POČELA IZGRADNJA „VEŠTAČKOG SUNCA“ U FRANCUSKOJ Najveći fuzioni reaktor u istoriji, vredan 20 miliona evra, predstavljaće neograničeni izvor čiste energije

EkologijaHi-techLifestyleU fokusu

29.7.2020 15:30 Autor: Julijana Vincan

POČELA IZGRADNJA „VEŠTAČKOG SUNCA“ U FRANCUSKOJ Najveći fuzioni reaktor u istoriji, vredan 20 miliona evra, predstavljaće neograničeni izvor čiste energije POČELA IZGRADNJA „VEŠTAČKOG SUNCA“ U FRANCUSKOJ Najveći fuzioni reaktor u istoriji, vredan 20 miliona evra, predstavljaće neograničeni izvor čiste energije
Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor), najkompleksniji pogon u istoriji naše civilizacije, počeo je da se gradi 28. jula na jugu Francuske,... POČELA IZGRADNJA „VEŠTAČKOG SUNCA“ U FRANCUSKOJ Najveći fuzioni reaktor u istoriji, vredan 20 miliona evra, predstavljaće neograničeni izvor čiste energije

Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor), najkompleksniji pogon u istoriji naše civilizacije, počeo je da se gradi 28. jula na jugu Francuske, a sklapanje će trajati narednih pet godina.

Reč je o naučnom projektu vrednom 20 milijardi evra, koji ima za cilj repliciranje procesa koji se odvijaju unutar Sunca. Time bi se omogućilo stvaranje energije uz pomoć nuklearne fuzije, koja bi, nadaju se naučnici, u budućnosti mogla komercijalno da se koristi.

Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (engl. International Thermonuclear Experimental Reactor)
Foto: Tanjug/AP

Reaktor, prozvan u nekim medijima „Veštačko sunce“, predstavljaće neograničeni izvor čiste energije za koji naša civilizacija proteklih 60 godina nije našla način da iskoristi, zbog velikih tehničkih izazova koje takav poduhvat zahteva, piše Jutarnji list.

Tokom reakcije fuzije, što je proces spajanja jezgara lakih atomskih elemenata, oslobađa se velika količina energije. Na primer, pri fuziji svega pet grama materijala, dobije se energije koliko i izgaranjem 60 tona vrlo kvalitetnog uglja.

Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (engl. International Thermonuclear Experimental Reactor)
Foto: Tanjug/AP

Kod energije dobijene fuzijom nema radioaktivnog otpada koji dugo opstaje, a nema ni emisije ugljen dioksida. Za razliku od fisije, odnosno, cepanja atomskih jezgara, što je temelj nuklearki, ali i atomskih bombi, kod fuzije nema opasnosti od nekontrolisane reakcije.

Da bi se sastavio 23.000 tona težak reaktor u centru ovog projekta, u njega će se ugraditi milioni raznih komponenata kao što su više od 3.000 tona superprovodljivih magneta i oko 200 kilometara superprovodljivih kablova. Sve će biti smešteno na temperaturama od -269 stepeni Celzijusa. Ukratko, radi se o najkompleksnijem „građevinskom“ poduhvatu današnjice.

Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (engl. International Thermonuclear Experimental Reactor)
Foto: Tanjug/AP

Prvi eksperimenti od 2025. godine

Početak faze sastavljanja pogona obeležili su i francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i japanski premijer Šinzo Abe, čija zemlja učestvuje u ovom projektu zajedno sa EU, SAD, Ujedinjenim Kraljevstvom, Kinom, Indijom, Južnom Korejom i Rusijom.

Kada ITER bude završen 2025. godine, počeće prvi eksperimenti. Do 2035. godine trebalo bi da bude gotova i gradnja demonstracijskog reaktora DEMO, snage tri gigavata, koji će proizvoditi električnu energiju.

Krajnji cilj je da do 2050. godine, pomoću fuzije, počne i komercijalna proizvodnja energije.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.