VIRTUELNI ASISTENT ZA PČELARSTVO Mladi preduzetnik iz Leskovca razvio aplikaciju pčelarskog dnevnika
AgrobiznisBiznisInovacijeMoja firmaPoslovanjePreduzetnik
27.11.2020 12:15 Autor: Ljiljana Begović
U Srbiji se preduzetništvom bavi manje od šest odsto mladih ljudi. Problemi, izazovi i nepoznanice na putu započinjanja sopstvenog biznisa su brojni. Međutim ima i onih koji se odvaže da se upuste u preduzetničke vode i pre 25. godine.
Najmlađi član Udruženja mladih privrednika Srbije je Ivan Petrović koji ima samo 21. godinu i bavi se pčelarstvom. Ivan sa porodicom živi u Leskovcu gde se već sedam godina bave proizvodnjom košnica.
„Još od sedmog razreda sam znao da je preduzetništvo nešto čime hoću da se bavim. Okružen sam pčelarstvom celog svog života i u mogućnosti sam da izbliza izučavam i pratim potrebe koje se javljaju na tom tržištu“, kaže Ivan Petrović za Biznis.rs
Ono što Ivana razlikuje od većine mladih preduzetnika je to što osim što je nastavio da se bavi porodičnim biznisom ovaj Leskovčanin je napravio i svoj proizvod.
„Uvideo sam da je pčelarski dnevnik u obliku mobilne aplikacije nešto što će imati jako pozitivan uticaj na pčelarstvo. Tako se rodila ideja kod mene za daljim razvijanjem aplikacije Beeqos, mobilnog pčelarskog dnevnika. Brzo sam sa Ivicom Stanimirovićem, programerom aplikacije, udružio snage i krenuli smo u dalji razvoj proizvoda“, kaže Ivan.
Pčelari će svesku zameniti telefonom
Pčelarski dnevnik je oduvek deo pčelarevog pribora, tu se nalaze detaljni opisi stanja u svakom pčelinjem društvu, spisak zadataka koje je neophodno uraditi, razna zapažanja sa različitih provera i inspekcija. Sve to igra značajnu ulogu u tome koliko će pčelar biti u stanju da na pravi način pomogne društvu da se razvije u jaku i zdravu pčelinju zajednicu.
Još uvek najveći broj pčelara svoju evidenciju vodi u sveskama, svakako i sa dobrim razlogom, alati koji su napredniji a koji služe toj svrsi, često nisu dovoljno praktični ili im je pak potrebno dodatno razvijanje.
„Ono što razlikuje aplikaciju Beeqos je to što je alat dizajniran da služi 90 odsto pčelara. Jednostavan za upotrebu, olakšava rad, štedi vreme umesto da ga dodatno oduzima, i direktno utiče na kvalitet rada svakog pčelara“, navodi Petrović.
Ivanov proizvod će se naći na tržištu za nekoliko meseci , do kada će razraditi kanale prodaje. Naš sagovornik kaže da će preuzimanje i pretplata za korišćenje aplikacije u periodu od godinu dana biti svega 7,99 dinara, što neće preći cenu malo boljeg kancelarijskog dnevnika.
„Postoje i drugi alati tako da Beeqos nije jedinstven na način da je prvi alat koji služi toj svrsi. Ali verujemo da će biti prvi koji će napraviti značajan pomak u pravcu razvoja dnevnika koji će svojom praktičnošću i funkcionalnošću zameniti svesku“, zaključuje ovaj mladi preduzetnik.