Godinu dana od kada je Fed prestao da povećava kamatne stope

Američka centralna banka oprezna u promenama monetarne politike

Analiza

29.7.2024 12:47 Autor: Vladimir Jokanović 0

Američka centralna banka oprezna u promenama monetarne politike Američka centralna banka oprezna u promenama monetarne politike
Američki Fed 11 puta je povisio kamatne stope između marta 2022. i jula 2023. godine u pokušaju da obuzda rastuću inflaciju. To je učinilo... Američka centralna banka oprezna u promenama monetarne politike

Američki Fed 11 puta je povisio kamatne stope između marta 2022. i jula 2023. godine u pokušaju da obuzda rastuću inflaciju. To je učinilo zaduživanja skupljim za banke, preduzeća i građane, a u poslednjih godinu dana kamatne stope američke centralne banke ostale su nepromenjene u rasponu od 5,25 do 5,50 procenata.

Fed se sastaje svakih šest nedelja na zasedanjima Federalnog komiteta za otvoreno tržište (FOMC), gde razmatra širok spektar ekonomskih pokazatelja kako bi odlučio da li će zadržati, povećati ili smanjiti kamatnu stopu Fed Funds, koja je kamatna stopa po kojoj banke međusobno pozajmljuju i koja utiče na sve ostale kamatne stope, prenosi The Street.

Kroz povećanje kamatnih stopa u 2022. i 2023. godini, Fed je istakao cilj da obuzda inflatorne pritiske i održi „maksimalne“ nivoe zaposlenosti, pokušavajući da ekonomiju održi dalje od recesije. Iako je u međuvremenu inflacija opala sa maksimalnih 9,1 odsto u junu 2022. godine na tri odsto u junu ove godine, Fed još nije doneo odluku kada će početi sa snižavanjem kamatnih stopa.

Treba imati u vidu da je američka centralna banka oklevala i sa povećanjem kamatnih stopa, kako ne bi remetila zapošljavanje. Iako je inflacija još u prvoj polovini 2021. godine porasla iznad ciljanih dva odsto, Fed je tek u martu iduće godine počeo da podiže nivo troškova zaduživanja. Nivo nezaposlenosti je naglo porastao tokom pandemije dostigavši vrhunac od 14,7 odsto u aprilu 2020. godine, a na prepandemijski nivo vratio se u martu 2022. godine.

Nastojeći da pomogne, američka vlada donela je zakone poput CARES Act, koji je omogućio isplatu grantova malim preduzećima i stimulativnih čekova pojedincima i porodicama koje su se borile da sastave kraj s krajem. U tako teškom vremenu, Fed nije želeo da oteža Amerikancima da pronađu posao. Fed je zbog toga toliko dugo čekao da počne sa povećanjem kamatnih stopa.

Džerom Pauel / Foto: Beta-AP

Sada Fed čeka opipljive dokaze da se inflacija povlači na održiv način. Predsednik Feda Džerom Pauel (Jerome Powell) izjavio je ranije ovog meseca da su tri očitavanja inflacije u SAD tokom drugog kvartala ove godine „donekle povećala poverenje“ da se tempo rasta cena vraća na cilj Feda na održiv način, što sugeriše da smanjenje kamatnih stopa možda nije daleko.

„Ono što smo rekli jeste da ne bismo smatrali da je prikladno početi popuštati politiku dok nemamo veće poverenje“ da se inflacija održivo vraća na dva odsto, kazao je Pauel. „Čekali smo na to. I rekao bih da nismo stekli dodatno poverenje u prvom kvartalu, ali tri očitavanja u drugom kvartalu, uključujući i ono od prošle nedelje, donekle povećavaju poverenje“, naveo je Pauel.

U međuvremenu, Fed je 11 puta povećao kamatne stope. Najava za to stigla je od Pauela u januaru 2022. godine, kada je rekao da su uslovi na tržištu rada u skladu sa maksimalnom zaposlenošću“. Odluku o prvom povećanju kamatnih stopa Fed je doneo u martu, tri nedelje nakon početka rata u Ukrajini. Kamatne stope povećane su za 0,25 odsto na nivo od 0,25 do 0,50 odsto.

Na idućem zasedanju u maju, Fed je povećao kamatne stopa za 0,50 odsto na 0,75 – 1,00 odsto i najavljuje da će dalja povećanja biti „prikladna“. U junu 2022. kada je inflacija dostigla vrhunac od 9,1 odsto, Fed je povisio kamatne stope za 0,75 procenata. Isto je uradio i na sastanku u julu, a kamatne stope podignute su na nivo od 2,25 do 2,50 odsto.

Isto se ponovilo i na sastancima u septembru i novembru, kada je Fed najavio da je „spreman da prilagodi stav monetarne politike ukoliko se pojave rizici“. Posle četiri uzastopna povećanja kamatnih stopa za po 0,75 odsto, Fed je u decembru povećanje ublažio na 0,5 procenata. Na kraju 2022. godine kamatne stope su bile u rasponu od 4,25 do 4,50 odsto.

Izvor: Reuters

Prvo sledeće zasedanje FOMC-a u 2023. godini održano je u februaru, a kamatne stope porasle su za dodatnih 0,25 odsto. Isti nivo povećanja bio je i u martu, kada je Fed pokrenuo Program za finansiranje banaka. U maju je došlo do novog povećanja kamatnih stopa za dodatnih 0,25 procenata, a u junu je usledila pauza.

Tom prilikom Fed je naveo da poslednji pokazatelji sugerišu da ekonomska aktivnost nastavlja skromno da se širi, da su dobici u zapošljavanju bili značajni u poslednjim mesecima, kao i da je nivo nezaposlenosti ostao nizak, a inflacija povišena. Nakon toga usledilo je samo još jedno povećanje kamatnih stopa u julu 2023. godine, kada su kamatne stope podignute na sadašnji nivo između 5,25 i 5,50 odsto.


Fed će naredno zasedanje održati 30. i 31. jula, ali se ne očekuje da će biti doneta odluka o sniženju kamatnih stopa. Mnogi ekonomisti očekuju da će Fed nagovestiti početak snižavanja kamatnih stopa u septembru, ali ni to nije izvesno. U proteklih godinu dana tržište je bilo veoma optimistično u pogledu popuštanja monetarne politike. Početkom tekuće godine predviđalo se da će doći do tri smanjenja kamatnih stopa za po 0,25 odsto, ali optimizam je u međuvremenu splasnuo.

Bivši američki predsednik i kandidat na izborima 5. novembra Donald Tramp (Donald Trump) izjavio je prošle nedelje da Fed ne bi trebalo da menja kamatne stope uoči izbora. On je naveo da bi eventualno sniženje kamatnih stopa išlo na ruku njegovom demkratskom protivkandidatu. Tramp je, odvojeno, takođe izjavio da ne bi menjao Pauela na mestu predsedavajućeg američke centralne banke.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.