Citrusno voće po kome je poznata Sevilja koristiće se za rad gradskih postrojenja

Pomorandže kao izvor električne energije

EkologijaLifestyleU fokusuZanimljivosti

4.3.2021 13:21 Autor: Ljiljana Begović

Pomorandže kao izvor električne energije Pomorandže kao izvor električne energije
Grad Sevilja je jedno od istorijskih središta Španije, prvenstveno poznato po tome što je rodno mesto flamenka. Ali to je i utočište citrusa: sa... Pomorandže kao izvor električne energije

Grad Sevilja je jedno od istorijskih središta Španije, prvenstveno poznato po tome što je rodno mesto flamenka. Ali to je i utočište citrusa: sa skoro 50.000 stabala pomorandže, Sevilja je prvi grad u Evropi po proizvodnji pomorandži.

Foto:Pixabay.com

Ali ovo nisu pomorandže koje se jedu sveže. Andaluzijski turistički vodič otvoreno upozorava: „Pomorandže se zaista ne mogu jesti sveže, osim ako niste mazohista ili ne jedete limun s korom, poput jabuke.“

Umesto toga, seviljske pomorandže su cenjene zbog svojih svojstava kuvanja – posebno među Britancima koji od njih prave marmeladu, pa se većina svake berbe izvozi u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Ali ogroman broj gorkih pomorandži, jednostavno padne sa drveća i završi na ulicama. Grad zapošljava 200 ljudi samo da sakupljaju pomorandže sa puteva, za upotrebu kao đubrivo ili za slanje na deponije.

Foto:Pixabay.com

Sada je pokrenut projekat za proizvodnju potpuno drugačijeg ”soka” od onog iz neželjenih pomorandži. Reč je o mogućnosti da se pomorandže koriste za dobijanje električne energije, piše Guardian.

Pilot-projekat koji je lansirala lokalna vodovodna kompanija „Emasesa“ predviđa da se 35 tona ovog južnog voća iskoristi za dobijanje čiste energije potrebne za rad jednog od gradskih postrojenja za prečišćavanje vode.

Pomorandže će se koristiti u već postojećem postrojenju za proizvodnju električne energije iz organskih materija. Metan prikupljen pri njihovoj fermentaciji koristiće se kao pogonsko gorivo za generatore.

“Nadamo se da ćemo uskoro biti u stanju da iskoristimo sve gradske pomorandže”, izjavio je Benihno Lope, šef odeljenja za zaštitu životne sredine u kompaniji Emasesa. Prema njegovoj proceni, da bi to postigli, potrebno je da grad investira oko 250.000 evra u ovaj projekat.

Lope je objasnio da se fruktoza iz pomorandži sastoji od vrlo kratkih lanaca ugljenika čije su energetske performanse tokom procesa fermentacije veoma visoke.

“Nije stvar samo u uštedi novca. Pomorandže su problem za grad, i mi stvaramo dodatnu vrednost od otpada“, dodao je Lope, prenosi portal Fast Company.

Ispitivanja pokazuju da bi realizacijom tog plana, pod uslovom da se kao resurs iskoriste sve seviljske gorke pomorandže, moglo da se obezbedi dovoljno električne energije za snabdevanje 73.000 domaćinstava.

Foto:Pixabay.com

Evropa je globalni lider u proizvodnji biogasa, koji može da se stvara od otpada različitih vrsta hrane, uključujući životinjske proteine, žitarice i povrće, za proizvodnju električne energije.

U 2015. godini Evropa je stvarala polovinu biogasa u svetu, uključujući 18 milijardi kvadratnih metara metana.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.