Naknada u punoj i privremenoj penziji može biti različita

Kada penzionerski status postaje privremen?

AnalizaU fokusu

15.7.2021 10:17 Autor: Ljiljana Begović 0

Kada penzionerski status postaje privremen? Kada penzionerski status postaje privremen?
Privremeno rešenje o penziji podrazumeva da je iznos penzije utvrđen na osnovu nekompletnih podataka o stažu osiguranja, zaradama i visini doprinosa za penzijsko i... Kada penzionerski status postaje privremen?

Privremeno rešenje o penziji podrazumeva da je iznos penzije utvrđen na osnovu nekompletnih podataka o stažu osiguranja, zaradama i visini doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Od dužine ostvarenog staža osiguranja, zarada i visine uplaćenih doprinosa zavisi visina iznosa penzije.

“Kada se po donošenju privremenog rešenja, naknadno kompletiraju svi podaci o stažu, zaradama i doprinosima, Fond donosi rešenje o konačnom obračunu peznije. U protivnom, ukoliko se ne kompletiraju svi podaci, donosi se novo privremeno rešenje kojim se obuhvataju podaci potvrđeni za određene periode, nedostajući u momentu donošenja prvog rešenja”, objašnjavaju za Biznis.rs iz Fonda PIO.

Do nekompletnosti podataka dolazi iz više razloga, a među najvažnijima su neuplaćeni doprinosi za PIO, nepredavanje prijava M-4 Fondu PIO od strane poslodavca, nepostojanje pravne i finansijske dokumentacije o radnom angažovanju lica i pribavljanje dokaza o radnom angažovanju lica koja su radila van područja Republike Srbije.

Najčešći uzrok privremenih penzija ipak rešen

Prema rečima naših sagovornika, ne postoji evidencija o tome koliko penzionera trenutno u Srbiji ima privremen status, jer se broj menja svakodnevno.

“Na dnevnom nivou menja se status rešenja o pravu, odnosno privremeno rešenje se zamenjuje konačnim obračunom penzije, u redovnom postupku i po službenoj dužnosti, tako da Fond PIO takvu evidenciju ne vodi. Činjenica je da je izmenama i dopunama Zakona o PIO 2018. godine rešen problem poslednje godine, odnosno koeficijenta za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na penziju, čime je rešen najčešći uzrok privremenosti rešenja”, kažu u PIO.

Baka čita knjigu
Foto: Pixabay.com

Izmenama i dopunama Zakona o PIO, koje su u primeni od 2018. godine, propisano je da se privremeno rešenje doneto do dana stupanja na snagu ovog zakona zameni konačnim rešenjem kojim se određuje nov iznos penzije, a koji se isplaćuje najduže za tri godine unazad, od dana donošenja tog rešenja.

Najčešća pitanja i nedoumice budućih penzionera odnose se na privremeni status i isplatu naknade.

“Privremeno rešenje o pravu se donosi upravo iz razloga da korisnik ima prihod u periodu dok se ne potvrde svi podaci o stažu osiguranja. Obračun penzije po privremenom rešenju obuhvata podatke o isplaćenim zaradama i uplaćenim doprinosima za periode osiguranja za koje su podaci potvrđeni, a penzija se obračunava na isti način kao i pri konačnom obračunu”, navode iz Fonda.

Ovako obračunata penzija se redovno isplaćuje i korisnik koji je ostvario pravo po privremenom rešenju ima isti status i prava, kao i po konačnom obračunu penzije.

Da li se iznos privremene penzije razlikuje od iznosa konačne penzije?

Od činjenice koliki su godišnji koeficijenti iz perioda osiguranja koji su naknadno potvrđeni zavisi da li će konačno obračunati iznos penzije biti veći ili manji od iznosa utvrđenog po prethodnom privremenom rešenju.

“U svakom konkretnom slučaju zavisi da li će korisnik biti dužan da vrati više isplaćene iznose penzija, ili će Fond isplatiti utvrđenu razliku iznosa penzije. Ukoliko je iznos po novom rešenju veći, onda Fond korisniku isplaćuje razliku za manje isplaćene iznose penzije, u celosti, pri prvoj sledećoj isplati penzije po rešenju o konačnom obračunu. Ukoliko je iznos po novom rešenju manji, korisnik penzije dužan je prema propisima da vrati više isplaćene iznose penzije. Postoji mogućnost da se iznos vrati odjednom ili na rate”, zaključuju iz Fonda PIO.

Praksa je da u slučaju duga Fond PIO poziva stranku da se javi kako bi se dogovorili na koji način će vratiti dug, a najbezbolnije je da se to učini u ratama, s tim što rok za vraćanje ne može biti duži od 60 meseci, a korisnicima se ostavlja mogućnost da, zavisno od visine duga koji može iznositi od nekoliko stotina do više desetina, pa i stotina hiljada dinara, sami odluče u koliko će rata vratiti dug.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...