BREXIT NEĆE POLJULJATI TRGOVINSKE ODNOSE SRBIJE I VELIKE BRITANIJE Veća korist od regionalne saradnje Balkana sa UK, kaže profesor Đukić
25.12.2020 14:02 Autor: Ljiljana Begović
Brexit je završen, a odnosi Evropske unije i Velike Britanije biće regulisani dogovorom, jer su dve strane postigle sporazum o budućim trgovinskim odnosima. Nakon nekoliko meseci pregovora dogovor je najzad postignut, a usaglašavanje prava na ribolov bilo je poslednje oko kojeg su se sporili Brisel i London.
Sporazum Velike Britanije i Evropske unije o trgovinskim odnosima posle Brexita formulisan je na 500 stranica. Sporazum je rezultat višemesečnih pregovora dve strane, a London i Brisel ističu da je postignut dobar dogovor koji omogućava izgradnju međusobnih odnosa na novim osnovama nakon 31. decembra.
Novi trgovinski odnosi između Velike Britanije i ostatka Evrope uticaće i na trgovinsku razmenu Srbije sa Ujedinjenim kraljevstvom, ali ne u velikoj i značajnoj meri.
„Ništa spektakularno po nas ne treba očekivati od nove samostalne pozicije Velike Britanije u svetskoj i evropskoj privredi. Deo ekonomske razmene Srbije i Velike Britanije i do sada je bio na udaru korona-krize, pa je tako naš izvoz više, a uvoz manje pogođen novom normalnošću, povećanim troškovima i recesijom koja će pogoditi ceo svet, u većoj meri razvijene zemlje, a što ne bi i nas“, kaže za Biznis.rs, profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta Petar Đukić.
Naš sagovornik smatra da sa Ujedinjenim kraljevstvom treba uspostaviti nove bilateralne trgovinske odnose i odnose saradnje, posebno na nivou razmene usluga. Taj proces će potrajati jer se dešava u bezbednosno i ekonomski veoma teškom periodu.
„Nama je saradnja sa Velikom Britanijom, kao i sa svakom razvijenom, posebno evropskom zemljom kao trgovinskim i tehnološkim partnerom definitivno mnogo važnija nego toj zemlji ili grupaciji. Neke od novih trgovinskih pozicija i aranžmana mogli bi da se uspostave i ispregovaraju daleko uspešnije na regionalnom nivou, odnosno uspopstavljanjem veza regiona Balkana i Velike Britanije. Kratkoročno, sa tim se neće mnogu učiniti, pre svega usled recesije na koju je Velika Brtianija računala, još od izglasavanja Brexita 2016“, zaključuje Đukić.