U SRBIJI POSLUJE SVE VIŠE PREDUZETNICA Digitalizacija i edukacija fokus sektora za podršku preduzetištvu u PKS
AnalizaIntervjuIzdvajamoPoslovanjePreduzetnikU fokusu
7.1.2021 09:02 Autor: Ljiljana Begović
U Srbiji se ne vodi rodno senzitivna statistika kojom bi mogli da ustanovimo tačan broj „ženskih biznisa“, ali evidentno je da se sve više žena odlučuje da započne sopstveni posao. Za razliku od nekih ranijih vremena kada su žene ulazile u posao iz nužde, danas je ta situacija značajno drugačija.
Pripadnice nežnijeg pola su samosvesnije i odlučnije da započnu sopstvene biznise.
„Dame danas imaju planove,ciljeve i jasnu viziju i biznis plan. Zahvaljujući aktivnostima države i Privredne komore Srbije, sve veći broj žena odlučuje se da uđe u tzv. ‘preduzetničke vode’, svesne finansijske i nefinansijske podrške koju pružaju država i PKS“, kaže za Biznis.rs, direktorka sektora preduzetništva PKS, Branislava Simanić.
Prilikom započinjanja sopstvenog posla, ženama je i dalje najveća prepreka početni kapital. Kako bi pomogla što većem broju žena da započnu posao, država je kroz kreditne linije koje se realizuju preko Fonda za razvoj, omogućila da preduzetnice lakše dođu do početnog kapitala.
„Takođe, u Privrednoj komori Srbije sve zainteresovane buduće preduzetnice mogu dobiti Vodič za osnivanje firme, informacije o dostupnim programima finansijske podrške, besplatne edukacije iz raznih oblasti itd.“, kaže Simanić.
U cilju unapređenja ženskog preduzetnistva u Srbiji, sektor preduzetništva PKS formirao je Sekciju za žensko preduzetništvo koja okuplja veliki broj dama koje se bave biznisom. Aktivnosti sekcije usmerene su na umrežavanje preduzetnica, organizaciju različitih događaja i konferencija, promociju primera dobre prakse, uključivanje u lance dobavljača.
„Poseban akcenat stavljamo na edukaciju i svi naši programi u okviru Sektora za preduzetnistvo PKS su besplatni“, objašnjava Simanić.
Pandemija je definitivno promenila način poslovanja, sve veći broj preduzetnika prešlo je na online rad i to je za mnoge firme predstavljalo veliku promenu. Neki su se prilagodili, drugi nažalost i dalje traže rešenja.
Naša sagovornica navodi da je neophodno da se svi prilagođavamo novonastalim uslovima poslovanja.
„Potrebno je da budu što inovativniji kao i da digitalizuju u što većoj meri poslovne procese, kako bi njihovi biznisi bili konkurentni i održivi na duži rok. Pandemija je podjednako pogodila i muškarce i žene koji se bave preduzetništvom, ali nekako iz mog ličnog iskustva, žene su pokazale da su spremnije da se prilogađavaju, mada ovo nije pravilo“, kaže direktorka sektora preduzetništva PKS.
Na ciljeve 2021. uticaće pandemija
Žensko preduzetništvo je uprkos pandemiji u 2020. zabeležilo rast. Digitalizacija i podrška u prevazilaženju problema, kao i edukacija biće fokus sektora za žensko preduzetništvo u Privrednoj komori Srbije.
„Sekcija za žensko preduzetništvo je značajno ojačala, a imajući u vidu pandemiju i zabranu okupljanja, sekcija će u narednom periodu organizovati online događaje i sastanke. Kako žene u Srbiji posluju u više različitih oblasti, planirano je da se preduzetnice dodatno grupišu po delatnostima. Digitalizacija poslovnih procesa ostaće jedan od prioriteta, kao i edukacije koje su jedna od glavnih mera podrške za čitavu 2021.godinu, na mnogo različitih tema koje su od značaja za poslovanje naših preduzetnica“, zaključuje Simanić.