Australija planira da do 2050. godine dostigne nultu emisiju štetnih gasova
26.10.2021 17:51 Autor: Redakcija Biznis.rs
Australijska vlada planira da do 2050. postigne cilj nulte neto emisije štetnih gasova bez zatvaranja svojih eksploatacija uglja i gasa. Ova zemlja je jedan od najvećih proizvođača tečnog prirodnog gasa i drugi najveći svetski izvoznik uglja.
Plan ima za cilj da očuva radna mesta i stvori nove mogućnosti za industrije i regione u Australiji uz postizanje cilja do 2050. godine, piše Capital.com.
„To neće zaustaviti proizvodnju uglja ili gasa, niti će zahtevati izmeštanje produktivnog poljoprivrednog zemljišta“, rekao je ministar za industriju, energiju i smanjenje emisija Angus Tejlor (Angus Taylor), u izjavi u utorak.
Tehnološki plan će se zasnivati na pet principa: tehnologija, a ne porezi; proširiti izbore, a ne mandate; smanjiti troškove novih tehnologija; održavati cene energije na nižem nivou , pristupačnu i pouzdanu, i odgovornost za napredak.
„Za razliku od laburista, nećemo uvesti porez na ugljenik koji pokreće poslove u Australiji u inostranstvu, i kažnjava najugroženije u našoj zajednici kroz više cene struje i drugih osnovnih stvari“, rekao je Tejlor.
Prema planu, Australija ima za cilj da smanji svoju emisiju za 35 odsto do 2030. i 85 procenata do 2050. godine. Emisije su pale za 20,8 odsto između 2005. i 2021. godine, rekao je on.
Očekuje se da će u narednoj deceniji postojeće australijsko ulaganje od 20 milijardi dolara u tehnologiju niskih emisija, pokrenuti najmanje 80 milijardi dolara ukupnih privatnih i javnih investicija, uključujući čist vodonik, skladištenje ugljenika i skladištenje energije, rekao je Tejlor.
Šef sektora za tržišta i tranzicije kompanije Wood Mackenzie za Aziju i Pacifik, Prakaš Šarma (Prakash Sharma), rekao je da je ova želja Australije korak u pravom smeru.
„Naša analiza pokazuje da Australija može dostići neto nultu emisiju do 2050. godine“, rekao je Šarma u današnjem saopštenju poslatom e-poštom. „Ovo će zahtevati da Australija postane značajan igrač u trgovini vodonikom sa niskim sadržajem ugljenika, kao i da može da ponudi usluge skladištenja ugljenika i kompenzacije“.
Skoro 83 odsto proizvodnje električne energije u Australiji do 2050. godine dolaziće od solarne energije i vetra ,u poređenju sa oko 20 odsto prošle godine, prema Wood Mackenzieju. Prirodni gas, bioenergija, geotermalni i mali modularni reaktor će obezbediti preostalih 17 odsto izlazne snage.