Novi propisi za poslodavce čiji se radnici izlažu opasnim hemikalijama
25.4.2025 13:51 Autor: Ljiljana Begović 3



Novi propisi Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu doneli su niz promena i strožih pravila, naročito za firme koje se bave, po zaposlene, rizičnim delatnostima.
Novi propisi uvode obavezu obavljanja redovnih lekarskih pregleda zaposlenih, što do sada nije bilo striktno uređeno.
Pregledi moraju odgovarati specifičnim rizicima radnog mesta, a trošak snosi poslodavac. Ova odredba naročito je važna za radnike angažovane na poslovima sa povećanim rizikom, poput rada na visini, u dubini, u blizini opasnih hemikalija ili na elektroenergetskim objektima.
Zaštitna oprema zakonom je postala obavezna, a važan dokument i za radnike i poslodavce je bezbednosni list. Poslodavac je dužan da zaposlenima koji rade sa opasnim hemijskim materijama taj dokument stavi na uvid, odnosno da im objasni o kakvim hemikalijama je reč.
Stručnjaci navode da je odgovornost na poslodavcima koji moraju da znaju da li hemikalije sa kojima se radi mogu izazvati trovanje ili eksploziju.
Poslodavac prema zakonu mora da ima akt o proceni rizika, a za radnike je predviđena obavezna obuka o korišćenju hemikalija.
Jedna od delatnosti koja spada u rizičnu grupu je delatnost proizvodnje ostalih osnovnih neorganskih hemikalija. To je deo hemijske industrije koji se odnosi na proizvodnju širokog spektra hemijskih supstanci koje se koriste kao sirovine, međuproizvodi ili krajnji proizvodi.

Ova grana industrije podrazumeva proizvodnju neorganskih hemijskih jedinjenja kao što su neorganske kiseline (sumporna, azotna, hlorovodonična), baze i alkalije (natrijum-hidroksid, kalijum-hidroksid), zatim neorganske soli, oksidi metala i nemetala, kao i industrijske gasove (azot, kiseonik, vodonik, hlor, amonijak)
Sve nabrojane hemikalije se koriste kao sastojci za dalju proizvodnju u industrijama poput metalurgije, tekstila, farmacije, poljoprivrede, građevinarstva, prerade vode, automobilske industrije i proizvodnje stakla i keramike.
Tržište za osnovne neorganske hemikalije je stabilno, ali podložno oscilacijama u zavisnosti od aktivnosti u drugim industrijskim sektorima.
U Srbiji je u 2023. godini, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, poslovalo 11 preduzeća. Ukupna dobit cele delatnosti iznosila je 217.552.000 dinara, što je najbolji rezultat u posmatranom periodu od 2021. kada je suma bila 101.155.000 dinara.
Svih 11 firmi poslovalo je u plusu, a najveći uspeh ostvarila je kompanija Patenting iz Beograda, koja se našla sa rezultatom od 85.557.000 dinara na prvom mestu liste koju je napravila bonitetna kuća CompanyWall.
Patenting d.o.o. je još pre trideset godina počeo rad u proizvodnji kućne hemije i auto-kozmetike.
“Time je označen početak našeg angažovanja u oblasti kućne hemije i hemije za institucionalnu upotrebu. Firma takođe, nešto kasnije počinje da se bavi proizvodnjom inhibitora i kreće saradnja sa firmama širom bivše Jugoslavije. Godine 2000. smo se uselili u naš novi objekat na Novosadskom auto-putu gde smo i danas. Takođe, započeli smo saradnju sa Chimcomplex SA Borzesti Rumunija, kao ekskluzivni uvoznici i distributeri tečnog hlora”, navodi se na zvaničnom sajtu ovog preduzeća.
Kada je reč o finansijskom delu poslovanja, od 2021. do 2023. prihodi, ali i dobit kompanije se naprekidno uvećavala. Od dobiti u 2021. koja je iznosila 27.928.000 dinara, u 2023. je utrostručena na 85.557.000 dinara.
Na drugom mestu liste prema istom parametru našlo se preduzeće Marking iz Užica sa rezultatom od 64.419.000 dinara u 2023. godini.
Kao i prvoplasirana firma i preduzeće Marking počelo je sa radom pre više od 30 godina. Osnovna delatnost je proizvodnja aluminijum-sulfata.
“Marking d.o.o osnovano je kao porodična firma u oblasti zanatske delatnosti, završnih radova u građevinarstvu. Proizvodnja tehničkog aluminijum-sulfata u našem preduzeću organizovana je i počela sa radom 1996. godine. Početni proizvodni kapacitet bio je osam tona aluminijum-sulfata dnevno. Danas je kapacitet proizvodnje 42 tone dnevno. Kontinuiranom proizvodnjom od 2005. godine ostvaruje se produkcija od 12.000 tona aluminijum-sulfata godišnje”, navodi se na sajtu ovog preduzeća.
Pročitajte još:
Mikro preduzeće Skik Tehnology iz Beograda treće je po ostvarenoj dobiti u 2023. godini u delatnosti proizvodnje ostalih osnovnih neorganskih hemikalija. Poslovni rezultat iznosio je 42.128.000 dinara, što je naveća dobit od 2021. godine (16.278.000 dinara).
Jelena
25.4.2025 #1 AuthorOdličan i pravovremen tekst! Novi propisi dodatno ističu važnost bezbednosti na radu, posebno u industrijama sa povećanim rizikom. Poslodavci moraju ozbiljno da shvate ove obaveze kako bi zaštitili zdravlje svojih radnika i izbegli sankcije.
LEKI
25.4.2025 #2 AuthorRadnici moraju biti maximalno obezbedjeni na poslu, pogotovo takva vrsta posla.
Iksi
25.4.2025 #3 AuthorSvakako da treba!