kao energent koristiće se prerađena biomasa

Za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu postrojenje vredno 86 miliona evra

Ekologija

13.8.2025 09:07 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu postrojenje vredno 86 miliona evra Za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu postrojenje vredno 86 miliona evra
Najveće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda biće izgrađeno u Nišu, a prema rečima nadležnih iz gradske uprave, planirano je da se energent dobija preradom... Za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu postrojenje vredno 86 miliona evra

Najveće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda biće izgrađeno u Nišu, a prema rečima nadležnih iz gradske uprave, planirano je da se energent dobija preradom biomase i da zadovolji domaće energetske potrebe.

Ova investicija vredna 86 miliona evra finansira se iz budžeta Srbije i granta Evropske unije.

Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović obišao je na „Ciganskom ključu“, nedaleko od Popovca u Nišu, gradilište fabrike u okviru postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koje se prostire na 42 hektara, a koje će, kako je planirano, obrađivati vodu kapaciteta 780 litara u sekundi, prenosi Blic.

Pavlović je naglasio da je izgradnja ove fabrike deo kompleksnijeg projekta koji podrazumeva i izgradnju potpuno nove kolektorske mreže u gradu, kao i priključenje Huma, Jelašnice, Gabrovca, Čamurlije i usputnih naselja na kanalizacioni sistem Grada Niša.

“Uz izgradnju fabrike za preradu otpadnih voda radi se i na izgradnji kolektorskog sistema u dužini od 45 kilometara koji se gradi u Nišu. Posebno će biti povezana četiri sela koja do sada nisu imala kanalizaciju i koja će se priključiti na ceo ovaj sistem. Kada se izgradi kolektorska mreža i kompletna otpadna voda iz niškog kanalizacionog sistema uđe u fabriku, ovde će kroz različite tretmane biti prečišćena i potom kao potpuno čista vraćena u Nišavu, čime ćemo dobiti i mnogo čistiju životnu sredinu”, rekao je Pavlović.

On je razgovarao sa predstavnicima izvođača radova, koje predvodi turska kompanija Arbiogaz o dinamici radova i svemu što je potrebno za završetak izgradnje, kako je rečeno prilikom obilaska, najvećeg ekološkog projekta u regionu, saopštili su iz Grada Niša.

Rukovodilac gradilišta, inženjer Milorad Šulić istakao je da će postojati 45 zasebnih objekata unutar postrojenja koje bi trebalo, zajedno sa kolektorima, da reši problem otpadnih voda iz domaćinstava i industrije u Nišu.

Radovi su započeti prošle jeseni, nakon pribavljanja svih neophodnih saglasnosti i dozvola, a završetak izgradnje očekuje se za oko godinu i po dana.

Direktor kompanije Arbiogaz Firat Aker naglasio je da se intenzivno radi na izgradnji fabrike.

“Uzimaćemo vodu iz tri kolektora, prečišćavati je i u prirodu vratiti kao potpuno čistu. Do sada smo uradili 10 odsto radova. Stigla je neophodna oprema i mehanizacija, imamo sve dozvole i brzo će se krenuti punom dinamikom”, poručio je Aker.

Izgradnja samog postrojenja koštaće oko 53 miliona evra, a ukupna vrednost projekta koji, pored fabrike, podrazumeva i izgradnju 45 kilometara nove kolektorske mreže širom grada, je 86 miliona evra i finansira se delom iz budžeta Republike Srbije, a delom iz granta Evropske unije od nešto više od 41 milion evra.

Kapacitet budućeg postrojenja projektovan je za ekvivalent od oko 280.000 stanovnika.

Važna je i činjenica da će se preradom otpadnih materija dobijati biomasa koja će se koristiti kao energent, i na taj način, prema rečima inženjerke Marije Popović, procenjuje se da će postrojenje samo, preko gasnih konvektora, obezbediti oko 70 odsto energije potrebne za proizvodni proces.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.