Potencijalna ušteda veća od 100 milijardi dolara

Zdrava hrana na recept umesto lekova

AnalizaLifestyleU fokusuZdravlje

23.3.2021 13:53 Autor: Julijana Vincan 0

Zdrava hrana na recept umesto lekova Zdrava hrana na recept umesto lekova
Možda je došlo vreme da lekari počnu da prepisuju više prehrambenih proizvoda nego tableta. To je barem ono što američki istraživači tvrde u novoj... Zdrava hrana na recept umesto lekova

Možda je došlo vreme da lekari počnu da prepisuju više prehrambenih proizvoda nego tableta. To je barem ono što američki istraživači tvrde u novoj studiji koja otkriva da bi „recepti“ za zdravu hranu mogli da uštede više od 100 milijardi dolara troškova zdravstvene zaštite te zemlje.

Naime, istraživači sa Univerziteta Tufts izneli su slučaj da subvencionisano voće i povrće može da spreči milione slučajeva hroničnih bolesti. Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), otprilike 70 odsto bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama je hronično i posledica je životnog stila, a skoro polovina populacije ima jedno ili više hroničnih zdravstvenih problema, poput dijabetesa, astme, bolesti srca, gojaznosti ili raka.

To je skup problem, pošto čak 86 odsto godišnjih troškova zdravstvene zaštite u SAD odlazi na hronične bolesti. U međuvremenu, izdaci za zdravstvenu zaštitu su se utrostručili u toj zemlji u poslednjih 50 godina, sa pet procenata bruto domaćeg proizvoda u 1960. godini na 17,9 odsto u 2016. godini, pokazuju podaci CDC.

Studija objavljena u medicinskom časopisu PLOS Medicine pratila je odrasle između 35 i 80 godina koji su imali Medicare i/ili Medicaid zdravstveno osiguranje. Zatim je utvrdila dva scenarija: jedan u kojem je Medicare/Medicaid pokrivao troškove 30 odsto voća i povrća, drugi u kojem je pokrivao voće, povrće, morske plodove, integralne žitarice, biljna ulja i drugu zdravu hranu.

Doktor
Foto: Pixnio.com

Rezultati su pokazali da se uz takve subvencije ispitanici manje oslanjaju na zdravstvenu zaštitu. Prvi scenario sprečio bi 1,93 miliona kardiovaskularnih događaja (poput srčanih udara) i 350.000 smrtnih slučajeva, a i smanjio troškove zdravstvene zaštite za 40 milijardi dolara. Prošireni, drugi scenario, sprečio bi 3,28 miliona kardiovaskularnih događaja, 620.000 smrtnih slučajeva i 120.000 slučajeva dijabetesa – i sačuvao američkom sistemu čak 100 milijardi dolara.

„Oba scenarija pokazala su se kao isplativa za period od pet godina, a izuzetno isplativa u periodu od 10 i 20 godina, ali i tokom celog života“, navodi se u studiji. Trenutno 76 odsto tradicionalnih poseta lekaru rezultira receptom za lek, dodajući tako još 3.300 milijardi dolara godišnje potrošenih na zdravstvenu zaštitu. Hrana kao lek zagovara se u zdravstvu i velnes industriji. Prošle godine, Zakon o poljoprivrednim gazdinstvima iz 2018. godine (The 2018. farm bill) obuhvatio je 25 miliona dolara vredan Program recepata za proizvode, za finansiranje pilot projekata koji uvode zdraviju hranu.

Ovo je usledilo nakon nekoliko drugih pokušaja pokrivanja troškova zdrave hrane. Njujork je tako 2013. godine testirao pilot program za hranu na recept u dvema javnim bolnicama u kojima su se prvenstveno lečili ljudi iz naselja sa niskim prihodima i radnička klasa. Porodice su tada dobijale vaučere i preventivno se sastajale sa nutricionistima, kako bi razgovarale o svojim prehrambenim navikama.

Kako piše portal Fast Company, uključivanje bolje hrane takođe predstavlja snažni element funkcionalne medicine, koja prednost daje holističkom pristupu zdravlju i blagostanju. Na primer, tako se startap iz primarne zdravstvene nege, Parsley Health, zalaže za „recepte“ za zdraviju hranu (kao i za jogu ili meditaciju), pored farmaceutskih proizvoda.

Autor pomenute studije ističe da pristup, po kom se hrana posmatra kao lek, dobija sve veću pažnju, kao i da, ako se pilot primene i pokažu kao efikasne, postoji vrlo realna šansa da u bliskoj budućnosti, kada odete kod lekara, dobijete recept za hranu, koju će barem delimično da pokrije zdravstveno osiguranje.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...