ZDRAVSTVENA ZAŠTITA SAMO U SLUČAJU HITNE MEDICINSKE POMOĆI Putnici imaju pravo na lečenje od Covid-19 ako im je život ugrožen
IntervjuIzdvajamoSrbijaTurizamU fokusuVesti
27.5.2020 10:17 Autor: Marija Jovanović
Građani Srbije ovih dana sa pažnjom prate kako i na koji način se otvaraju granice sa susednim, ali i drugim zemljama. I dok pojedini zbog celokupne epidemiološke situacije svoj odmor planiraju u Srbiji, oni hrabriji i dalje se nadaju dalekim destinacijama.
Međutim, otvaranje granica sa sobom donosi i brojna pitanja. Šta se dešava ukoliko neko prilikom turističkog putovanja oboli od korona virusa, postoji li adekvatno osiguranje koje će te troškove pokriti i u kojim zemljama i na koji način u ovakvoj situaciji naši građani imaju pravo na besplatno lečenje.
Kada je reč o zdravstvenoj zaštiti, Srbija ima potpisane međunarodne sporazume sa 20 zemalja – Austrijom, Belgijom, Bosnom i Hercegovinom, Bugarskom, Velkom Britanijom, Italijom, Luksemburgom, Mađarskom, Severnom Makedonijom, Nemačkom, Poljskom, Rumunijom, Slovačkom, Francuskom, Holandijom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Češkom, Slovenijom i Turskom.
To znači da u vreme turističkog boravka u ovim zemljama sva osigurana lica imaju pravo na lečenje i to na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, ali samo u slučaju hitne medicinske pomoći, objašnjava za Biznis.rs direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević – Škodrić.
“Osigurano lice Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje ima pravo na lečenje od korona virusa samo u slučaju da mu je potrebna hitna medicinska pomoć, odnosno da mu je od ove vrste virusa ugrožen život. Tu spada i dijagnostika, odnosno lečenje osiguranog lica, koja nije pružena na lični zahtev. Za svaku zemlju sa kojom je potpisan sporazum postoji poseban obrazac, a procedura izdavanja detaljno je objašnjena na našem sajtu”, navodi Radojević – Škodrić.
Ukoliko neko boravi u zemlji sa kojom Srbija nema zaključen međunarodni sporazum o zdravstvenoj zaštiti, potrebno je da pre polaska na put nabavi ”Potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu” (obrazac 03-12), kako bi kao osigurano lice ostvario pravo na korišćenje zdravstvene zaštite na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.
“U ovom slučaju osigurano lice plaća sve troškove hitne zdravstvene zaštite, a pravo na refundaciju troškova iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja utvrđuju stručno-medicinski organi Republičkog fonda”, kaže direktor RFZO i dodaje da obrazac izdaje nadležna filijala.