SRPSKI KLUBOVI DOMINIRAJU EVROPSKIM FUDBALSKIM TRŽIŠTEM Partizan vodeći rasadnik talenata u Evropi, Zvezda i Vojvodina u prvih deset

AnalizaLifestyleU fokusu

13.11.2020 14:41 Autor: Marko Miladinović

SRPSKI KLUBOVI DOMINIRAJU EVROPSKIM FUDBALSKIM TRŽIŠTEM Partizan vodeći rasadnik talenata u Evropi, Zvezda i Vojvodina u prvih deset SRPSKI KLUBOVI DOMINIRAJU EVROPSKIM FUDBALSKIM TRŽIŠTEM Partizan vodeći rasadnik talenata u Evropi, Zvezda i Vojvodina u prvih deset
Međunarodni centar za sportska istraživanja (CIES) sa sedištem u Švajcarskoj objavljuje redovne godišnje studije evropskog tržišta fudbalera. Njegova najnovija statistika pokazuje da su klubovi... SRPSKI KLUBOVI DOMINIRAJU EVROPSKIM FUDBALSKIM TRŽIŠTEM Partizan vodeći rasadnik talenata u Evropi, Zvezda i Vojvodina u prvih deset

Međunarodni centar za sportska istraživanja (CIES) sa sedištem u Švajcarskoj objavljuje redovne godišnje studije evropskog tržišta fudbalera.

Njegova najnovija statistika pokazuje da su klubovi iz prve srpske fudbalske lige prepoznati kao povoljan a kvalitetan izvor fudbalera za sva prvoligaška takmičenja pod okriljem UEFA.

Metodologija listiranja obuhvata sve aktivne fudbalere u 31 ligi širom starog kontinenta, a podrazumeva se da su oni ponikli iz određenog kluba ako su u njemu proveli barem tri cele sportske sezone u periodu između 15 i 21 godine starosti.

Na vrhu ovogodišnje liste našao se beogradski Partizan, sa čak 85 aktivnih fudbalera u vrhunskim evropskim ligama.

Foto: Pixabay.com

U proseku, „bebe“ Partizana imaju tek 25 godina starosti, pa će verovatno njihov broj dodatno da se poveća u sezonama pred nama.

Međutim, ni večiti rival nije daleko na ovoj specifičnoj tabeli.

Sa 61 prodatim igračem FK Crvena Zvezda nalazi se na sedmom mestu. Fudbaleri ponikli u crveno-belom klubu sa Topčiderskog brda u proseku su još mlađi, sa 24,5 godina starosti.

Novosadska Vojvodina dala je evropskim timovima 55 aktivnih fudbalera i nalazi se na desetom mestu.

U ovom trenutku 47 bivših fudbalera FK Rad igra za druge evropske prvoligaške timove, i još 32 iz OFK Beograda.

Među najbogatijim evropskim klubovima, po broju odgojenih fudbalera za druge timove, izdvajaju se holandski Ajaks (77 fudbalera), Real Madrid (63), Barselona (50).

Foto: Pixabay.com

Da li je strategija domaćih klubova dugoročno isplativa?

Poslovanje dva najpoznatija srpska fudbalska kluba, a donekle i Vojvodine i OFK Beograda tokom prethodne dve decenije uglavnom se zasnivalo na što boljoj prodaji mladih talenata i, zauzvrat, na kupovini iskusnih stranaca koji mogu da doprinesu borbi za neko mesto u evropskim takmičenjima za relativno malo para.

Profesionalni portal za fudbalske transfere, Transfermarkt, podseća da će Partizanovo levo krilo, osamnaestogodišnji Filip Stevanović od prvog januara 2021. postati član engleskog Mančester Sitija za nadoknadu od 8,5 miliona evra.

S druge strane, drugi po procenjenoj vrednosti u aktuelnom timu Partizana, je izraelski internacionalac Bibras Natho (Bibras Natkho), sa tri miliona evra i 32 godine starosti.

FK Crvena Zvezda ove godine nije zabeležila tako unosnu prodaju kao njen gradski i nacionalni rival, ali je to i te kako njena standardna praksa decenijama unazad. Najveću tržišnu vrednost u Zvezdi u ovom trenutku ima tridesetogodišnji Gabonac Gelor Kanga (Guélor Kanga), približno tri miliona evra.

Foto:Pixabay.com

S obzirom da dva vodeća domaća tima unazad trideset godina nisu postigla veći takmičarski domet od grupne faze Lige šampiona, a nacionalni tim Srbije je (ponovo) ostao kratkih rukava u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, postavlja se pitanje da li je ovakva strategija uopšte uspešna na duge staze?

Sudeći po ranijim izjavama klupskih funkcionera, Crvena Zvezda i Partizan uspevaju da prolongiraju, pa čak i umanje svoje višegodišnje dugove na ovaj način.

Doduše, posmatračima sa strane to najčešće izgleda kao presipanje iz šupljeg u prazno, a pogotovo ako se tome doda konstantan izostanak sportskih rezultata. U svim sportovima, a naročito kada je fudbal u pitanju, uspeh dovodi publiku na stadione i sponzorske pare u klupsku kasu.

Na nacionalnom planu, rani odlazak fudbalskih talenata takođe najčešće ima negativan efekat. Osim nekoliko izuzetaka, većina njih ili igra u manje teškim i značajnim evropskim ligama, ili u početku dobija šansu sa klupe za rezervne igrače u najjačim takmičenjima.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.