Inflacija u SAD najviša u poslednjih 13 godina

Cene u Americi u junu porasle više od očekivanja

AnalizaU fokusu

14.7.2021 13:40 Autor: Vladimir Jokanović

Cene u Americi u junu porasle više od očekivanja Cene u Americi u junu porasle više od očekivanja
Potrošačke cene u SAD porasle su u junu najviše u poslednjih 13 godina, usled ograničenja u snabdevanju i kontinuiranog porasta troškova usluga koje uključuju... Cene u Americi u junu porasle više od očekivanja

Potrošačke cene u SAD porasle su u junu najviše u poslednjih 13 godina, usled ograničenja u snabdevanju i kontinuiranog porasta troškova usluga koje uključuju putovanja, dok ekonomski oporavak uzima maha. Tempo rasta cena neočekivano je ubrzan, dovodeći u pitanje tvrdnju FED i Bele kuće da će visoka inflacija tokom oporavka biti privremena.

Indeks potrošačkih cena (CPI) porastao je prošlog meseca najbržim tempom od avgusta 2008. godine, za 5,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu i više od 4,9 odsto, koliko su predvideli ekonomisti. CPI je u junu porastao za 0,9 procenata, dok je u maju njegov rast bio 0,6 odsto.

Predsednik FED Džerom Pauel (Jerome Powell) više puta je inistirao na tome da je rast cena privremen, uprkos strahu da bi se američka ekonomija mogla pregrejati kada se ukinu ograničenja Covid-19 i kada se veliki delovi SAD otvore za poslovanje, prenosi Times.

Izvor: New York Times

„Relevantne institucije, FED, MMF i ECB u Evropi, tvrde da je poremećaj privremen, pa ne bi trebalo sumnjati da će se to ostvariti. Ipak, pritisak cena izaziva nervozu. Na taj ambijent negativno utiče ekspanzivna fiskalna politika i poremećaji nastali tokom pandemije, kao što su nestašice robe i problemi snabdevanja“, rekao je za Biznis.rs direktor za razvojne projekte Ekonomskog instituta u Beogradu dr Ivan Nikolić.

Američka centralna banka (FED) okarakterisala je ovogodišnje povišene stope inflacije kao „prolazne“, koje će nestati kako se blokade usled pandemije Covid-19 budu ublažavale, a ponude budu sustizale zaostalu potražnju. Iznenađujuće visoka inflacija, međutim, mogla bi naterati FED da razmotri usporavanje monetarnih podsticaja smanjenjem otkupa imovine brže nego što se mislilo.

Pauel će u sredu i četvrtak odgovarati na pitanja članova Kongresa, a prema ocenama analitičara nema ozbiljnih razloga za nastavak programa otkupa imovine u iznosu 120 milijardi dolara mesečno, prenosi New York Times.
Bela kuća i FED su fokusirani na podatke o inflaciji, jer je ona porasla brže nego što su mnogi očekivali, a rast bi mogao da potraje duže nego što su se nadali. Iako i dalje tvrde da će rast biti privremen, prema neimenovanim izvorima iz vrha vašingtonske administracije, očekuje se da će potrajati godinu dana ili više.

Izvor; Bloomberg

Trećina rasta CPI prošlog meseca proizašla je iz rekordnog skoka cena polovnih vozila, naveo je Zavod za statistiku rada. Cene „polovnjaka“ porasle su u junu za 10,5 odsto u odnosu na maj. Polovni automobili i kamioni poskupeli su za 45,2 procenta u proteklih godinu dana, prenosi Financial Review.

Berze širom sveta zabeležile su pad nakon objave podataka o junskom rastu američke inflacije, koji su podgrejali procene investitora da bi Federalne rezerve mogle ranije da okončaju program podsticaja iz ere pandemije nego što se prvobitno mislilo, preneo je Tanjug.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.