RAZVIJENE EKONOMIJE SVETA NAJPOGOĐENIJE PANDEMIJOM Recesija neće biti dugotrajna, ocenjuju stručnjaci

AnalizaEUIzdvajamoSvetU fokusuVesti

2.8.2020 11:46 Autor: Redakcija Biznis.rs

RAZVIJENE EKONOMIJE SVETA NAJPOGOĐENIJE PANDEMIJOM Recesija neće biti dugotrajna, ocenjuju stručnjaci RAZVIJENE EKONOMIJE SVETA NAJPOGOĐENIJE PANDEMIJOM Recesija neće biti dugotrajna, ocenjuju stručnjaci
Ova godina biće izrazito teška u čitavom svetu, a kada će početi ekonomski oporavak, još uvek je neizvesno, ukazuju prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)... RAZVIJENE EKONOMIJE SVETA NAJPOGOĐENIJE PANDEMIJOM Recesija neće biti dugotrajna, ocenjuju stručnjaci

Ova godina biće izrazito teška u čitavom svetu, a kada će početi ekonomski oporavak, još uvek je neizvesno, ukazuju prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske komisije (EK).

Evropska unija je u drugom ovogodišnjem tromesečju zabeležila rekordan pad ekonomske aktivnosti od oko 12 odsto, najveći u EU od 1995. godine, od kad se u Luksemburgu vode podaci o kretanju BDP, saopštio je Eurostat, statistička kancelarija za EU.

Foto: Tanjug/AP

I najveća ekonomija na svetu, američka, prema podacima iz Vašingtona, u drugom kvartalu pala je za neverovatnih 32,9 odsto na godišnjem nivou, što je, kako su ocenili analitičari „istorijsko potonuće“.

Podsetimo, MMF je još u aprilu prognozirao da će svetski BDP u 2020. godini pasti za tri odsto, kao i da će razvijene ekonomije pretrpeti daleko veći udarac od zemalja u razvoju.

Prognoza je tako glasila da će prosečan pad ekonomske aktivnosti u razvijenom delu sveta 2020. iznositi 6,1 odsto, a u zemljama u razvoju samo jedan procenat.

Među razvijenim zemljama na udaru recesije su ekonomije Italije, Španije, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, Kanade, SAD i Japana.

Očekuje se pad ekonomija Rusije u ovoj godini od 5,5 odsto, na šta će, osim pandemije, uticati i niža cena energenata.

Sa druge strane, dve velike ekonomije, indijska i kineska, godinu bi trebalo da zaključe u plusu. MMF prognozira da bi Kina, zemlja iz koje je krenula pandemija korona virusa, u ovoj godini trebalo da ostvari rast BDP od 1,2 odsto, što je za tamošnje prilike vrlo slabo. Kada je Indija u pitanju, 2020. trebalo da okončna uz rast BDP od 1,9 odsto.

MMF očekuje da će svetska ekonomija početi da se oporavlja tek sledeće godine, i to po stopi rasta od 5,8 odsto, s tim što će biti sporiji u razvijenim zemljama u odnosu na one u razvoju. Razvijeni deo sveta trebalo bi da ima ekonomski rast od, u proseku, 4,5 odsto, a zemlje u razvoju po stopi od 6,6 procenata.

MMF/Printscreen youtube

Stručnjaci upozoravaju da je kriza, izazvana pandemijom korona virusa, unela tektonske promene u način funkcionisanja ekonomija, ali uprkos tome ne predviđaju dugotrajnu recesiju, prenosi Tanjug pisanje portala index.hr.

Jedna od posledica krize biće, kako upozoravaju ekonomisti, proces dodatnog zatvaranja država i trgovinskih blokova. Evropski kapital će tako u budućnosti verovatno manje tražiti prilike na vanevropskim tržištima, a više se okrenuti ulaganjima u slabije razvijene zemlje na Starom kontinentu.

Druga reperkusija mogla bi biti smanjenje značaja uslužnih delatnosti na ekonomiju, uključujući i turizam. Umesto naglaska na usluge, akcenat će verovatno biti stavljen na reindustrijalizaciju, što će podsticati i Evropska komisija.

Foto: Pixabay.com

Podaci o velikim stopama pada, koji jesu znak urušavanja ekonomija, za analitičara Damira Novotnijeg su dramatični.

„Ipak ne vode nas u situaciju iz vremena Velike depresije 30-ih godina prošlog veka, kada je kriza trajala godinama. Sve će zavisiti od kretanja virusa, ali verujem da se u sledećoj godini može očekivati brz oporavak„, objasnio je za indeks.hr Novotni.

I Željko Lovrinčević iz zagrebačkog Ekonomskog instituta slaže se s ocenom da je pad u drugom kvartalu dramatičan, ali da će Evropi za oporavak biti potrebno više vremena.

Očekujem da bi se Evropa tek 2023. godine mogla vratiti na pretkrizne nivoe„, zaključio je Lovrinčević.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.