PROGRAM VLADE SRBIJE DAREŽLJIV I PREMA POSLODAVCIMA I PREMA ZAPOSLENIMA, ocenjuje MAT
6.4.2020 17:44 Autor: Redakcija Biznis.rs
Program ekonomskih mera Vlade Srbije za podršku privredi Srbije i smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom korona virusa je izdašan i darežljiv prema poslodavcima, a još više prema zaposlenima, konstatuje se u najnovijem izdanju ekonomskog biltena “Mesečne analize i trendovi” (MAT).
Autori MAT ističu da je vrednost programa procenjena na više od 11 odsto
prošlogodišnjeg BDP, i po tome nije uporediv ni sa jednom zemljom
iz našeg okruženja.
Takođe se naglašava da ne treba zaboraviti ni na volumen dosadašnjih mera koje su imale za cilj ublažavanje efekata pandemije. U fiskalnom delu reč je o trajnom povećanju plata zdravstvenim radnicima za 10 odsto, te jednokratnoj aprilskoj isplati penzionerima u iznosu od četiri hiljade dinara.
Rasterećenje građana i privrede počelo je, kako se naglašava, još početkom marta merama Narodne banke Srbije (NBS). Autori MAT podsećaju da su te mere obuhvatile tromesečni moratorijum na isplatu kredita, smanjenje referentne kamatne stope za 0,5 p.p. na 1,75 odsto, kao i sužavanje koridora osnovnih kamatnih stopa. NBS je uvela i redovne devizne svop aukcije kao i repo kupovine dinarskih državnih hartija od vrednosti .
U MAT se konstatuje da je Srbija i dalje bez cenovnog i valutnog pritiska. Od početka godine zaključno sa 1. aprilom, dinar je nominalno aprecirao prema evru 0,1%, dok je NBS neto prodala samo 140 miliona evra (npr. Hrvatska narodna banka je samo tokom marta u cilju odbrane vrednosti kune prodala više od 1,6 milijardi evra).
U biltenu se naglašava da su i ostale evropske zemlje, shodno mogućnostima, procenama i preferencijama krojile šeme podrške svojim privredama, sa sličnim merama, ali različitim pristupom. Pre svega po pitanju selektivnosti državne pomoći i kriterijumima za nju.
Nema dileme da je „selektivnost“ jeftinija opcija za državu, ali ona može značiti i favorizovanje pojedinih grana privrede, neefikasnost, gubitak vremena u donošenju ispravnih odluka itd. Niko u ovom trenutku ne može pouzdano reći ko je u pravu i čiji je pristup optimalan. Naredni meseci će to pokazati, zaključuju autori MAT.