre izdavanja radne dozvole za zapošljavanje.
Nakon podnošenja zahteva za posredovanje u zapošljavanju, NSZ sprovodi test tržišta rada tako što utvrđuje da li se na evidenciji nezaposlenih nalaze lica koja odgovaraju zahtevu poslodavca za konkretno radno mesto. O radnjama koje preduzme NSZ pravi izveštaj o realizaciji potrebe za zapošljavanjem koji dostavlja poslodavcu, koji je nakon toga u obavezi da u roku od 15 dana obavesti NSZ o postupanju po istom.
Zakon o zapošljavanju stranaca propisuje da se dozvole mogu izdati na vremenski period do godinu dana, sa mogućnošću produžetka pod uslovima propisanim zakonom.
“Vremenski period na koji se dozvola izdaje je svakako uslovljen i periodom za koji je stranac radno angažovan u našoj zemlji. Na primer periodom na koji je zaključen ugovor o radu sa strancem ili periodom na koji je stranac upućen na rad u Srbiju, itd Isto tako vremenski period za koji se dozvola može izdati uslovljen je i periodom za koji je strancu odobren boravak, pa dozvola ne može biti izdata duže od vremenskog perioda na koji je odobren privremeni boravak ili D viza po osnovu zapošljavanja”, objašnjavaju iz NSZ.
U Srbiji su za strance predviđene sledeće vrste radnih dozvola:
- Lične radne dozvole
- Radna dozvola za zapošljavanje
- Radna dozvola za samozapošljavanje
Iz NSZ navode da postoje posebni slučajevi zapošljavanja za koje se izdaju radna dozvola za upućena lica, za kretanje u okviru privrednog društva, za nezavisnog profesionalca, kao i za osposobljavanje i usavršavanje.
Pročitajte još:
U slučaju da stranac koji radi u Srbiji menja svoju vrstu radnog angažmana potrebno je da pribavi novu radnu dozvolu.
“Radna dozvola se uvek izdaje poslodavcu za zapošljavanje stranca u tačno određenom privrednom subjektu i na tačno određenom radnom mestu. Ukoliko se iz određenih razloga desi da stranac promeni radno mesto ili poslodavca, potrebno je da podnese zahtev za izdavanje nove radne dozvole. Time se i ponavlja postupak kao da prvi put podnosi zahtev (podrazumeva i podnošenje zahteva za test tržišta rada)”, kažu iz NSZ.