Peking ističe da SAD ne podržavaju nezavisnost Tajvana
17.11.2021 16:53 Autor: Vladimir Jokanović
Sama činjenica da su američki i kineski predsednik Džo Bajden (Joe Biden) i Si Đinping direktno razgovarali, predstavlja značajan pomak u odnosima Kine i Sjedinjenih Američkih Država. Američko-kineski odnosi, koji su došli do skoro potpunog sloma tokom poslednje godine mandata Donalda Trampa (Donald Trump), srozali su se ove godine do otvorenog neprijateljstva, zbog čega je pomenuti razgovor važna prekretnica.
Iako na virtuelnom sastanku dvojice lidera ove nedelje nije bilo suštinskog političkog dogovora o ključnim pitanjima, kao što su klima, trgovina, pandemija ili kontrola naoružanja, uspostavljen je dijalog na kojem se može graditi potencijalno ublažavanje tenzija i povratak konstruktivnom i stabilnijem odnosu, ocenjuje CNN.
Prvi znakovi napretka su izveštaji koji su se pojavili kasno u utorak, prema kojima su se Kina i SAD složile da ublaže vizna ograničenja za novinare. Kineski mediji istakli su u prvi plan posle sastanka da je Bajden potvrdio da ne podržava nezavisnost Tajvana. U američkoj verziji događaja ne navodi se da je Bajden uopšte pomenuo pitanje nezavisnosti Tajvana.
Američki predsednik, kako je saopštila Bela kuća, ponovio je da SAD ostaju privržene politici jedne Kine, vođene Zakonom o odnosima sa Tajvanom, kao i da se SAD snažno protive jednostranim naporima da se promeni status quo ili da se potkopava mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu.
Bajden je kasnije u utorak rekao da Tajvan mora da odluči, „a ne mi“, naglašavajući da „mi ne ohrabrujemo nezavisnost“. U onome što je poznato kao američka politika jedne Kine, Vašington priznaje stav Pekinga da je Tajvan deo Kine, ali ne podržava kineski suverenitet nad Tajvanom.
Prema kineskoj verziji izveštaja o sastanku dvojice predsednika navodi se da SAD ne podržavaju nezavisnost Tajvana, ali se ne pominje stav Vašingtona protiv „jednostranih napora da se promeni status quo“. Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova navodi da je Si za rastuće tenzije u Tajvanskom moreuzu okrivio pokušaj Tajpeja da se „osloni na SAD u traženju nezavisnosti“.
Si je, kako se navodi, rekao Bajdenu da su potezi i namere nekih Amerikanaca da iskoriste Tajvan da bi obuzdali Kinu „igranje vatrom“. „Imamo strpljenja i težićemo ka perspektivi mirnog ponovnog ujedinjenja sa najvećom iskrenošću i naporima. Međutim, ako separatističke snage tajvanske nezavisnosti isprovociraju, primoraju ili čak pređu crvenu liniju, moraćemo da preduzmemo drastične mere“, naveo je Si.
Zapadni analitičari ocenjuju da je snažna retorika Pekinga namenjena pre svega domaćoj publici, jer je prikazano da je Si izašao sa sastanka sa Bajdenom kao apsolutni pobednik. S druge strane, ruski analitičari navode da je samim razgovorom Bajden potvrdio Kinezima da SAD priznaju njihovu moć, jer je Vašington ublažio retoriku i odnosu na nedavne diplomatske razgovore.