SRBIJA I LITVANIJA IMAĆE NAJMANJI PAD BDP U OVOJ GODINI OD DVA ODSTO, procenjuje Bečki inistitut za međunarodne ekonomske studije

AnalizaRegionU fokusuVesti

16.11.2020 08:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

SRBIJA I LITVANIJA IMAĆE NAJMANJI PAD BDP U OVOJ GODINI OD DVA ODSTO,  procenjuje Bečki inistitut za međunarodne ekonomske studije SRBIJA I LITVANIJA IMAĆE NAJMANJI PAD BDP U OVOJ GODINI OD DVA ODSTO,  procenjuje Bečki inistitut za međunarodne ekonomske studije
Prema procenama Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW), najmanji pad BDP u ovoj godini, od oko dva odsto imaće Srbija i Litvanija. Prema... SRBIJA I LITVANIJA IMAĆE NAJMANJI PAD BDP U OVOJ GODINI OD DVA ODSTO,  procenjuje Bečki inistitut za međunarodne ekonomske studije

Prema procenama Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW), najmanji pad BDP u ovoj godini, od oko dva odsto imaće Srbija i Litvanija.

Prema izveštaju Instituta, u kojem se daje pregled uticaja korona virusa na tranzicijske ekonomije u Evropi, za Srbiju se u narednoj godini prognozira oporavak i rast BDP od 4,5 odsto.

Statistički podaci
Foto: Pixabay.com


Kako se navodi, najveći pad BDP u ovoj godini imaće Hrvatska i to za 9,4 odsto, dok će pad u Crnoj Gori biti oko 9 procenata.

U izveštaju se ističe da će korona kriza posebno teško pogoditi zemlje koje imaju veliko učešće turizma u BDP. Tako će na primer pad BDP Slovenije biti 6,7 odsto, dok će u Mađarskoj pad iznositi 6,5 procenata.

Prema procenama Instituta, oporavak bi trebalo da usledi naredne godine, kada bi Hrvatska mogla da ostvari privredni rast od 5 odsto, dok bi Slovenija i Srbija trebalo da ostvare rast BDP od 4,5 procenata, a Mađarska od tri odsto.

Najmanji rast BDP u narednoj godini, prema ovoj proceni, među zemljama Srednje i Jugoistočne Evrope trebalo bi da ima Bugarska i to 1,7 odsto.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...