DRŽAVNA POMOĆ DALA PRVE REZULTATE Sačuvana radna mesta, a problemi će se tek pokazati, kaže Atanacković za Biznis.rs
AnalizaIntervjuIzdvajamoSrbijaU fokusu
6.6.2020 07:43 Autor: Ljiljana Begović
Skoro mesec dana nakon ukidanja vanrednog stanja u Srbiji, život se polako vraća u normalu. Međutim zbog mera zaštite kao i drugih problema, domaće firme se vraćaju na tržište različitim tempom, neke su potpuno prekinule sa radom, a ima i onih koje tek ovih dana razmišljaju o povratku.
Koliko se privrednika vratilo i sa kojim se problemima suočavaju trenutno, za Bizniz.rs objašnjava Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS).
„To je kako se često kaže pitanje od milion dolara, nezgodno je dati odgovor. Jasno je da su neke kompanije sad počele da razmišljaju o vraćanju, možda ovih dana ili će tek od sledeće nedelje, teško je reći brojčano koliko se i kako su se firme vratile, te rezultate imaćemo sredinom ili krajem ovog meseca, onda ćemo i sami da vidimo, kakva je bila aktivnost tržišta“, objašnjava Atanacković.
Ekonomske mere za pomoć privredi kao što su isplata 3 minimalca za sve stalno zaposlene kao i krediti iz garantne šeme, već su dale prve razultate.
„Pomoć privrednicima, odnosno zaposlenima kojih je više od milion, koji su počeli da dobijaju i dalje primaju minimalac od države, uz obavezu poslodavca da ne može da ih otpusti sve do jeseni, su sigurno urodile plodom, bar za one koji su u stalnom radnom odnosu, nisu dobili otkaze čak i onda kada su njihove firme bile u problemima i kada su praktično bile zatvorene. Sa te strane sigurno je postignut dobar rezultat. Što se tiče drugih mera, da firme kojima su ostale obaveze oko zakupa na primer, posebno plaćanje poreza i doprinosa za zaposlene i slično, mnogi su računali da uz kreditiranje koje je bilo grantovano od strane države mogu lakše doći do nekih obrtnih sredstava. Međutim po podacima koje dobijamo od naših članova to ne ide ni brzo ni lako, tako da će se problemi tek pokazati“, kaže Atanacković.
On naglašava da se ljudi nakon ukidanja vanrednog stanja i mogućnosti kretanja osećaju pozitivnije, ali kako će se sve odraziti na ekonomiju to ćemo tek da vidimo.
„Koliko je taj optimizam uopšte opravdan ćemo videti, mnogi i dalje dobro rade i to bez prestanka, pogotovo oni koji snabdevaju stanovništvo hranom, ali zato trgovci koji na primer prodaju belu tehniku sigurno će imati manji promet“, objašnjava Atanacković.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da se razmatra preko 20 novih podsticajnih mera da bi se zaposlili oni koji su izgubili posao ili su se vratili u zemlju. Kao i da se razmišlja o novim kreditima i podsticajima za pokretanje novog biznisa što bi sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) trebalo da bude uradjeno do kraja godine. Nove podsticajne mere trebalo bi da pomognu sektorima koji su najviše bili pogođeni posledicama epidemije.
„Mi smo kao Unija i drugi poslodavci uostalom, tražili da se dalje prati situacija i da se nastavi sa još nekim merama, za kojima se oseća potreba u datom momentu. Za pohvalu je to što ministar i dalje razmišlja u tom pravcu. Najviše su mere pomogle da se radnici ne otpuste, nažalost oni koji nisu bili za stalno zaposleni već na privremenim poslovima nisu mogli da dobiju pomoć, pa su oni najviše oštećeni. Treba pratiti razvoj situacije u onim sektorima koji su najviše pogođeni epidemijom i njima pružiti najveću pomoć“, kaže Atanacković i dodaje da treba sačekati još oko dva meseca da bi se sumirali rezultati i videlo pravo stanje stvari.