Pozitivno iskustvo preduzeća „M&D AGRAR“

Uprkos poskupljenju namirnica na svetskoj berzi, manje firme u BiH uspevaju da posluju uspešno

AgrobiznisBiznisFirme u fokusuPoslovanjePreduzetnikU fokusu

22.3.2021 15:56 Autor: Julijana Vincan

Uprkos poskupljenju namirnica na svetskoj berzi, manje firme u BiH uspevaju da posluju uspešno Uprkos poskupljenju namirnica na svetskoj berzi, manje firme u BiH uspevaju da posluju uspešno
Pandemija korona virusa zahvatila je gotovo sve privredne grane u celom regionu, a već nekoliko dana u Bosni i Hercegovini aktuelna je vest o... Uprkos poskupljenju namirnica na svetskoj berzi, manje firme u BiH uspevaju da posluju uspešno

Pandemija korona virusa zahvatila je gotovo sve privredne grane u celom regionu, a već nekoliko dana u Bosni i Hercegovini aktuelna je vest o poskupljenju namirnica na svetskoj berzi, koje se preslikalo i na tržište te zemlje. Bez sumnje, pogođeni su različiti privredni sektori, a još prošlogodišnje vreme izolacije ukazalo je na njihove nedostatke, ali i na prednosti istih.

Upravo su u tim procesima poljoprivreda i stočarstvo pokazali svu svoju snagu i samostalnost u protekloj godini u pojedinim zemljama regiona, odolevajući izazovima sa kojima smo svi bili suočeni, ali koji i dalje traju, pa i borba sa istim. O tome svedoči istrajnost i uspeh u poslovanju mlade firme iz Bosne i Hercegovine, koja se bavi trgovinom stočne hrane širom regiona.

„Naša biznis priča nastala je 2017. godine, kada smo osnovali Društvo za transport, trgovinu i usluge „M&D AGRAR“ u gradu Žepče. Uvozimo sirovine iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, dakle, uglavnom iz regiona. Naš tim čine veoma mladi ljudi, i u planu je da se širimo još više. Iako poslujemo u manjoj sredini, prepoznati smo po isključivo visokom kvalitetu usluge i proizvoda, kao i tačnosti isporuke, koja svuda stiže na vreme“, izjavio je za Biznis.rs direktor kompanije, Muamer Halilović.

Krave i mlekar
Foto: M & D AGRAR

Ovih dana govori se o tome da veće cene na svetskim berzama i nedostatak državne pomoći uzrokuju određena poskupljenja u BiH. Kukuruz je, primera radi, prošle godine bio 127 evra, a sada je iznosi 195 evra. Soja je pre godinu koštala 300 evra, a sada je 470. Zatim, za sojinu sačmu sada treba izdvojiti 521 evro, a pre godinu proizvođači mesa izdvajali su 340 evra. Pšenica je najmanje poskupela, bila je 160 evra, a sada je 200 evra. Kako to obično biva, kada dolazi do poskupljenja, onda idu i lančane reakcije širom privrede jedne ili više zemalja.

„O tome kako će se cene kretati na svetskom, pa i na našem tržištu, vreme će pokazati, a i tada ćemo, kao i do sada, uvek imati fer i pošten odnos prema našim poslovnim partnerima i kupcima, jer se naše poslovne saradnje zasnivaju pre svega na kvalitetu, ali i na poverenju koje ulivamo. U vreme pandemije nismo imali nikakvih problema u finansijskom smislu, zaista veoma dobro privređujemo. Radnici se pridržavaju svih propisanih epidemiloških mera i ponašaju se odgovorno. Imamo u okviru firme i trasport, ali pre svega za sopstvene potrebe prevoza svojih asortimenata do kupca“, naglasio je naš sagovornik.

Džakovi stočne hrane
Foto: Unsplash.com

Preduzeću „M&D AGRAR“, koje je i ovlašćeni distributer Gebi programa iz Čantavira u Srbiji, dodeljena je A+ bonitetna ocena, koja spada u najviše bonitetne ocene kojima se može nagraditi poslovanje neke kompanije. Ovo je još jedan dokaz koji ukazuje da se radi o uspešnom biznisu.

„A+ Sertifikat bonitetne izvrsnosti označava visoku sposobnost izvršenja finansijskih obaveza i nizak kreditni rizik. Firma koja je zaslužila ovu bonitetnu ocenu ne pokazuje nikakve znakove za rizično poslovanje u budućnosti. S takvom kompanijom ostala preduzeća mogu kvalitetno i uspešno da sarađuju, a uspešno poslovanje će se nastaviti i u budućnosti“, zaključuju u bonitetnoj kući CompanyWall.

Poslovni prihodi (EUR):
858.502 (2019)
Broj zaposlenih:
2 (2019)

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.